Zpružnění pracovněprávních vztahů i zvýšení motivace zaměstnavatelů při tvorbě nových pracovních míst si slibují poslanci od novely zákoníku práce.
Řadu změn přináší novela zákoníku práce, která začala platit od 1. ledna 2012. Nově je například možné dát výpověď zaměstnanci, který v prvním období pracovní neschopnosti poruší hrubým způsobem léčebný režim. Pracovat na dobu určitou bude možné u jednoho zaměstnavatele až devět let. Zvyšuje se také počet hodin na dohodu o provedení práce.
Přinášíme přehled nejdůležitějších novinek.
1. Zkušební doba
Při nástupu do nové práce může zaměstnavatel sjednat u vedoucích zaměstnanců délku zkušební doby až na šest měsíců. Zkušební doba ale nesmí být delší než polovina délky dohodnutého pracovního poměru. V případě, že se vedoucí pracovník se svým zaměstnavatelem domluví na půlroční zkušební době, musí mít tedy pracovní smlouvu minimálně na jeden rok. Ostatním zaměstnancům zůstává tříměsíční zkušební lhůta, jak byli doposud zvyklí.
2. Odstupné
Nárok na odstupné má zaměstnanec při rozvázání pracovního poměru z důvodu organizačních změn podle toho, kolik let u svého zaměstnavatele strávil. Pokud odpracuje méně než jeden rok, má právo na nejméně jeden průměrný měsíční výdělek. Při alespoň jednom roku a méně než dvou letech práce musí dostat nejméně dvojnásobek průměrného měsíčního výdělku. Alespoň dva roky v jednom zaměstnání budou představovat minimálně trojnásobek měsíční mzdy.
3. Práce na dobu určitou
Smlouvu na dobu určitou je od ledna možné uzavřít celkem až na tři roky. Se stejným zaměstnavatelem opakovaně na tuto dobu poté ještě dvakrát. To znamená, že celkem maximálně na devět let. V minulosti to fungovalo tak, že šlo sjednat vcelku práci na dobu určitou na dva roky. Za půl roku se však smlouva mohla obnovit a neexistovalo žádné omezení, kolikrát se mohla uzavřít.
4. Dohoda o provedení práce
Až 300 hodin za jeden kalendářní rok je možné odpracovat u jednoho zaměstnavatele na dohodu o provedení práce. Dříve byla povolená jen polovina – 150 hodin ročně. Další změnou je zavedení hranice deseti tisíc korun pro odvod pojištění. Pokud si zaměstnanec za jeden kalendářní měsíc vydělá víc než je tato částka, bude muset ze své odměny zaplatit sociální a zdravotní pojištění. Dohoda o provedení práce tak ztratí svoji velkou výhodu vydělat si jakékoliv peníze bez odvodu pojistného.
5. Výpověď za porušení léčebného režimu
Dát výpověď svému pracovníkovi může od letoška zaměstnavatel, jestliže zjistí, že v době prvních jednadvaceti kalendářních dnů pracovní neschopnosti hrubě porušil léčebný režim. Potrestat ho může ale jen jedním způsobem – buď se se zaměstnancem nadobro rozloučí, nebo mu zkrátí či zcela odebere náhradu mzdy za porušení léčebného režimu. Nemůže ale přistoupit k oběma krokům zároveň. Ještě vloni hrozila zaměstnancům „jen“ pokuta a neproplacení nemocenské.
6. Přidělení k jinému zaměstnavateli
Nově bude možné dočasně přidělit zaměstnance s jeho souhlasem k jinému zaměstnavateli, aniž by přidělující zaměstnavatel byl současně agenturou práce. Může to udělat nejdříve po šesti měsících trvání pracovního poměru.
7. Práce přesčas
Sjednat plat půjde ve smlouvě už s přihlédnutím k práci přesčas. U vedoucích zaměstnanců je možné tímto způsobem ocenit veškerou práci přesčas, ostatním se započte odměna za maximálně 150 přesčasových hodin v kalendářním roce.
8. Konto pracovní doby
Zaměstnavateli odpadá povinnost vykazovat u konta pracovní doby každý týden rozdíl mezi stanovenou a odpracovanou dobu. Pokud chce provést změnu v rozvrhu konta, nemusí už zachovávat čtyřtýdenní období, po které nesměl ještě vloni rozvrh měnit.
9. Nevyčerpaná dovolená
Dovolenou, kterou si zaměstnanec nevyčerpá, proplatí zaměstnavatel jen při ukončení pracovního poměru. Pokud zaměstnavatel čerpání loňské dovolené neurčí do 30. června dalšího roku, rozhodne o tom zaměstnanec sám, a zaměstnavateli písemně oznámí dobu čerpání čtrnáct dní předem. Výjimka nepropadání dovolené se rozšíří i na ty, kdo nemohli vyčerpat dovolenou ani do druhého roku kvůli pracovní neschopnosti.
10. Pracovní doba
Směna v práci nesmí nově přesáhnout 12 hodin bez ohledu na typ rozvržení pracovní doby.
11. Konkurenční doložka
Konkurenční doložka chrání zaměstnavatele, aby odcházející zaměstnanec nemohl zneužít důležité informace. Novinkou je uzavření konkurenční doložky už během zkušební doby. Mění se i výše „odměny za mlčení“. Dříve dostával pracovník stejný plat, který pobíral ve firmě. Nově odchodné klesne nejméně na polovinu průměrného výdělku.
Zanechte komentář
Diskuse neslouží jako právní, daňová či účetní poradna. Je vyhrazena pro vzájemnou komunikaci čtenářů.
Pro přidání komentáře se přihlaste.