Možnosti přivýdělku na rodičovské dovolené


Bc. Michaela Hauzarová
1. 9. 2015
Vytisknout článek Odeslat článek mailem Diskuse k článku

Foto: Fotolia

 

Jste na rodičovské dovolené a chcete si přivydělat? V tom vám samozřejmě nic nebrání. Jaký druh pracovní smlouvy se vám nejvíce vyplatí? A můžete u stávajícího zaměstnavatele dát výpověď? Odpovědi naleznete v tomto článku.


 
 Dotaz:
Pobírám rodičovský příspěvek a dceři je jeden rok. Mám nabídku na přivýdělek, ale potřebuji si určovat pracovní čas podle potřeb dítěte. Jsem zaměstnaná u firmy, kam se po mateřské nechci vracet, můžu podat výpověď a začít pracovat jinde? A jaký druh pracovní smlouvy se pro mě vyplatí nejvíce?
 
 Odpovídá Bc. Michaela Hauzarová, účetní:

Možností, jak si přivydělat během pobírání rodičovského příspěvku, existuje několik. Výše a způsob přivýdělku nejsou nijak omezeny a jedinou podmínkou je zajištění celodenní péče o dítě.
 
Z hlediska organizace času podle potřeb dítěte se jeví jako nejvhodnější způsob začít pracovat jako osoba samostatně výdělečně činná (OSVČ), přičemž podnikání je během rodičovské dovolené považováno za vedlejší činnost. V prvním roce podnikání nemusí OSVČ odvádět zálohy na sociální ani zdravotní pojištění. Více viz článek Podnikání na rodičovské dovolené.

Dohoda o provedení práce

Další možností je uzavřít se zaměstnavatelem dohodu o provedení práce. Tuto dohodu lze uzavřít s libovolným množstvím zaměstnavatelů, s každým však maximálně na 300 hodin ročně. Pokud měsíční příjem na základě dohody o provedení práce nepřekročí částku 10.000 Kč, nepodléhá příjem odvodům na zdravotní a sociální pojištění.
 
Limit 10.000 Kč je rozhodující i z hlediska zdanění. Měsíční příjem může být do této výše zdaněn dvěma způsoby. Jestliže zaměstnanec u tohoto zaměstnavatele nepodepíše Prohlášení k dani, bude mu sražena 15% srážková daň, na kterou si však na základě potvrzení o příjmech za uplynulý rok může uplatnit slevu na poplatníka ve výši 24.840 Kč (případně i další slevy) v ročním zúčtování nebo v daňovém přiznání k dani z příjmů fyzických osob. Jestliže zaměstnanec u tohoto zaměstnavatele podepíše Prohlášení k dani (může být podepsáno vždy jen u jednoho zaměstnavatele), pak mu bude měsíční záloha na daň snížena o slevu na poplatníka ve výši 2.070 Kč.
 
Měsíční příjem nad 10.000 Kč již podléhá odvodům na sociální a zdravotní pojištění a záloha na daň z příjmů se počítá ze superhrubé mzdy a opět záleží na tom, zda má zaměstnanec u daného zaměstnavatele podepsané Prohlášení k dani. Pokud ano, uplatní slevu na poplatníka (a další případné slevy, např. na vyživované dítě, na studenta atd.), pokud nemá podepsané Prohlášení, bude mu stržena plná výše zálohy na daň a slevy si může uplatnit až během ročního zúčtování nebo v daňovém přiznání k dani z příjmů fyzických osob.

Dohoda o pracovní činnosti, pracovní smlouva

U dohody o pracovní činnosti nesmí rozsah práce v průměru přesáhnout polovinu týdenní pracovní doby. Sociální a zdravotní pojištění se neodvádí do výše měsíčního příjmu 2.500 Kč. Z příjmu na základě dohody o pracovní činnosti se odvádí záloha na daň z příjmů fyzických osob ve výši 15 % z příjmů, zaměstnanec může opět uplatnit měsíční slevy na dani, pokud podepíše u tohoto zaměstnavatele Prohlášení k dani.
 
Během rodičovské dovolené lze pracovat také na základě pracovní smlouvy. Pro zaměstnance platí v podstatě stejné podmínky a pravidla jako pro ostatní zaměstnance. Zákoník práce však definuje podmínky pro výkon pracovní činnosti například u osob pečujících o dítě do 1 roku nebo kojících matek (více viz článek Zvláštní pracovní podmínky zaměstnankyň a mladistvých zaměstnanců).
 
Možnost podání výpovědi ze strany zaměstnance během doby trvání rodičovské dovolené není nijak omezena. Na rozdíl od výpovědi ze strany zaměstnavatele, který (až na výjimky) nesmí dát výpověď zaměstnanci v době čerpání rodičovské dovolené (v tzv. ochranné době).
 
Vytisknout článek Odeslat článek mailem

Diskuse k článku

Kamila15
3. 9. 2017 10:56:16
Koukněte na tento zajímavý web, vše funguje mám to osobně vyzkoušeno:

http://btcsance.blogspot.cz

:-D

Díky růstu kryptoměn jsem si již přišla téměř na 20 000,- kč, stačí si na webu přečíst odkaz "Fakta". Vše je tam vysvětleno. Určitě doporučuji
Hlášení závadného obsahu

Kamila15
3. 9. 2017 10:55:30
Koukněte na tento zajímavý web, vše funguje mám to osobně vyzkoušeno:

http://btcsance.blogspot.cz

:-D

Díky růstu kryptoměn jsem si již přišla téměř na 20 000,- kč, stačí si na webu přečíst odkaz "Fakta". Vše je tam vysvětleno. Určitě doporučuji
Hlášení závadného obsahu

Přidat nový příspěvek do diskuse

Přihlásit k odběru

img_cancelvykricnik 
 
Security code 
 

Rychlé zprávy

Vláda schválila zvýšení limitu pro DPH

23. 6. 2022 | Vláda schválila návrh zákona Ministerstva financí, kterým by se měl s účinností od 1. 1. 2023 zvýšit roční limit pro povinnou registraci k DPH. A to z jednoho milionu korun na dva. V souvislosti s tímto krokem by měla od příštího roku vzrůst na dvojnásobek taktéž podmínka limitu ročních příjmů pro vstup do režimu paušální daně. Návrh teď míří ke schválení do Parlamentu.
 
Dřívější zprávy

Užitečné informaceFirmy v Pohodě
 
Masážní sprcha Alexejeva
Pomáhá při léčbě celulitidy, křečových žil a dalších onemocnění a kosm
www.masazni-sprcha.cz

Andrea Mášová
Účetní a daňové služby.
seznam.cz

Daňový kalendář

1. 7. 2022 Přiznání k dani z příjmů za rok 2021 (prodloužený termín)
15. 7. 2022 Daň silniční (záloha za 2. čtvrtletí 2022)
25. 7. 2022 Přiznání DPH (za červen 2022)
25. 7. 2022 Souhrnné hlášení (za červen 2022 a 2. čtvrtletí 2022)

Další termíny

Kurzovní lístek

24,73 Kč
-0,005 Kč
23,39 Kč
-0,109 Kč

Více
Zdroj: ČNB, 27.06.2022

Ze života daňového poradce


Přihlášení k odběru newsletteru

Doporučujeme