Informace pro účetní a podnikatele

728 x 90

Odpovědi na dotazy ohledně mateřství a péče o dítě

Odpovědi na dotazy ohledně mateřství a péče o dítě

Z čeho se vypočítává peněžitá pomoc v mateřství, když během rodičovské žena znovu porodí? Jak postupovat, když žena nemá na peněžitou pomoc v mateřství nárok? Na nejčastější dotazy související s mateřstvím a péčí o děti odpovídá ČSSZ.

Co musí obvykle žena vyřídit, když ještě během rodičovské dovolené s prvním dítětem znovu porodí?
 
Maminka uplatňuje i při narození druhého dítěte nárok na peněžitou pomoc v mateřství (dále jen „PPM“) pomocí formuláře „Žádost o peněžitou pomoc v mateřství“ (tento tiskopis je k dispozici pouze v tištěné podobě). Ten jí vydává její ošetřující lékař – gynekolog. Na tiskopisu je vyznačeno, kterou část vyplňuje žadatelka (jde o údaje o zaměstnavateli, datum, od kterého chce na PPM nastoupit, a platební údaje pro zasílání dávky).
 
Lékař vyplní osobní údaje maminky a předpokládané datum porodu. Vyplněnou, podepsanou a lékařem potvrzenou žádost předá žena svému zaměstnavateli. Zaměstnavatel pak k žádosti doplní podklady pro výpočet dávky (tiskopis „Příloha k žádosti o dávku nemocenského pojištění“) a zašle doklady příslušné Okresní správě sociálního zabezpečení, která o nároku na dávku rozhodne, spočítá její výši a následně ji vyplatí.
 
Na PPM může žena nastoupit dnem, který si sama zvolí a je uveden na tiskopisu žádosti o PPM. Musí to však být den v rozmezí od počátku 8. do počátku 6. týdne před očekávaným dnem porodu. Takto zvolené datum nástupu je pak i datem, od kterého náleží dávka PPM. Samotnou žádost však lze podat i dříve.
 


Když žena během rodičovské dovolené s prvním dítětem znovu porodí, z čeho se bude vypočítávat peněžitá pomoc v mateřství?
 
Jestliže za trvání téhož zaměstnání, ze kterého mamince vznikl nárok na první PPM, vznikne nárok na další PPM v období do 4 let věku předchozího dítěte, použije se pro výpočet denní vyměřovací základ zjištěný pro výpočet předchozí (první) PPM, pokud je vyšší než denní vyměřovací základ zjištěný pro výpočet další PPM.
 


Jak je to s peněžitou pomocí v mateřství, když žena porodí další dítě například až tři měsíce po skončení původní rodičovské dovolené?
 
Postup je stejný jako v prvním případě, rozdíl je pouze v tom, že pokud maminka již začala opět pracovat, nastupuje na PPM ze zaměstnání. I v tomto případě potřebný formulář žádosti o PPM vystaví ošetřující lékař, žena vyplní svou část a předá žádost svému zaměstnavateli. Výše dávky se bude počítat z příjmů, které maminka získala za posledních 12 měsíců. Pokud však nastupuje na PPM do 4 let věku předchozího dítěte, postupuje se při výpočtu stejně jako v předchozím případě.
 


Jak postupovat, když žena nemá na peněžitou pomoc v mateřství nárok? Může PPM v tomto případě čerpat otec dítěte?
 
Pokud žena nemá nárok na PPM, tedy například není zaměstnána a není ani v ochranné lhůtě ze skončeného zaměstnání nebo nesplňuje potřebnou dobu 270 kalendářních dnů za poslední dva roky před nástupem na PPM, má ode dne porodu nárok na rodičovský příspěvek. Tuto dávku vyplácí příslušná krajská pobočka úřadu práce podle trvalého bydliště maminky. Potřebné formuláře lze najít na webových stránkách úřadu práce. V tomto případě tedy maminky o PPM nežádají. Požádat samozřejmě mohou, ale příslušná Okresní správa sociálního zabezpečení (OSSZ) rozhodne, že na dávku není nárok, když nejsou splněny zákonné podmínky (více viz článek Peněžitá pomoc v mateřství a rodičovský příspěvek).
 
