Dnešní aktuality přináší upozornění Finanční správy na změny v tiskopisech pro poplatníky daně z příjmů fyzických osob za část zdaňovacího období a dále představí, jak by mělo fungovat zálohované výživné a pro koho je určené.
Upozornění k tiskopisům 2020 pro poplatníky daně z příjmů fyzických osob
Upozornění platí pro poplatníky, jimž vznikne povinnost podat daňové přiznání za část zdaňovacího období započatého v roce 2020 již v průběhu roku 2020, nejpozději však do 31. prosince 2020. Podání mohou učinit na tiskopise daňového přiznání č. 25 5405 MFin 5405 vzor č. 25 a souvisejících přílohách vzor č. 15 nebo na tiskopise č. 25 5405/D MFin 5405/D vzor č. 2.
Je důležité vědět, že v aplikaci Elektronické podání pro Finanční správu (dále jen „EPO“) není zveřejněna struktura pro podání daňových přiznání za části zdaňovacích období, a tedy nelze pomocí aplikace EPO učinit podání těchto daňových přiznání.
Dále je třeba také upozornit na odchylky v daňovém přiznání za zdaňovací období 2020.
Základní část daňového přiznání:
- ř. 59 (ř. 34) Solidární zvýšení daně podle § 16a zákona:
Pro rok 2020 je 48násobek průměrné mzdy podle nařízení vlády č. 260/2019 Sb. ve výši 1 672 080 Kč.
- ř. 69a (ř. 43) Sleva za umístění dítěte v předškolním zařízení:
Slevu za umístění dítěte v předškolním zařízení lze uplatnit za každé vyživované dítě žijící s poplatníkem ve společně hospodařící domácnosti maximálně do výše minimální mzdy, tj. do výše 14 600 Kč podle nařízení vlády č. 347/2019.
Upozornění pro poplatníky (rezidenty ČR) s příjmem plynoucím ze zdrojů v zahraničí
Dne 1. 7. 2019 nabyl účinnost zákon č. 32/2019 Sb., kterým došlo ke zrušení třídenní karenční doby. Touto novelou se snižuje pojistné placené zaměstnavatelem na nemocenské pojištění o 0,2 procentního bodu, tj. z 2,3 % na 2,1 %.
Z uvedeného důvodu se také mění výše základu daně u příjmů ze závislé činnosti podle § 6 odst. 12 zákona o daních z příjmů u těch zaměstnanců, u nichž se pro účely zjištění základu daně příjem zvyšuje o částku odpovídající pojistnému na sociální zabezpečení a příspěvku na státní politiku zaměstnanosti a pojistnému na veřejné zdravotní pojištění, které je z těchto příjmů podle zvláštních právních předpisů povinen platit zaměstnavatel, tj. tuzemské povinné pojištění.
Z výše uvedeného důvodu je nutno s účinností od 1. 7. 2019 pro stanovení superhrubé mzdy zohlednit novou výši povinného pojistného 33,8 % (namísto 34 % do 30. 6. 2019).
Zálohované výživné
Koaliční rada schválila návrh zákona o zálohovaném výživném. Nárok na zálohované výživné budou mít samoživitelé a samoživitelky, kteří svou situaci aktivně řeší. To znamená, že je podán návrh na exekuci a trestní oznámení na neplatiče. Druhý rodič neposílá stanovenou výši alimentů alespoň čtyři měsíce. Děti samoživitelů zároveň musí plnit povinnou školní docházku.
Jak to bude fungovat?
Pokud rodič splňuje podmínky nároku, obrátí se na Úřad práce. Ten mu poskytne potřebné formuláře a informace a následně celou situaci posoudí a rozhodne o zálohovaném výživném do 30 dní.
Vyplacená částka je potom vymáhána státem skrze krajské úřady práce, které se připojí do již běžícího exekučního řízení s neplatičem. Po jednom roce Úřad práce provede důkladný přezkum situace v rodině. Samoživitel či samoživitelka můžou zálohované výživné pobírat až 24 měsíců.
Kolik rodič dostane?
Samoživitelé budou mít nárok na vyplacení zálohovaného výživného ve stejné výši, v jaké ho stanovil druhému rodiči soud. Maximální částka zálohovaného výživného bude zastropována na 3 000 Kč. Průměrné výživné v České republice činí 2 500 Kč.
Související článek:
Daňové a finanční aktuality 23
Zanechte komentář
Diskuse neslouží jako právní, daňová či účetní poradna. Je vyhrazena pro vzájemnou komunikaci čtenářů.
Pro přidání komentáře se přihlaste.