Informace pro účetní a podnikatele

728 x 90

Návrat do práce po mateřské či rodičovské dovolené

Návrat do práce po mateřské či rodičovské dovolené

Pro každou ženu, která uvažuje o mateřství, je důležité vědět, jaká má práva a povinnosti v zaměstnání v souvislosti s mateřskou a rodičovskou dovolenou. Jakých chyb se zaměstnavatelé nejčastěji dopouštějí? Kdy můžete dostat výpověď?

Návrat do zaměstnání po mateřské nebo rodičovské dovolené (MD, RD) je téma, které řeší mnoho žen. Situací a řešení je mnoho. Hlavně v praxi je ale tato oblast vnímána nesprávně.
 
Z právního hlediska upravuje pracovněprávní vztahy zákon č. 262/2006 Sb., zákoník práce (ZP), který pojednává jak o nástupu na mateřskou či rodičovskou dovolenou, tak o návratu do zaměstnání po jejím skončení.
 
Z uvedeného zákona jednoznačně vyplývá, že zaměstnavatel je povinný po dobu trvání mateřské nebo rodičovské dovolené držet pracovní místo zaměstnanci a nesmí mu dát výpověď. Na jeho pracovní pozici může přijmout jiného zaměstnance jako zástup po dobu trvání překážky v práci v podobě mateřské nebo rodičovské dovolené.
 
Zaměstnanec nesmí dostat výpověď v ochranné době. To je v době, kdy je zaměstnankyně těhotná nebo kdy zaměstnankyně čerpá mateřskou dovolenou nebo kdy zaměstnankyně nebo zaměstnanec čerpají rodičovskou dovolenou (viz § 53 odst. 1 písm. d) ZP).

Pracovní pozice podle pracovní smlouvy

Avšak je mnoho zaměstnavatelů, kteří se domnívají, že po skončení překážky v práci v podobě rodičovské dovolené (a to hlavně v případě, že opakovaně navazuje na mateřskou dovolenou ve vztahu k více dětem po sobě) nemusí již přidělovat dosavadní práci.
 
Taktéž si často myslí, že pokud se zástup ukáže být schopnější než zastupovaný zaměstnanec, změní zástup na pracovní poměr na dobu neurčitou a zastupovaného zaměstnance změní na nadbytečného, kterému po ukončení rodičovské dovolené dá výpověď pro nadbytečnost.
 
Tyto názory ale odporují právní úpravě v zákoníku práce. Protože zaměstnavatel má povinnost nabídnout dotčenému zaměstnanci pracovní pozici podle podmínek pracovní smlouvy – v souladu se sjednaným druhem a místem výkonu práce.
 
Také může zaměstnavatel zaměstnanci nabídnout změnu obsahu pracovní smlouvy a zaměstnanec ji může přijmout. Bez jeho souhlasu však nemůže takto postupovat.

Výpověď pouze z organizačních důvodů

Zaměstnavatelé mají i za to, že v případě, kdy zaměstnanec nepřijme nové podmínky, vzniká tím jeho nadbytečnost, a proto může dostat výpověď z organizačních důvodů. Ale za organizační změnu nemůžeme považovat záměr zaměstnavatele snížit počet zaměstnanců.
 
Myslí se tím konkrétní zásah do organizační struktury, který má za následek, že už není potřebná práce toho kterého zaměstnance a zaměstnavatel tedy nemá možnost přidělit dotčenému zaměstnanci odpovídající práci. V tomto případě může zaměstnanec po návratu z MD či RD dostat výpověď z důvodu uvedeného v § 52 písm. c) ZP.
 
Jen proto, že má zaměstnavatel na uvedeném pracovním místě dva zaměstnance s pracovní smlouvou na dobu neurčitou, se nelze „zbavit“ zaměstnance nastupujícího po MD či RD pro nadbytečnost.
 
Z uvedeného je zřejmé že:

  • zaměstnavatel je povinný podržet místo zaměstnanci po dobu trvání MD/RD (i po sobě následujících),
  • zaměstnavatel má právo nabídnout zaměstnanci po návratu z MD/RD pracovní pozici odpovídající jeho pracovnímu zařazení nebo mu nabídnout změnu v pracovní smlouvě,
  • zaměstnanec má právo po MD/RD na pracovní pozici, kterou vykonával, nebo pracovní pozici, která odpovídá podmínkám uvedeným v pracovní smlouvě,
  • zaměstnavatel má právo dát zaměstnanci po MD/RD výpověď pro nadbytečnost pouze v případě zásahu do organizační struktury.

 
Tyto situace se samozřejmě týkají zaměstnanců, kteří mají pracovní smlouvu na dobu neurčitou. V případě zaměstnance či zaměstnankyně s pracovní smlouvou na dobu určitou je zřejmé, že v době trvání MD či RD pracovní smlouva zaniká.
 
Jiná situace nastává při zániku zaměstnavatele, u kterého byla osoba na MD/RD zaměstnaná. Podle § 54 ZP se zákaz výpovědi podle § 53 (zákaz výpovědi v ochranné době) nevztahuje na výpověď danou zaměstnanci:

  • pro organizační změny uvedené v § 52 písm. a) a b); to neplatí v případě organizačních změn uvedených v § 52 písm. b), jestliže se zaměstnavatel přemísťuje v mezích místa (míst) výkonu práce, ve kterých má být práce podle pracovní smlouvy vykonávána,
  • pro organizační změny uvedené v § 52 písm. b); to neplatí v případě těhotné zaměstnankyně, zaměstnankyně, která čerpá mateřskou dovolenou, nebo zaměstnance v době, kdy čerpá rodičovskou dovolenou do doby, po kterou je žena oprávněna čerpat mateřskou dovolenou.

