U projektu na podporu vzdělávání zaměstnanců se změnily podmínky a na příspěvek dosáhne více firem. Zaměstnavatelé mohou dostat finanční příspěvek na vzdělávání či rekvalifikaci svých zaměstnanců, OSVČ bez zaměstnanců na vzdělávací aktivity.
Finanční příspěvky na zvyšování odborných znalostí a dovedností svých zaměstnanců mohou získat zaměstnavatelé díky projektu Podpora odborného vzdělávání zaměstnanců (dále jen „POVZ“). Začátkem února se u něj významně změnily podmínky a na příspěvek tak nově dosáhne více firem.
Cílem projektu, který probíhá již od prosince 2013, je podpora zaměstnavatelů nebo OSVČ, kterým se podařilo překonat hospodářskou krizi a kteří v současné době mají potenciál k rozvoji a prosperitě podniku, tedy k získávání nových zakázek či rozšiřování výrobních nebo obchodních aktivit.
O finanční příspěvek mohou zaměstnavatelé žádat za předpokladu růstu obratu podniku nebo dočasného mírného poklesu. Podporu mohou získat zájemci, jejichž meziroční pokles tržeb nepřesáhne 15 % (původně to bylo 5 %).
Další významnou změnou projektu POVZ je prodloužení délky jeho realizace o tři měsíce. Zaměstnavatelé si budou moci lépe rozvrhnout a naplánovat harmonogram vzdělávacích aktivit. Samotné vzdělávání zaměstnanců skončí nejpozději v září 2015. Do projektu se budou moci zapojit také ti, kteří nesplňovali původně nastavená pravidla.
Žádosti o příspěvek směřujte na úřad práce
Realizace projektu probíhá ve spolupráci s úřadem práce. O přiznání příspěvku a jeho výši rozhodují jeho krajské pobočky. Žádosti je třeba podat písemně na příslušná kontaktní pracoviště dle místa výkonu práce (nikoli podle sídla podniku).
Zaměstnavatelé mohou v projektu získat:
- úhradu nákladů na vzdělávací aktivity až do částky, kterou proplatili vzdělávacímu zařízení, a
- příspěvek na mzdové náklady či náhradu mzdy školícího se zaměstnance, a to až do výše 27 600 Kč měsíčně. Pro výpočet maximálního mzdového příspěvku za hodinu se vychází z minimální hodinové mzdy a činí 165 Kč při stanovené týdenní pracovní době (dle § 79 a § 80 zákoníku práce), v případě zkráceného pracovního úvazku (dle § 80 zákoníku práce) se maximální výše měsíčního příspěvku poměrně krátí. Příspěvek na mzdu se navíc sčítá, pokud je zaměstnanec navržen na více vzdělávacích aktivit v měsíci.
Zaměstnavatel může čerpat maximálně 500 000 Kč měsíčně (tj. celkem za mzdové náklady i vzdělávací aktivitu). Žádosti je nutné předkládat v dostatečném časovém předstihu (nejméně čtyři až šest týdnů před zahájením vzdělávání), neboť úřad práce má na posouzení žádosti 30 dnů.
Při posuzování žádostí se bere mimo jiné v potaz, jestli poskytnutá podpora pomůže zlepšit situaci na konkrétním trhu práce, nebo zda bude mít vzdělání pozitivní dopad na podnik i samotného zaměstnance.
Zaměstnavatelé tedy v rámci projektu obdrží finanční příspěvek na vzdělávání či rekvalifikaci svých zaměstnanců. Současně budou zaměstnavateli hrazeny mzdové náklady vzdělávaných zaměstnanců, a to po dobu jejich účasti na vzdělávání.
U OSVČ bez zaměstnanců bude příspěvek poskytnut pouze na vzdělávací aktivity.
Zájem o účast v projektu je značný. K 31. 12. 2014 se jej účastnilo 20 196 zaměstnanců z téměř tisícovky firem. Nejčastěji si zaměstnanci doplňují znalosti cizích jazyků nebo navštěvují odborně zaměřené kurzy (např. pro svářeče, obsluhu CNC strojů apod.).
Podrobnější informace o projektu naleznete na webových stránkách úřadu práce.
Zanechte komentář
Diskuse neslouží jako právní, daňová či účetní poradna. Je vyhrazena pro vzájemnou komunikaci čtenářů.
Pro přidání komentáře se přihlaste.