Lékaři budou moci další dva roky posílat České správě sociálního zabezpečení neschopenky v papírové podobě. Prodlouží se zákonná výjimka.
Výhradně elektronicky měli lékaři od roku 2014 odesílat České správě sociálního zabezpečení (ČSSZ) neschopenky. Další dva roky tomu tak ale ještě nebude. I nadále budou moci posílat ČSSZ neschopenky v papírové podobě.
Na dvouletém prodloužení výjimky, kterou může ČSSZ podle zákona udělit, se dohodli ministr práce a sociálních věcí František Koníček s prezidentem České lékařské komory (ČLK) Milanem Kubkem a ústředním ředitelem ČSSZ Vilémem Kahounem.
„Zásadní je, aby vše fungovalo a lidé včas dostali dávky, na které mají nárok,“ uvedl k tomu ministr práce a sociálních věcí František Koníček. „Proto jsme se dohodli na dvouletém odkladu povinnosti lékařů posílat ČSSZ neschopenky elektronicky. Věřím, že tuto dobu lékaři využijí pro to, aby se na elektronickou komunikaci s ČSSZ dostatečně připravili,“ dodal ministr Koníček.
V dvouletém prodlouženém období se bude muset hledat způsob, jak lékaře motivovat k elektronické komunikaci. „Celá pětina pracujících lékařů je starších 60 let a průměrný věk praktického lékaře je 55 let. Nelze tedy čekat, že od nového roku budou komunikovat jen elektronicky,“ popsal situaci prezident ČLK Milan Kubek.
Na webu ČSSZ je už nějakou dobu dostupný leták a praktická příručka o eNeschopence. Informuje o tom, co je třeba pro její využívání udělat, na koho se obrátit a jaké jsou výhody elektronické komunikace.
Zaměstnavatelé, lékaři i OSVČ mají povinnost podávat dokumenty ČSSZ pouze elektronicky od začátku letošního roku. Týká se to zákonem předepsaných tiskopisů, které tyto subjekty posílají ČSSZ. Řada subjektů však nebyla od 1. ledna 2013 na e – Podání dokumentů připravená, proto ČSSZ podle zákona přijala roční výjimku, a tím umožnila podávání klasických papírových dokumentů i v letošním roce.
Zanechte komentář
Diskuse neslouží jako právní, daňová či účetní poradna. Je vyhrazena pro vzájemnou komunikaci čtenářů.
Pro přidání komentáře se přihlaste.