Využíváme cookies pro zajištění snadnějšího použití našich webových stránek. Pokračováním v prohlížení webu předpokládáme, že s tím souhlasíte. Rozumím Více informací

Paušální výdaje na auto a leasing v daňovém přiznání


Ing. Jaromír Chlada
11. 3. 2014
Vytisknout článek Odeslat článek mailem Diskuse k článku

Foto: Fotolia

 

Na jaký řádek v Příloze č. 1 přiznání k dani z příjmů fyzických osob vstupují paušální výdaje na auto a leasing? Odpovídáme na další z vašich dotazů, které vkládáte do naší online poradny.


 
Dotaz:
Na jaký řádek v Příloze č. 1 přiznání k dani z příjmů vstupují paušální výdaje na auto a leasing? Je to řádek 102, nebo 106 + tabulka E? Zpracovávám daňovou evidenci.


Odpovídá Ing. Jaromír Chlada, ekonomický a účetní poradce:

Nejprve je potřeba si říci, že při konečných úpravách základu daně podle § 5 a § 23 v Příloze č. 1 k daňovému přiznání k dani z příjmů FO záleží na tom, jakým způsobem uplatňoval podnikatel příslušné výdaje v daňové evidenci. Je totiž možno používat více variant.
 
Například podnikatel v průběhu zdaňovacího období může evidovat skutečné výdaje na nákup pohonných hmot (PHM) a parkovné jako daňově uznané výdaje. Na konci roku zjistí, že je pro něj výhodnější uplatnit paušální výdaj na dopravu. Pokud si daňovou evidenci vede ve slušném účetním programu (například v programu POHODA), je poměrně jednoduché zpětně všechny výdaje za PHM a parkovné „přeúčtovat“ na výdaje daňově neuznané. V daňovém přiznání pak pouze částku paušálního výdaje uvede v Příloze č. 1 v tabulce E do části „Popis úpravy podle § 5 a § 23 snižující výsledek hospodaření nebo rozdíl mezi příjmy a výdaji a současně tuto částku uvede v ř. 106 Přílohy č. 1.

Stejným způsobem postupuje poplatník, který si po celé zdaňovací období rovnou evidoval platby za PHM a parkovné jako nedaňový výdaj.
 
Pokud podnikatel nemá program, který by mu umožňoval přeúčtovat původní daňové výdaje na výdaje nedaňové, nebo se mu prostě zpětně nic přeúčtovávat nechce, ponechá výdaje za PHM a parkovné v daňové evidenci jako daňově uznané. V tomto případě ale musí částku takto uplatněných výdajů vyloučit v daňovém přiznání v tabulce E v části „Popis úpravy podle § 5 a § 23 zvyšující výsledek hospodaření nebo rozdíl mezi příjmy a výdaji a současně uvést tuto částku v ř. 105 Přílohy č. 1.
 
Obdobně, pokud jde o splátky leasingu, je možno tyto splátky evidovat v daňové evidenci dvojím způsobem. Předpokládejme pro zjednodušení „klasický“ finanční leasing, při němž podnikatel nejprve zaplatil akontaci a následně splácí jednotlivé měsíční splátky leasingu. Pak je možná varianta, při níž poplatník eviduje splátky leasingu jako nedaňové a do daňového přiznání uvede do tabulky E a ř. 106 Přílohy č. 1 celou časově rozlišenou částku nájemného připadající na aktuální zdaňovací období jako položku snižující základ daně z příjmů.
 
Anebo je možná další varianta, při níž poplatník eviduje pravidelné splátky jako výdaje daňově uznané a pak do tabulky E a ř. 106 uvádí jako položku snižující základ daně z příjmů pouze zbývající časově rozlišenou částku nájemného připadající na aktuální zdaňovací období. Tedy v podstatě časově rozlišenou akontaci a případné další časově rozlišené poplatky a podobně.

Vytisknout článek Odeslat článek mailem

Diskuse k článku

Tomáš
15. 9. 2017 10:42:32
Dobrý den, uplatňuji výdaje paušálem, ale od 1.1.2018 budu vést DE. V roce 2017 bylo pořízeno na finan. leasing auto. Jak postupovat při dodat. daňovém přiznání.
Hlášení závadného obsahu

OK Farma
6. 1. 2017 20:46:35
Dobrý den, vedu DE, můžu uplatňovat paušální výdaje za auto měsíčně nebo musím celou částku odečíst až v DP? Děkuji Petr
Hlášení závadného obsahu

