Využíváme cookies pro zajištění snadnějšího použití našich webových stránek. Pokračováním v prohlížení webu předpokládáme, že s tím souhlasíte. Rozumím Více informací

Co chce změnit novela zákoníku práce od roku 2017?


Bc. Michaela Sobotková
31. 3. 2016
Vytisknout článek Odeslat článek mailem Diskuse k článku

Navrhované změny v zákoníku práce by se měly dotknout také práce z domova, tzv. homeworkingu.

Foto: Fotolia

chystase
 

Změny v úpravě dovolené a v oblasti homeworkingu či převedení zaměstnance na jinou práci pouze s jeho souhlasem. Nejen tyto novinky by chtěla prosadit novela zákoníku práce už v příštím roce. Plánované změny si konkrétněji nastíníme v tomto článku.


 
Zda bude platit novela zákoníku práce z dílny Ministerstva práce a sociálních věcí od dubna 2017, zatím není jisté. Není jisté ani to, v jaké konečné podobě spatří světlo světa. Přesto si již nyní můžeme nastínit několik oblastí, kterých by se změny mohly dotknout.

1. Zakotvení institutu vrcholových řídících zaměstnanců

Zásadní koncepční změny se týkají zejména zakotvení institutu vrcholových řídících zaměstnanců jako zvláštní kategorie vedoucích zaměstnanců v přímé řídící působnosti statutárního orgánu u zaměstnavatele – právnické osoby, nebo zaměstnavatele, který je fyzickou osobou, a jim bezprostředně podřízených vedoucích zaměstnanců. Přičemž jako kritérium pro zařazení do takové pozice by se měla zavést i výše měsíčního výdělku (novela navrhuje hranici alespoň 100 000 Kč).
 
Cílem této změny má být zejména to, aby si vrcholoví manažeři mohli sami určovat režim pracovní doby – výměnou za to, že si nebudou nárokovat příplatky za práci přesčas.

2. Větší pluralita odborů

Dále novela řeší proces kolektivního vyjednávání u zaměstnavatele, u něhož působí více odborových organizací (tzv. pluralita odborů), kde dochází k posílení demokratických principů a též i vlivu samotných zaměstnanců.
 
S ohledem na principy pracovního práva a smluvní povahu pracovněprávních vztahů by se dosavadní převedení na jinou práci nahradilo smluvní změnou obsahu pracovního poměru. Jednostranné převedení by mělo být možné pouze, pokud se jedná o veřejný zájem, tedy zájem přesahující zájmy zaměstnance a zaměstnavatele.
 
Podle Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR (dále jen „AMSP ČR“) může ale toto opatření zejména v době ekonomické krize bezprostředně ohrozit podniky, které musí velmi pružně reagovat na vzniklou situaci.

Zatím může zaměstnavatel převést zaměstnance na jinou práci i bez jeho souhlasu.

3. Úprava hromadného propouštění

V úpravě hromadného propouštění a přechodu práv a povinností z pracovněprávních vztahů novela reaguje na judikaturu Soudního dvora EU, přičemž se řeší počty propouštěných zaměstnanců u zaměstnavatelů rozdělených na části, stanoví se povinnost vypracovat sociální plán a dále se stanovují jasná pravidla, při nichž nastává přechod práv a povinností.

4. Změny u dohod o pracích konaných mimo pracovní poměr

Změny při práci na základě dohod o pracích konaných mimo pracovní poměr (dohoda o pracovní činnosti a dohoda o provedení práce) se týkají především garance dob odpočinku, evidence odpracované doby, ochrany odměny z dohody a práva na dovolenou, kdy právo na dovolenou by zaměstnanci pracujícímu na základě dohody o pracovní činnosti příslušelo přímo ze zákona (nikoli tedy pouze na základě „dobrovolné“ domluvy se zaměstnavatelem jako doposud).

5. Změny v úpravě dovolené

Změn by se měla dočkat také úprava dovolené. Návrh zatím pracuje s dvěma variantami, z nichž první nabízí některé dílčí změny, aniž by měnila základní koncepci dovolené, druhá varianta navrhuje zásadní změnu v podmínkách vzniku práva na dovolenou i při jejím čerpání.

V zásadě by došlo k opuštění dovolené za odpracované dny, přičemž vznik práva zaměstnance na dovolenou by byl založen na týdenní pracovní době zaměstnance, od níž by se též odvozovala i délka dovolené. V budoucnu bychom se tedy měli řídit odpracovanými hodinami, nikoliv směnami.
 
Šlo by tak o zjednodušení dosud zbytečně složitého výpočtu nároku na dovolenou.

