Využíváme cookies pro zajištění snadnějšího použití našich webových stránek. Pokračováním v prohlížení webu předpokládáme, že s tím souhlasíte. Rozumím Více informací

Možnosti přivýdělku na rodičovské dovolené


Bc. Michaela Hauzarová
1. 9. 2015
Vytisknout článek Odeslat článek mailem Diskuse k článku

Foto: Fotolia

 

Jste na rodičovské dovolené a chcete si přivydělat? V tom vám samozřejmě nic nebrání. Jaký druh pracovní smlouvy se vám nejvíce vyplatí? A můžete u stávajícího zaměstnavatele dát výpověď? Odpovědi naleznete v tomto článku.


 
 Dotaz:
Pobírám rodičovský příspěvek a dceři je jeden rok. Mám nabídku na přivýdělek, ale potřebuji si určovat pracovní čas podle potřeb dítěte. Jsem zaměstnaná u firmy, kam se po mateřské nechci vracet, můžu podat výpověď a začít pracovat jinde? A jaký druh pracovní smlouvy se pro mě vyplatí nejvíce?
 
 Odpovídá Bc. Michaela Hauzarová, účetní:

Možností, jak si přivydělat během pobírání rodičovského příspěvku, existuje několik. Výše a způsob přivýdělku nejsou nijak omezeny a jedinou podmínkou je zajištění celodenní péče o dítě.
 
Z hlediska organizace času podle potřeb dítěte se jeví jako nejvhodnější způsob začít pracovat jako osoba samostatně výdělečně činná (OSVČ), přičemž podnikání je během rodičovské dovolené považováno za vedlejší činnost. V prvním roce podnikání nemusí OSVČ odvádět zálohy na sociální ani zdravotní pojištění. Více viz článek Podnikání na rodičovské dovolené.

Dohoda o provedení práce

Další možností je uzavřít se zaměstnavatelem dohodu o provedení práce. Tuto dohodu lze uzavřít s libovolným množstvím zaměstnavatelů, s každým však maximálně na 300 hodin ročně. Pokud měsíční příjem na základě dohody o provedení práce nepřekročí částku 10.000 Kč, nepodléhá příjem odvodům na zdravotní a sociální pojištění.
 
Limit 10.000 Kč je rozhodující i z hlediska zdanění. Měsíční příjem může být do této výše zdaněn dvěma způsoby. Jestliže zaměstnanec u tohoto zaměstnavatele nepodepíše Prohlášení k dani, bude mu sražena 15% srážková daň, na kterou si však na základě potvrzení o příjmech za uplynulý rok může uplatnit slevu na poplatníka ve výši 24.840 Kč (případně i další slevy) v ročním zúčtování nebo v daňovém přiznání k dani z příjmů fyzických osob. Jestliže zaměstnanec u tohoto zaměstnavatele podepíše Prohlášení k dani (může být podepsáno vždy jen u jednoho zaměstnavatele), pak mu bude měsíční záloha na daň snížena o slevu na poplatníka ve výši 2.070 Kč.
 
Měsíční příjem nad 10.000 Kč již podléhá odvodům na sociální a zdravotní pojištění a záloha na daň z příjmů se počítá ze superhrubé mzdy a opět záleží na tom, zda má zaměstnanec u daného zaměstnavatele podepsané Prohlášení k dani. Pokud ano, uplatní slevu na poplatníka (a další případné slevy, např. na vyživované dítě, na studenta atd.), pokud nemá podepsané Prohlášení, bude mu stržena plná výše zálohy na daň a slevy si může uplatnit až během ročního zúčtování nebo v daňovém přiznání k dani z příjmů fyzických osob.

Dohoda o pracovní činnosti, pracovní smlouva

U dohody o pracovní činnosti nesmí rozsah práce v průměru přesáhnout polovinu týdenní pracovní doby. Sociální a zdravotní pojištění se neodvádí do výše měsíčního příjmu 2.500 Kč. Z příjmu na základě dohody o pracovní činnosti se odvádí záloha na daň z příjmů fyzických osob ve výši 15 % z příjmů, zaměstnanec může opět uplatnit měsíční slevy na dani, pokud podepíše u tohoto zaměstnavatele Prohlášení k dani.
 
