Finanční správa se připojila k Portálu občana – díky tomu je možné dostat se jeho prostřednictvím k elektronickým formulářům Finanční správy. Průzkum ukázal, že nejčastěji mění práci mladí do 24 let. Co vede lidi ke změně zaměstnání?
Finanční správa se připojila k Portálu občana
Od září letošního roku je možné se pomocí elektronického občanského průkazu nebo jiného prostředku akreditovaného na dostatečnou úroveň záruky přihlásit k elektronickým formulářům Finanční správy.
Lidé budou moci přistoupit přes Portál občana do daňového portálu a podat jeho prostřednictvím například přiznání k dani z příjmů fyzických osob. Díky bezpečnému ověření totožnosti uživatele se údaje o přihlášeném nově vyplní automaticky.
Před plánovaným spuštěním portálu Moje daně v roce 2020 nabízí tento krok další částečné zjednodušení podání daňového přiznání elektronickou formou.
Nejvyšší úroveň záruky pro přihlášení poskytuje elektronický občanský průkaz, značnou úroveň záruky nabízí přihlášení prostřednictvím jména, hesla a SMS. Přihlášení jak nejvyšší, tak i značnou úrovní záruky umožní podle ředitele Finanční správy Martina Janečka co nejširší dostupnost služby, protože elektronický občanský průkaz je vydáván občanům až od 1. července 2018 a většina lidí jím tak nedisponuje.
„Přihlášení přes jméno, heslo a SMS využívá řada institucí, které pracují s citlivými údaji občanů a firem, jako je například přihlášení do elektronického bankovnictví, proto považujeme tento stupeň zabezpečení za dostačující,“ vysvětluje Martin Janeček.
Češi chtějí měnit zaměstnání
Během posledního půl roku vyměnilo zaměstnavatele 15 % Čechů, míra fluktuace byla vyšší u mužů než u žen. Nejvyšší podíl těch, kteří měnili práci, byl ve věkové kategorii 18–24 let (28 %), dále pak ve věku 25–34 let (17 %).
S rostoucím věkem míra fluktuace zaměstnanců klesá, ale mezi nejstaršími zaměstnanci ve věkové kategorii 55–67 let opět stoupne téměř na 14 %. „U této věkové kategorie jde při změnách zaměstnavatele o jiné důvody než u mladších ročníků. Často jde například o menší fyzickou námahu,“ říká Alžběta Honsová, marketingová manažerka společnosti Randstad.
I když je podle Honsové nezaměstnanost na rekordně nízkých hodnotách, stále platí, že generace 55+ nehledá práci zrovna snadno.
Nejčastějším důvodem pro změnu zaměstnání uvádí získání lepších podmínek, nespokojenost se stávajícím zaměstnavatelem a také osobní důvody. Co se týče oborů, tak k největší fluktuaci došlo v sektoru zemědělství, lesnictví a rybářství.
Kdo hledá novou práci?
Nové zaměstnání v současné době hledají nejčastěji lidé z automobilového průmyslu a letectví, z oboru velkoobchodní a maloobchodní distribuce, z oblasti výroby potravinářských výrobků a z oblasti hotelnictví a stravování.
Nejčastěji si novou práci hledají nejmladší zaměstnanci ve věku 18–24 let s nižším a středním vzděláním, podíl mužů a žen je téměř vyrovnaný.
Související články:
Daňové a finanční aktuality 1
Daňové a finanční aktuality 2
Daňové a finanční aktuality 3
Daňové a finanční aktuality 4
Daňové a finanční aktuality 5
Daňové a finanční aktuality 6
Zanechte komentář
Diskuse neslouží jako právní, daňová či účetní poradna. Je vyhrazena pro vzájemnou komunikaci čtenářů.
Pro přidání komentáře se přihlaste.