Informace pro účetní a podnikatele

728 x 90

Jak správně zaplatit daň finančnímu úřadu v roce 2014

Jak správně zaplatit daň finančnímu úřadu v roce 2014

Nejzazší termín pro odevzdání přiznání k dani z příjmů je úterý 1. dubna, pokud si daňové přiznání podáváte sami. Na jaké číslo účtu daň zaplatit? Pro ty, kteří v přiznání stále tápou, připravila Finanční správa praktické videonávody.

Pokud si podáváte daňové přiznání letos sami, a ještě jste tak neudělali, je nejvyšší čas tomu věnovat pozornost. Nejzazší termín odevzdání je úterý 1. dubna. Jestliže vám s přiznáním k dani z příjmů pomáhá daňový poradce, platí pro vás až datum 1. července (ale do 1. dubna musíte tuto skutečnost sdělit finančnímu úřadu).
 
Od 24. března do 1. dubna budou v rámci rozšířených úředních hodin otevřeny finanční úřady každý pracovní den od 8 do 18 hodin. Na úřad můžete zaběhnout také v dopoledních hodinách v sobotu 29. března. Seznam otevřených územních pracovišť v tento víkendový den naleznete na webových stránkách Finanční správy.
 
Jestliže v daňovém přiznání stále tápete, mohou vám pomoci videonávody, které připravila Finanční správa.

Novinky pro letošní rok v přiznání k dani z příjmů, termíny, úřední hodiny.
Jak pracovat s aplikací pro elektronické podání na Finanční správu krok za krokem.

Termín pro zaplacení daně je 1. duben. Komu dělá přiznání daňový poradce, má čas do 1. července. Do 2. května vrátí finanční úřad případný přeplatek na daních, pokud je přeplatek vyšší než 100 Kč.

Správné číslo bankovního účtu

Pro bezproblémové placení daní v roce 2014 je nutné znát odpovídající číslo bankovního účtu finančního úřadu a správný postup při poukazování finančních prostředků.
 
Dle zákona č. 456/2011 Sb., o Finanční správě České republiky, je výběrem daní pověřeno 14 finančních úřadů (finanční úřad s působností na území hlavního města Prahy a třináct finančních úřadů s územní působností krajů České republiky) a Specializovaný finanční úřad (dále jen „SFÚ“) s působností na celém území České republiky.
 
Daně se platí příslušnému finančnímu úřadu v české měně. Při každé platbě musí být uvedeno, na kterou daň je platba určena. Správné určení platby a její správné nasměrování v tomto smyslu znamená zaplatit na správný bankovní účet správce daně (finančního úřadu) místně příslušného pro danou daň a daný daňový subjekt.
 
Úplný tvar čísla bankovního účtu pro úhradu určité daně místně příslušnému finančnímu úřadu se sestaví z předčíslí bankovního účtu, z matrikové části a z kódu banky. Předčíslí bankovního účtu a matriková část jsou od sebe odděleny pomlčkou, za matrikovou částí bez mezery následuje lomítko a směrový kód České národní banky, u níž mají finanční úřady vedeny účty (kód 0710).

Základní části bankovního účtu

Předčíslí bankovního účtu v rozsahu dvou až pěti číslic jednoznačně určuje druh daně, k jejímuž vybírání je účet zřízen. Pro konkrétní druh daně je předčíslí vždy shodné pro všechny finanční úřady. Seznam předčíslí pro jednotlivé druhy daní je uveden v Příloze č. 2 (pro finanční úřady kromě SFÚ) a v Příloze č. 3 (pro SFÚ).
 
Matriková část (matrika) jednoznačně určuje finanční úřad. Všechny bankovní účty jednoho finančního úřadu mají vždy stejnou matrikovou část. Jejich seznam je uveden v Příloze č. 1 (pro finanční úřady včetně SFÚ).
 
Jako příklad uvádíme konstrukci celého čísla bankovního účtu pro úhradu daně z příjmů fyzických osob ze závislé činnosti u Finančního úřadu pro Středočeský kraj, kdy správný úplný tvar bankovního účtu je: 713-77628111/0710.
 
Daňový subjekt může daň (zálohy na daň, splátky daně) uhradit prostřednictvím poštovní poukázky typu A nebo bezhotovostně prostřednictvím bankovního příkazu z bankovního účtu, případně formou internetového bankovnictví.
 
Za den platby daně je považován den, kdy je částka připsána na účet banky příslušného správce daně, tzn. finančního úřadu.

Zanechte komentář

Diskuse neslouží jako právní, daňová či účetní poradna. Je vyhrazena pro vzájemnou komunikaci čtenářů.

Pro přidání komentáře se přihlaste.

Rychlé zprávy

  • Pozor na zdanění výher z hazardních her: Co se mění od roku 2024

    |

    Od roku 2024 se mění pravidla pro zdaňování výher z hazardních her. U loterií a tombol se nově každá výhra nad 50  000  Kč daní srážkovou daní ve výši 15 %, kterou odvádí provozovatel – výherce už ji do daňového přiznání neuvádí. U ostatních hazardních her, jako jsou kurzové sázky, automaty nebo živé hry, se posuzuje roční rozdíl mezi výhrami a vklady. Pokud tento rozdíl u jednoho druhu hry přesáhne 50 000 Kč, je nutné ho uvést do daňového přiznání za rok 2024 a zaplatit daň. Každý typ hazardní hry se posuzuje samostatně.

Kurzovní lístek

vlajka EU
Načítám hodnoty
vlajka USA
Načítám hodnoty

4 tisíce sledujících