Reklamní a propagační předměty z hlediska daně z příjmů a daně z přidané hodnoty


Ing. Ivan Macháček
11. 11. 2010
Vytisknout článek Odeslat článek mailem Diskuse k článku

logo podstránky

Foto: STORMWARE s.r.o.

 

Reklamní a propagační předměty jsou v zákoně o daních z příjmů a v zákonu o DPH pro rok 2010 vymezeny odlišným způsobem.


 

Řešení v zákoně o daních z příjmů (ZDP)

Podle § 25 odst. 1 písm. t) ZDP musí reklamní a propagační předmět splňovat tyto náležitosti:

  • je opatřen obchodní firmou nebo ochrannou známkou poskytovatele předmětu, nebo
  • je opatřen názvem propagovaného zboží nebo služby,
  • hodnota bez DPH nepřesahuje 500 Kč,
  • není s výjimkou tichého vína předmětem spotřební daně (tichým vínem se rozumí víno, které není vínem šumivým).

Poskytnutí takto vymezeného reklamního a propagačního předmětu není darem a výdaje spojené s pořízením reklamního a propagačního předmětu jsou u poskytovatele daňově uznatelným výdajem. Na příjemce reklamního a propagačního předmětu (fyzická osoba) se vztahuje znění § 4 odst. 1 písm. z) ZDP. Zde se uvádí, že od daně jsou osvobozeny příjmy plynoucí ve formě daru přijatého v souvislosti s podnikáním nebo jinou samostatnou výdělečnou činností jako reklamního předmětu opatřeného obchodním jménem nebo ochrannou známkou poskytovatele tohoto daru, jehož hodnota nepřesahuje 500 Kč.

Řešení v zákoně o dani z přidané hodnoty (ZDPH)

Zákon o dani z přidané hodnoty s účinností od 1.1.2010 nepoužívá pojem reklamní a propagační předmět, ale používá pojem dárek v rámci ekonomické činnosti. V § 13 odst. 8 písm. c) ZDPH se uvádí, že za dodání zboží se nepovažuje poskytnutí dárku v rámci ekonomické činnosti, pokud jeho pořizovací cena bez daně nepřesahuje 500 Kč, nebo poskytnutí obchodních vzorků bez úplaty v rámci ekonomické činnosti. Poskytnutí takto vymezeného dárku není zdanitelným plněním a nepodléhá dani na výstupu. Zákon o DPH s odvoláním na znění § 75 odst. 2 umožňuje uplatnit nárok na odpočet daně.

Tab.: Srovnání podmínek reklamního a propagačního předmětu v ZDP a ZDPH

Údaj Řešení dle §25 odst. 1 písm. t) ZDP Řešení dle §13 odst. 8 písm. c) ZDPH
Vymezení předmětu Reklamní a propagační předmět Dárek v rámci ekonomické činnosti
Finanční limit předmětu 500 Kč bez DPH 500 Kč bez DPH
Označení předmětu Označení obchodní firmou nebo ochrannou známkou poskytovatele předmětu nebo názvem propagovaného zboží nebo služby Není podmíněno
Vztah předmětu ke spotřební dani Předmět nepodléhá spotřební dani s výjimkou tichého vína Není podmíněno

Příklad 1

Firma - plátce DPH, rozdává svým obchodním partnerům v závěru roku kalendáře opatřené logem firmy poskytovatele. Cena jednoho kalendáře je 390 Kč bez DPH.

Z hlediska daně z příjmů se jedná o reklamní a propagační předmět a výdaje spojené s pořízením reklamního a propagačního předmětu jsou u poskytovatele daňově uznatelným výdajem. Z hlediska DPH není poskytnutí kalendáře zdanitelným plněním a nepodléhá dani na výstupu, plátce si může uplatnit nárok na odpočet daně na vstupu při pořízení kalendáře.

Příklad 2

Firma –plátce DPH, rozdává svým obchodním partnerům v závěru roku kalendáře, zakoupené od distributora. Kalendáře nejsou opatřeny označením obchodní firmou. Cena jednoho kalendáře je 390 Kč bez DPH.