Petr
1. 6. 2016 8:06:43
Dobrý den,
potřebuji poradit. Jakým způsobem mám postupovat při leasingu v eurech, který je na 60 měsíců a první tři splátky jsou snížené. Leasingová první splátka byla v 04/2015. Udělal jsem si tabulku na 60 měsíců a leasing propočetl rovnoměrně v eurech. V průběhu roku jsem splátky účtoval na účet 381. Nevím, ale jaký použít kurz při výpočtu a při rozpouštění účtu 381 na nákladové účty 518 a 563, popřípadě na výnosový účet 663. Dají se někde najít příklady postupování při účtování leasingu v eurech. Děkuji
Hlášení závadného obsahu

Anonym
28. 3. 2015 18:03:55
Dobrý den,
potřebovala bych poradit, jak to bude dále s finančním leasingem po ukončení splatek. Auto jsme odkoupili za 6.000. Na jakém řádku v příznání se mi toto projeví. Vedeme DE. Děkuji
Hlášení závadného obsahu

Jaromír Chlada
Prodejce POHODAAutor článků
13. 3. 2014 10:06:54
Ano, vyjádření finanční správy je mi známo, je však potřeba říci, že ve svém stanovisku MF umožňuje, aby poplatník, který vede DE podle § 7b uplatnil i mnou popsaný postup, který je stanovený pro poplatníka, který vede účetnictví. Oba postupy vedou ke stejnému základu daně.
Mnou preferovaný postup je podle mého názoru logičtější jak z hlediska obsahové náplně DE, z hlediska obsahové náplně formuláře daňového přiznání a i s přihlédnutím k obvyklé konstrukci účetních programů používaných poplatníky pro zpracování DE.
Poplatníci si zpravidla ve skutečnosti nevyplácejí fyzicky paušální „výdaj“ na dopravu, naopak hradí skutečné výdaje za PHM a parkovné buď v hotovosti nebo z BÚ (při platbách platebními kartami). Tyto platby se promítnou do agendy používané účetními programy jako tzv. Peněžní deník a tohoto Peněžního deníku se pak promítají do řádků 101 a 102 Přílohy č. 1. Naproti tomu paušální výdaj na dopravu, byť je v § 24 uveden jako „normální výdaj“ se obvykle pořizuje jako zápis, který upravují základ daně z příjmů, ale neovlivňují stav peněžních prostředků v hotovosti nebo na běžných účtech. Je tedy podle mého názoru správnější pohlížet na paušální „výdaj“ na dopravu spíše jako na položku upravující základ daně (částky nezahrnuté do výdajů, které lze podle tohoto zákona do výdajů zahrnout) než na skutečný výdaj.
Hlášení závadného obsahu

semtexcz
12. 3. 2014 15:12:13
No ovšem já jsem názoru, že paušální výdaj na provoz vozidla v daňové evidenci je normální výdaj dle §24, tudíž patří na ř. 102 daňového přiznání. A to plně koresponduje s vyjádření finanční správy - http://www.financnisprava.cz/cs/dane-a-pojistne/dane/dan-z-prijmu/informace-stanoviska-a-sdeleni/2010/informace-k-uplatneni-pausalnich-vydaju-2564
Hlášení závadného obsahu

Přidat nový příspěvek do diskuse

Přihlásit k odběru

img_cancelvykricnik 
 
Security code 
 

Rychlé zprávy

Prominutí DPH při dodání elektřiny nebo plynu

25. 10. 2021 | Daň z přidané hodnoty bude prominuta při dodání elektřiny či plynu, jejich pořízení z jiného členského státu nebo dovozu. Bude se to týkat všech dodání, která se uskuteční v měsíci listopadu a prosinci 2021, nebo zálohových plateb na dodání, které v tomto období budou přijaty. Rozhodnutí bylo zveřejněno ve Finančním zpravodaji 34/2021 a nijak neomezuje okruh osob, na které se vztahuje. Prominutí se tedy týká nejen domácností a drobných podnikatelů (neplátců DPH), ale i dodávek pro plátce DPH.
 
Dřívější zprávy

Užitečné informace
Firmy v Pohodě
 
Bc. Hana Harvanová
Vedení účetnictví, daňové evidence, daňová přiznání a mzdy
www.hhucetnictvi.cz

Raskwer s. r. o.
Firma zabývající se instalacemi vody, topení a plynu.
www.raskwer.eu

Daňový kalendář

31. 10. 2021 Zákonné pojištění odpovědnosti za škodu (za 4. čtvrtletí 2021)
25. 11. 2021 Přiznání DPH (za říjen 2021)
25. 11. 2021 Souhrnné hlášení (za říjen 2021)
25. 11. 2021 Kontrolní hlášení (za říjen 2021)

Další termíny

Kurzovní lístek

25,70 Kč
-0,035 Kč
22,13 Kč
-0,051 Kč

Více
Zdroj: ČNB, 26.10.2021

Ze života daňového poradce


Přihlášení k odběru newsletteru