Během rodičovské dovolené lze pracovat také na základě pracovní smlouvy. Pro zaměstnance platí v podstatě stejné podmínky a pravidla jako pro ostatní zaměstnance. Zákoník práce však definuje podmínky pro výkon pracovní činnosti například u osob pečujících o dítě do 1 roku nebo kojících matek (více viz článek Zvláštní pracovní podmínky zaměstnankyň a mladistvých zaměstnanců).
 
Možnost podání výpovědi ze strany zaměstnance během doby trvání rodičovské dovolené není nijak omezena. Na rozdíl od výpovědi ze strany zaměstnavatele, který (až na výjimky) nesmí dát výpověď zaměstnanci v době čerpání rodičovské dovolené (v tzv. ochranné době).
 
Vytisknout článek Odeslat článek mailem

Diskuse k článku

Kamila15
3. 9. 2017 10:56:16
Koukněte na tento zajímavý web, vše funguje mám to osobně vyzkoušeno:

http://btcsance.blogspot.cz

:-D

Díky růstu kryptoměn jsem si již přišla téměř na 20 000,- kč, stačí si na webu přečíst odkaz "Fakta". Vše je tam vysvětleno. Určitě doporučuji
Hlášení závadného obsahu

Kamila15
3. 9. 2017 10:55:30
Koukněte na tento zajímavý web, vše funguje mám to osobně vyzkoušeno:

http://btcsance.blogspot.cz

:-D

Díky růstu kryptoměn jsem si již přišla téměř na 20 000,- kč, stačí si na webu přečíst odkaz "Fakta". Vše je tam vysvětleno. Určitě doporučuji
Hlášení závadného obsahu

Přidat nový příspěvek do diskuse

Přihlásit k odběru

img_cancelvykricnik 
 
Security code 
 

Rychlé zprávy

V úterý 20. 4. je splatná další záloha na paušální daň

19. 4. 2021 | Zítra je splatná další záloha na paušální daň, tentokrát za duben. Paušální daň je letošní novinkou, a proto při její úhradě dochází často k chybám. Poplatníci například neustále hradí zdravotní a sociální pojištění zdravotní pojišťovně a okresní správě sociálního zabezpečení místo finančnímu úřadu, čímž jim vzniká dluh právě u finančního úřadu. K chybám dochází také při platbách v předčíslí daně – to správné je 2866, variabilní symbol u FO je rodné číslo.
 
Dřívější zprávy

Užitečné informace
Firmy v Pohodě
 
TEMPO-českomoravská audit
Audit, účetní poradenství, oceňování podniků, movit. věcí
www.malimanek.cz

PALABA a.s.
Společnost vlastnící a spravující areál Komerční zóny Slaný
www.palaba.cz

Daňový kalendář

20. 4. 2021 Daňové přiznání MOSS (1. čtvrtletí 2021)
26. 4. 2021 Přiznání DPH (za 1. čtvrtletí 2021) – daň je možné uhradit bez sankcí až do 16. 8. 2021 (platí pro ty, kterým byla zakázána či omezena činnost a tuto skutečnost oznámili správci daně)
26. 4. 2021 Souhrnné hlášení (za březen 2021 a 1. čtvrtletí 2021)
26. 4. 2021 Přiznání DPH (za březen 2021) – daň je možné uhradit bez sankcí až do 16. 8. 2021 (platí pro ty, kterým byla zakázána či omezena činnost a tuto skutečnost oznámili správci daně)

Další termíny

Kurzovní lístek

25,90 Kč
-0,025 Kč
21,52 Kč
-0,113 Kč

Více
Zdroj: ČNB, 19.04.2021

Ze života daňového poradce


Přihlášení k odběru newsletteru