Otec může uplatnit žádost o PPM, má to však svá pravidla. Manžel matky dítěte nebo otec dítěte může žádat o PPM na základě písemné dohody, kterou s matkou dítěte uzavře. V takovém případě musí splňovat stejné podmínky pro nárok na dávku jako žena, tj. 270 dnů účasti na pojištění v posledních dvou letech před nástupem na PPM a podmínku účasti na nemocenském pojištění v době nástupu na PPM. V dohodě musí být uveden den, od kterého bude otec o dítě pečovat a den porodu.
 
Nárok na PPM se uplatňuje na předepsaném formuláři „Žádost o peněžitou pomoc v mateřství při převzetí dítěte do péče“. Muž předává vyplněný tiskopis svému zaměstnavateli, který ho předá příslušné OSSZ společně s podklady pro výpočet dávky. Na OSSZ dále rodiče doručí písemnou dohodu s matkou dítěte a rodný list dítěte. Podpis matky dítěte na dohodě musí být úředně ověřen. Pokud se matka dostaví k ověření podpisu na OSSZ, ověří ho sama OSSZ. Dohodu lze uzavřít nejdříve od počátku 7. týdne po porodu dítěte na dobu aspoň 7 kalendářních dnů po sobě jdoucích.
 


Co když má žena po mateřské nastoupit do práce, ale v den návratu onemocní?
 
Po uplynutí rodičovské dovolené, kterou poskytuje zaměstnavatel, žena nastupuje zpět do zaměstnání. Jestliže ji ovšem její ošetřující lékař v tento první den, kdy měla začít pracovat (nebo dokonce již pracovat začala) uzná dočasně práce neschopnou a vystaví jí tzv. neschopenku (přesněji řečeno „Rozhodnutí o dočasné pracovní neschopnosti“), pak do zaměstnání zpět pochopitelně nastoupit nemůže.
 
Jako omluvenku a současně podklad pro výplatu dávky v nemoci svému zaměstnavateli předá příslušný díl neschopenky (konkrétně „III. díl – Hlášení zaměstnavateli o vzniku dočasné pracovní neschopnosti“). Nemocenské od OSSZ bude náležet od 15. kalendářního dne trvání pracovní neschopnosti ve výši 60 % redukovaného denního vyměřovacího základu, který se zjišťuje zpravidla za předcházejících 12 kalendářních měsíců. V prvních 14 dnech pracovní neschopnosti zaměstnavatel vyplácí dočasně práceneschopnému zaměstnanci náhradu mzdy, za první tři dny nenáleží výplata žádné dávky.
 
Jestliže by ženu lékař uznal dočasně práce neschopnou ještě v době, kdy jí bude trvat neplacené volno (rodičovská dovolená), pak nárok na výplatu nemocenského bude mít až po skončení tohoto neplaceného volna.
 
Pokud by ženě dočasná pracovní neschopnost trvala déle než 14 kalendářních dnů, pak jí lékař vystaví tiskopis Potvrzení o trvání dočasné pracovní neschopnosti (tzv. lístek na peníze), který předá svému zaměstnavateli spolu s příslušným dílem neschopenky. Zaměstnavatel poté veškeré tiskopisy postoupí na příslušnou OSSZ k výplatě dávky.
 


Jak řešit situaci, když maminka pobývá s jedním dítětem v nemocnici nebo lázních, a tatínek se musí postarat o druhé dítě?
 
Nastala situace, kdy maminka byla přijata s jedním dítětem do nemocnice a o druhé dítě je potřeba pečovat doma, kdy tuto péči převezme zaměstnaný tatínek. Musí jít však o dítě do 10 let věku. V takovém případě má otec, při splnění podmínek, nárok na ošetřovné po dobu, po kterou bude maminka s dítětem v nemocnici. Nejdéle však po dobu 9 kalendářních dnů. Tiskopis „Rozhodnutí o potřebě ošetřování (péče)“ vystaví ošetřující lékař v nemocnici, kam přijali dítě s doprovodem maminky. Toto rozhodnutí bude vystaveno na matku dítěte. Druhou stranu tiskopisu (část B) vyplní tatínek, kde uvede sebe jako žadatele o dávku a údaje o dítěti, o které pečuje doma.
 


