Využíváme cookies pro zajištění snadnějšího použití našich webových stránek. Pokračováním v prohlížení webu předpokládáme, že s tím souhlasíte. Rozumím Více informací

Uplatnění slevy na manželku či manžela


Bc. Michaela Sobotková
2. 2. 2016
Vytisknout článek Odeslat článek mailem Diskuse k článku

logo podstránky

Foto: STORMWARE s.r.o.

 

Jaké příjmy se počítají do limitu 68 000 Kč, abyste si mohli uplatnit slevu na manželku či manžela? Pojďte se podívat, co vše musí být splněno, abyste si odpočet ve výši 24 840 Kč mohli v daňovém přiznání či ročním zúčtování uplatnit.


 
Slevu na manželku či manžela ve výši 24 840 Kč, se kterým žije poplatník ve společně hospodařící domácnosti, lze uplatnit, pokud nemá vlastní příjem přesahující za zdaňovací období 68 000 Kč. Je-li manželka (či manžel) držitelkou průkazu ZTP/P, zvyšuje se sleva na dvojnásobek, tedy na 49 680 Kč.
 
A jaké částky se započítávají do vlastního příjmu manželky či manžela pro uplatnění slevy na dani podle § 35ba odst. 1 písm. b) zákona o daních z příjmů (dále jen „ZDP“) a jaké nikoliv?
 
Příjmy, které se do příjmu manžela či manželky nezahrnují:
  • dávky státní sociální podpory (např. rodičovský příspěvek, porodné),
  • dávky pěstounské péče s výjimkou odměny pěstouna,
  • dávky osobám se zdravotním postižením,
  • dávky pomoci v hmotné nouzi,
  • příspěvek na péči, sociální služby,
  • státní příspěvky na penzijní připojištění se státním příspěvkem,
  • státní příspěvky na doplňkové penzijní spoření,
  • státní příspěvky podle zákona o stavebním spoření,
  • stipendium poskytované studujícím soustavně se připravujícím na budoucí povolání,
  • příjem plynoucí z důvodu péče o blízkou nebo jinou osobu, která má nárok na příspěvek na péči podle zákona o sociálních službách, který je od daně osvobozen.
Příjmy, které se do příjmů manžela či manželky zahrnují (namátkový výčet těch příjmů, u kterých se nejčastěji chybuje):
  • veškeré příjmy „v hrubém“ od zaměstnavatele, z podnikání, z nájmu apod.,
  • všechny druhy důchodů,
  • nemocenská,
  • náhrada mzdy při pracovní neschopnosti,
  • ošetřování člena rodiny,
  • podpora v nezaměstnanosti,
  • peněžitá pomoc v mateřství.
Rodičovský příspěvek představuje formu dávek státní sociální podpory (stejně tak i porodné) a do vlastních příjmů manželky pro účely uplatnění slevy na manželku se nezahrnují. Naopak peněžitá pomoc v mateřství představuje dávky vyplácené v rámci nemocenského pojištění, proto tyto dávky zahrnete do příjmů manželky pro účely uplatnění slevy.
 
Slevu na manželku si můžete uplatnit ve výši 1/12 za každý kalendářní měsíc, na jehož počátku byly podmínky pro uplatnění nároku na snížení daně splněny. Pokud jste se tedy stali manžely až v průběhu roku, bude postup následující.
 
Pokud jste byli oddáni např. 18. 7. 2015, pak lze uplatnit slevu za měsíce srpen až prosinec, tedy 5 × 2 070 Kč = 10 350 Kč.

Dosažené příjmy za zdaňovací období

Do vlastního příjmu manželky (manžela) se zahrnují příjmy dosažené v daném zdaňovacím období, tj. od 1. ledna do 31. prosince daného kalendářního roku, bez ohledu na skutečnost, o jakou dávku se jedná. To znamená, že např. mateřská, nemocenská, podpora v nezaměstnanosti či třeba ošetřovné vyplacené v lednu 2016 se započítávají do vlastního příjmu manželky/manžela ve zdaňovacím období roku 2016.
 