6. Větší propojení pracovního a rodinného života (tzv. homeworking)

Posílení prostoru pro skloubení pracovního a rodinného života mají přinést změny úpravy výkonu práce mimo pracoviště zaměstnavatele (homeworking). Novela zpřesňuje podmínky výkonu práce mimo pracoviště zaměstnavatele, umožňuje dohodu o rozvržení pracovní doby samotným zaměstnancem, z čehož vyplývají důsledky na neuplatnění některých osobních překážek v práci, náhrady mzdy nebo platu.
 
Podle AMSP ČR se však práce z domova v případě aplikace všech navrhovaných změn naopak ztíží. Firmy by totiž musely nově například zabránit přílišné izolaci pracovníků pracujících z domova od těch, kteří jsou v kanceláři. Firma by musela nově zajišťovat, aby se lidé pracující z domova potkávali pravidelně s běžnými zaměstnanci.
 
„Na jedné straně tvrdíme, jak potřebujeme homeworking podpořit, ve stejnou dobu ale zavádíme novinky typu zabránění izolovanosti pracovníků z domova. Pokud by měly podniky důsledně vše vyhodnocovat a dokládat, nebudou raději práci z domova vůbec zavádět,“ obává se Karel Havlíček, předseda AMSP ČR.

7. Další změny

Další změny se dotýkají zejména přeložení, prevence před stresem a obtěžováním, odměny za pracovní pohotovost, doručování a průměrného výdělku.
 
Jak se má docílit toho, že zaměstnanci nebudou v práci stresovaní, zatím nikdo neví. Není totiž ještě jasné, jak budou kontroly, jestli firma stresovou prevenci nezanedbala, probíhat. Bude obtížné prokázat, že k psychické újmě došlo (popřípadě nedošlo) na základě výkonu práce. Rozhodující by měl být podle Ministerstva práce a sociálních věcí, které novelu připravuje, lékařský posudek.


Zdroj: Ministerstvo práce a sociálních věcí, Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR
Vytisknout článek Odeslat článek mailem

Diskuse k článku

dolores
13. 10. 2016 0:00:49
1.9.2016 jsem se vrátila z mateřské dovolené, která mi skončila 10.4. Mám 16 dnů dovolené. Mohu si nechat něco převést do roku 2017? Děkuji za odpověď.
Hlášení závadného obsahu

Jitka Ženatá
10. 6. 2016 14:28:25
dobrý den, mám dotaz,dcera byla přijatá do pracovního poměru z ÚP smlouvu má do 31.7.2016. Jelikož si našla jinou práci bez dojíždění i s větším příjmem.Chci se zeptat zda může podat výpověd dohodou.Předem děkuji za vstřícnost.J.Ž.
Hlášení závadného obsahu

milan
1. 6. 2016 16:25:44
kdy bude navysena dovolena z 20 dnu na 25 dnu?
Hlášení závadného obsahu

Přidat nový příspěvek do diskuse

Přihlásit k odběru

img_cancelvykricnik 
 
Security code 
 

Rychlé zprávy

Prominutí DPH při dodání elektřiny nebo plynu

25. 10. 2021 | Daň z přidané hodnoty bude prominuta při dodání elektřiny či plynu, jejich pořízení z jiného členského státu nebo dovozu. Bude se to týkat všech dodání, která se uskuteční v měsíci listopadu a prosinci 2021, nebo zálohových plateb na dodání, které v tomto období budou přijaty. Rozhodnutí bylo zveřejněno ve Finančním zpravodaji 34/2021 a nijak neomezuje okruh osob, na které se vztahuje. Prominutí se tedy týká nejen domácností a drobných podnikatelů (neplátců DPH), ale i dodávek pro plátce DPH.
 
Dřívější zprávy

Užitečné informace
Firmy v Pohodě
 
STRADO s.r.o.
účetní služby
www.strado.cz

ROTSCHEIN, s.r.o.
Komplexní služby v oblasti účetnictví, mezd a daní
www.ucetni-kancelar.eu

Daňový kalendář

31. 10. 2021 Zákonné pojištění odpovědnosti za škodu (za 4. čtvrtletí 2021)
25. 11. 2021 Přiznání DPH (za říjen 2021)
25. 11. 2021 Souhrnné hlášení (za říjen 2021)
25. 11. 2021 Kontrolní hlášení (za říjen 2021)

Další termíny

Kurzovní lístek

25,70 Kč
-0,035 Kč
22,13 Kč
-0,051 Kč

Více
Zdroj: ČNB, 26.10.2021

Ze života daňového poradce


Přihlášení k odběru newsletteru