 
To znamená, že zaměstnanec čerpající MD/RD může ve výše uvedených případech dostat výpověď.

Co když není hlídání?

Další problém s nástupem do zaměstnání po MD/RD může nastat tehdy, kdy uvedená doba MD/RD skončila, ale rodič nemá možnost umístit dítě do předškolního zařízení. Jak tedy postupovat v takovém případě? Je možné požádat o neplacené volno a musí zaměstnavatel tomuto požadavku vyhovět?
 
Zaměstnanec má povinnost dopředu nahlásit zaměstnavateli, že mu bude končit MD či RD a dohodnout se s ním na nástupu do zaměstnání. Může taktéž požádat zaměstnavatele o neplacené volno v případě, že např. nemá po dobu prázdnin hlídání. V tomto mu ale zaměstnavatel nemusí vyjít vstříc. Je to na vzájemné dohodě obou stran.

Související články:
Práce na mateřské či rodičovské dovolené
Podnikání na mateřské a rodičovské dovolené
Čerpání dovolené po skončení mateřské

Zanechte komentář

Diskuse neslouží jako právní, daňová či účetní poradna. Je vyhrazena pro vzájemnou komunikaci čtenářů.

Pro přidání komentáře se přihlaste.

Komentáře

  • Alena Ch
    19. 12. 2013, 08:51

    Dobry den,
    v lednu budou me dceri 3roky, tedy se mi i blizi nastup do prace. Chtela jsem vedet, kdy mi presne konci MD, k jakemu dni musim nastoupit do prace. Dle soc. uradu pro ne jiz ale nejsou rozhodujici “roky”, do kdy plati MD, ale do kdy si vyberu castky od statu. Tzn. mohu byt doma jeste cely 4rok, kdy jsem chranena statem. Resim tedy ted nastup, zda bych pozadala zamestnavatele o neplacene volno, nastoupila napr. na jare. Jde mi tedy ted o tu dobu, kdy budu doma bez prispevku na neplacenem volnu. Socialni a zdravotni pojisteni za me bude hradit stat? Musim nekde tuto zmenu nahlasovat? Predem moc dekuji. Alena

    Pro přidání komentáře se přihlaste Odpovědět
  • Lea
    25. 11. 2013, 08:58

    Pokud jste rodičovské dovolené, jste chráněna proti výpovědi ze strany zaměstnavatele, jelikož se jedná o ochrannou dobu. Ale zákaz výpovědi se nevztahuje na výpověď, kterou dostanete z důvodu, že se zaměstnavatel nebo jeho část ruší. Takže výpověď bohužel v takovémto případě dostat můžete, i když jste na RD.

    Pokud Vám dá zaměstnavatel výpověď z důvodu rušení nebo přemístění zaměstnavatele nebo pro nadbytečnost v důsledku organizačních změn, nebo pokud dojde ke skončení pracovního poměru dohodou z uvedených důvodů, náleží Vám odstupné ve výši nejméně trojnásobku průměrného měsíčního výdělku.

    Pro přidání komentáře se přihlaste Odpovědět
  • Petra
    23. 11. 2013, 22:50

    Dobrý den, jsem na RD a zaměstnavatel mi dal výpověď (tedy úplně všem) – firma přesídlila do jiného kraje, změnila název a druh činnosti, tudíž jsme v naší provozovně, která se tímto ruší, nadbyteční. Má zaměstnavatel v tomto případě právo mi dát výpověď, když jsem na RD? Děkuji

    Pro přidání komentáře se přihlaste Odpovědět
  • Lenka Uvírová
    15. 11. 2013, 10:41

    Dobrý den paní Aleno, možností je vícero, nejlepší bude když si přečtete články Práce na mateřské či rodičovské dovolené a Podnikání na mateřské a rodičovské dovolené. Zde je vše pěkně a rozsáhle vysvětleno.

    Pro přidání komentáře se přihlaste Odpovědět
  • Alena
    08. 11. 2013, 20:33

    Dobrý den, prosím o info … pracuji jako účetní v “auditorské daňové kanceláři” zpracováváme účetnictví externě firmám. Zároveň jsem OSVČ jako vedlejší živnost. Otázka zní: pokud bych nastoupila na mateřskou dovolenou … mohu v tuto dobu svému zaměstnanci fakturovat? Jde o to, že bych chtěla stále pracovat i při mateřské dovolené. A zda-li můžu fakturovat, pokud bych byla normálně zaměstnána a třeba marodila. Díky za info.

    Pro přidání komentáře se přihlaste Odpovědět

Rychlé zprávy

  • Vláda chce zrušit srážkovou daň, tisíce zaměstnanců čeká podání přiznání

    |

    S plánovaným zavedením jednotného měsíčního hlášení zaměstnavatelů dojde i ke zrušení srážkové daně u fyzických osob. Od roku 2026 se změna dotkne nerezidentů, od roku 2027 pak všech zaměstnanců. Nově budou muset desítky tisíc lidí s vedlejšími příjmy, například předsedové SVJ, brigádníci či členové dozorčích rad, podávat daňové přiznání. Ministerstvo financí si od změny slibuje snížení administrativy a větší participaci poplatníků na daňových povinnostech. Kritici však varují před zbytečnou zátěží pro zaměstnance i finanční správu. OSVČ s paušální daní se změny nedotknou. V budoucnu by mohlo dojít i ke zrušení ročního zúčtování daně.

Kurzovní lístek

vlajka EU
Načítám hodnoty
vlajka USA
Načítám hodnoty

4 tisíce sledujících