U příjmů ze závislé činnosti dle § 6 ZDP je to trochu jinak. U těch se postupuje podle § 5 odst. 4 ZDP, v němž se uvádí, že „příjmy ze závislé činnosti vyplacené poplatníkovi nebo obdržené poplatníkem nejdéle do 31 dnů po skončení zdaňovacího období, za které byly dosaženy, se považují za příjmy vyplacené nebo obdržené v tomto zdaňovacím období.“
 
To znamená, že příjmy ze závislé činnosti vyplacené za prosinec 2015 až v lednu 2016 se zahrnují do vlastního příjmu manželky/manžela ještě do zdaňovacího období roku 2015.


Zdroj: Finanční správa
Vytisknout článek Odeslat článek mailem

Diskuse k článku

Hana Hublova
7. 3. 2019 14:37:34
Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, zda je možné si uplatnit slevu na manžela, který na území ČR nemá žádný příjem. Pracuje však v Německu, kde má také německé občanství a německého zaměstnavatele. Děkuji.
Hlášení závadného obsahu

radka
4. 12. 2018 15:59:30
Dobrý den at hledám jak hledám nikde není ani zmínka o alimentech počítají se do přijmu nebo ne?děkuji
Hlášení závadného obsahu

Daniel
8. 1. 2018 13:56:38
Zdravím, rád bych se zeptal, nevíte jak se to do daňového přiznání píše? Naše účetní je naprosto neschopná a co si člověk neudělá to nemá. Díky
Hlášení závadného obsahu

Věra Halátová
15. 3. 2017 9:00:06
Poplatník má za rok 2016 Potvrzení o ZP za celý rok, u zaměstnavatele uplatňoval odpočet na dítě. Celý rok si přivydělával jako OSVČ podle §7 ZDP. Jak si v daňovém přiznání může uplatnit manželku, když při OSVČ uplatňuje 60% podíl na výdaje?
Hlášení závadného obsahu

lenka
17. 4. 2016 5:50:37
podavala jsem zdaneni manzelu,presto,ze jsem doložila prijmy,manzel napsal cestne prohlaseni,ze zijeme ve spolecne domacnosti,presto pani z finančního uradu po me chce stále prokazovat,ze spolu bydlime,nevite někdo na co všechno ma pani pravo po me chtit
Hlášení závadného obsahu

amelie
19. 3. 2016 20:08:30
Dobrý den, je možné uplatnit slevu na manželku u poplatníka který má příjmy ze závislé činnosti a vedlejší příjmy z podnikání. děkuji
Hlášení závadného obsahu

Ondra
11. 3. 2016 10:16:42
Dobrý den, počítá se do příjmu i dotace od ÚP obdržená na rozjezd podnikání? Děkuji.
Hlášení závadného obsahu

Karolína
26. 2. 2016 13:05:40
Všechny ostatní příjmy (které nejsou v zákoně přímo vyjmenovány, že se nezahrnují) se do vlastního příjmu druhého z manželů započítávají. Takže bych řekla, že se i cestovní náhrady do příjmu počítají.
Hlášení závadného obsahu

Eva Černá
12. 2. 2016 14:18:00
A co cestovní náhrady? počítají se do limitu nebo nepočítají?
Hlášení závadného obsahu

Přidat nový příspěvek do diskuse

Přihlásit k odběru

img_cancelvykricnik



 
 
Security code 
 

Užitečné informace




Firmy v Pohodě
 
PNEUKOMPLET s.r.o.
Velkoobchod a maloobchod pneumatik včetně příslušenství.
www.pneukomplet.cz

TechProg s.r.o.
Prodej a servis IT techniky, sítě optické a metalické, outsorcing IT

Daňový kalendář

25. 6. 2019 Souhrnné hlášení (za květen 2019)
25. 6. 2019 Kontrolní hlášení (za květen 2019)
25. 6. 2019 Přiznání DPH (za květen 2019)
1. 7. 2019 Přiznání k dani z příjmů za rok 2018 (prodloužený termín)

Další termíny

Kurzovní lístek

25,64 Kč
0,025 Kč
22,87 Kč
0,077 Kč

Více
Zdroj: ČNB, 19.06.2019

Ze života daňového poradce


Přihlášení k odběru newsletteru