Z hlediska daně z příjmů se nejedná o reklamní a propagační předmět, ale o výdaj na reprezentaci (dar), a proto výdaje spojené s pořízením kalendáře nejsou u poskytovatele daňově uznatelným výdajem. Není totiž splněna podmínka dle § 25 odst. 1 písm. t) ZDP o označení daru obchodní firmou poskytovatele. Z hlediska DPH je splněna podmínka uvedená v § 13 odst. 8 písm. c) ZDPH a poskytnutí kalendáře není zdanitelným plněním a nepodléhá dani na výstupu, plátce si může uplatnit nárok na odpočet daně na vstupu při pořízení kalendáře.

Příklad 3

Podnikatel - plátce DPH, rozdává vybraným dodavatelům a odběratelům v závěru roku láhev francouzského koňaku opatřenou označením své obchodní firmy. Cena jedné lahve je 495 Kč bez DPH.

Vzhledem k tomu, že darovaný předmět podléhá spotřební dani, nejedná se z hlediska ZDP o reklamní a propagační předmět, ale o výdaj na reprezentaci (dar). Není splněna podmínka dle §25 odst. 1 písm. t) ZDP, a proto výdaje spojené s pořízením koňaku nejsou u poskytovatele daňově uznatelným výdajem. Z hlediska DPH je splněna podmínka uvedená v §13 odst. 8 písm. c) ZDPH a poskytnutí lahve koňaku není zdanitelným plněním a nepodléhá dani na výstupu, plátce si může uplatnit nárok na odpočet daně na vstupu při pořízení lahví koňaku.

Vytisknout článek Odeslat článek mailem

Diskuse k článku

Bronislava
24. 5. 2021 21:41:41
Zdravím lidi, obracím se na Vás s prosbou :) když se tu tak řeší daně, nemáte tu někdo zkušenosti s nějakou reklamní společností pro tisk firemních předmětů?

ale nemám nikoho, kde bych se mohla zeptat. Je to pro nás celkem důležité, protože chceme naše věrné zaměstnance obdarovat dárky ;) Pokud máte nějaké zkušenosti, přijmu je s vřelostí :)Bronislava
Hlášení závadného obsahu

Lukynx
31. 10. 2017 19:37:04
ahoj chtěl jsem se zeptat když by jsem si objednal vlastní placky z logem hudební skupiny co u nás v čr nemá reklamní předměty z webu co vyrábí reklamni předměty byl by to problem když by jsem je měl jenom pro sebe?
Hlášení závadného obsahu

Přidat nový příspěvek do diskuse

Přihlásit k odběru

img_cancelvykricnik 
 
Security code 
 

Rychlé zprávy

Banky poskytly v dubnu hypotéky za 21,9 miliardy korun

16. 5. 2024 | Banky a stavební spořitelny v dubnu poskytly hypotéky za 21,9 miliardy korun. Průměrná hypoteční sazba klesla z 5,19 % na 5,1 %. Počet nových hypoték za tento měsíc je nejvyšší od května 2022. Průměrná výše hypotéky vzrostla z 3,44 milionu na 3,6 milionu korun, růst je podpořen vyššími cenami nemovitostí, klesajícími úrokovými sazbami a rostoucími mzdami. Splátka hypotéky ve výši jednoho milionu korun s 30letou splatností se současnými sazbami je kolem 5 500 Kč měsíčně.


Dřívější zprávy

Užitečné informaceFirmy v Pohodě
 
ADAVE - POHÁRY, MEDAILE
Výrobce a prodejce sportovních trofejí pro sportovce, chovatele...
www.poharymedaile.cz

DEMIKA CONSULT s.r.o.
Vedení účetnictví a daňové evidence, mezd a personalistiky.
www.demika.cz

Kurzovní lístek

24,75 Kč
0,035 Kč
22,79 Kč
0,001 Kč

Více
Zdroj: ČNB, 20.05.2024

Ze života daňového poradce


Přihlášení k odběru newsletteru

Doporučujeme