 
Výše popsané situace se týkají v zásadě zaměstnanců. Více informací můžete získat také v brožuře Průvodce dávkami nemocenského pojištění v roce 2014. Ta je kromě elektronické verze dostupná také v tištěné podobě na Okresní správě sociálního zabezpečení (OSSZ).
 
Více informací je možné najít také na webových stránkách České správy sociálního zabezpečení v sekci Nemocenské pojištění a v případě osob samostatně výdělečně činných v sekci Pojištění OSVČ.
 
V konkrétních situacích poradí každý pracovní den zaměstnanci OSSZ nebo call centra pro nemocenské pojištění na telefonním čísle 840 406 040.

Související články:
Peněžitá pomoc v mateřství a rodičovský příspěvek
Práce na mateřské či rodičovské dovolené
Čerpání dovolené po skončení mateřské

Zanechte komentář

Diskuse neslouží jako právní, daňová či účetní poradna. Je vyhrazena pro vzájemnou komunikaci čtenářů.

Pro přidání komentáře se přihlaste.

Komentáře

  • Denisa
    08. 12. 2015, 14:17

    Dobry den, chtela bych se zeptat zda dostanu materskou v pripade, ze mam oddelano 9 mesicu a nyni nastupuji na nemocemskou s rizikovym tehotenstvim. Vim ze mam mit oddelany zhruba rok, ale nevim zda se do toho zapocita i ta nemocenska. Nebo zda bych musela pracovat az do konce brezna abych PPM dostala. Dekuji za rady.

    Pro přidání komentáře se přihlaste Odpovědět
  • Klára Hájková
    25. 09. 2015, 08:33

    Dobrý den, chtěla bych vás poprosit o informace ohledně ženy v domácnosti . Zda se mohu stát ženou v domácnosti ? Mám 3 děti 9 let 7 let a 4 roky . Potřebovala bych vědět podmínky atd. Děkuji

    Pro přidání komentáře se přihlaste Odpovědět
  • maminka11
    02. 12. 2014, 21:35

    Dobrý den,
    chtěla bych se zeptat ohledně mateřské. Za chvíli budu rodit, na mateřský jsem skoro měsíc a za tu dobu jsem byla pár krát na brigádě. Nepřijdu kvůli tomu o PPM?
    Předem děkuji za odpověď.

    Pro přidání komentáře se přihlaste Odpovědět
  • Marketa27
    17. 10. 2014, 07:13

    Dobry den chtela bych se zeptat jak by to bylo v pripade,kdyz bych v dobe rodicovske dovolene znovu porodila,zacala by mi tim padem opet bezet materska ale nemela bych vycerpanou veskerou rodicovskou.Byla by mi rodicovska do vyse 220 tis doplacena?Dekuji.

    Pro přidání komentáře se přihlaste Odpovědět

Rychlé zprávy

  • Jednotné hlášení zaměstnavatelů schváleno

    |

    Vláda schválila návrh zákona o Jednotném měsíčním hlášení zaměstnavatele (JMHZ), který od ledna 2026 výrazně sníží administrativní zátěž firem. Zaměstnavatelé budou místo až 25 různých formulářů podávat jediné elektronické hlášení měsíčně, které ministerstvo práce následně sdílí s dalšími institucemi. Nový systém zefektivní digitalizaci státní správy, odstraní duplicitní vykazování a přinese výhody i zaměstnancům, například v podobě předvyplněného daňového přiznání. Projekt je prvním krokem k vytvoření Jednotného inkasního místa.

Kurzovní lístek

vlajka EU
Načítám hodnoty
vlajka USA
Načítám hodnoty

4 tisíce sledujících