Informace pro účetní a podnikatele

728 x 90

Potvrzeno: Reklamních billboardů na silnicích výrazně ubyde

Prošla novela, která omezí reklamní poutače na českých silnicích. Poslanci schválili umírněnější variantu – zákaz bude platit pouze na dálnicích, rychlostních komunikacích a silnicích I. třídy. S reklamními poutači se tedy řidiči budou i nadále setkávat na silnicích nižších tříd.

Novelu zákona o pozemních komunikacích schválila Poslanecká sněmovna ve znění senátního pozměňovacího návrhu, podepsal ji už i prezident Václav Klaus. Reklama by měla zmizet podél silnic během pěti let. Omezení reklamních billboardů tedy nebude platit na silnicích všech tříd, jak bylo původně v návrhu. K zákazu umisťování a provozování reklamních zařízení dojde jen na dálnicích, rychlostních komunikací a silnicích I. třídy. Zákaz bude platit také v jejich ochranných pásmech.

„Senátní pozměňovací návrh je lepší než stávající stav, i když není v omezení reklamních zařízení na pozemních komunikacích tak striktní jako vládní návrh novely zákona. Ten by v oblasti povolování reklamních zařízení neumožňoval nově zřídit a provozovat reklamní zařízení na silnicích všech tříd, s výjimkou reklamního zařízení na přilehlou provozovnu,“ podotkl ministr dopravy Pavel Dobeš.

Podle policistů a dopravních expertů reklama zásadně odvádí pozornost šoférů od řízení. Velmi nebezpečná je už při rychlosti nad 80 kilometrů za hodinu. Hlavně tedy na dálnicích, rychlostních silnicích a silnicích I. třídy. I při chvilkové nepozornosti při těchto rychlostech urazí auto poměrně velkou vzdálenost a následky nehod můžou být hodně vážné.

K omezení reklamních billboardů u silnic přistoupila už řada jiných evropských států. Mnoho reklam nespatříte například v Německu, Španělsku, Belgii, Dánsku, Estonsku nebo Maďarsku. Ve většině těchto zemí je zakázané umisťovat reklamní poutače u všech komunikací.

Slevy na mýtném

Schválená novela obsahuje také možnost zavedení slev na mýtném. Slevy jsou určitou kompenzací českým dopravcům za zvyšování cen mýtného v loňském a letošním roce. Kamiony, které na mýtném zaplatí větší částku, než jakou stanoví vláda ve svém nařízení, budou moci získat slevu na mýtném až třináct procent.

Součástí je i zpřehlednění mýtného systému a usnadnění jeho využívání v rámci dalších evropských systémů s cílem zapracovat do českého právního řádu úpravu obsaženou v Rozhodnutí Komise č. 2009/750/ES o definici evropské služby elektronického mýtného a jejích technických prvků.

V neposlední řadě novela řeší i zavedení vysokorychlostního vážení, které přispěje ke snížení nákladů na údržbu a opravu silnic.

Zanechte komentář

Diskuse neslouží jako právní, daňová či účetní poradna. Je vyhrazena pro vzájemnou komunikaci čtenářů.

Pro přidání komentáře se přihlaste.

Komentáře

  • Erik
    04. 09. 2017, 11:39

    Mě tam také nevadí, vždyť to tam patří, všude jsou kolem silnice nějaké cedule

    Pro přidání komentáře se přihlaste Odpovědět
  • Mirek
    03. 09. 2017, 21:25

    Já jsem asi 14 dní přemýšlel co znamenají ty vlajky na billboardech a pak mi kamarád ukázal tyto stránky, které vše vysvětlují http://www.vlajky2017.cz/

    Pro přidání komentáře se přihlaste Odpovědět
  • Podnikatel
    03. 09. 2017, 13:51

    Já svoji firmu inzeruji na billboardech u dálnic, jak k tomu příjdu? O koliik peněz mě to připraví, nelíbí se mi takové zásahy do podnikání

    Pro přidání komentáře se přihlaste Odpovědět
  • Fredy
    03. 09. 2017, 13:47

    Podle mě je to blbost, vždyť i silnice z toho mají peníze, za které múžou zvyšovat bezečnost našich cest, a kolik lidí díky tomu má práci

    Pro přidání komentáře se přihlaste Odpovědět
  • Antonín
    01. 09. 2017, 11:31

    Mě osobně billboardy u silinice vůbec nevadí a některé jsou naopak pěkné

    Pro přidání komentáře se přihlaste Odpovědět

Rychlé zprávy

  • Jednotné hlášení zaměstnavatelů schváleno

    |

    Vláda schválila návrh zákona o Jednotném měsíčním hlášení zaměstnavatele (JMHZ), který od ledna 2026 výrazně sníží administrativní zátěž firem. Zaměstnavatelé budou místo až 25 různých formulářů podávat jediné elektronické hlášení měsíčně, které ministerstvo práce následně sdílí s dalšími institucemi. Nový systém zefektivní digitalizaci státní správy, odstraní duplicitní vykazování a přinese výhody i zaměstnancům, například v podobě předvyplněného daňového přiznání. Projekt je prvním krokem k vytvoření Jednotného inkasního místa.

Kurzovní lístek

vlajka EU
Načítám hodnoty
vlajka USA
Načítám hodnoty

Užitečné informace

4 tisíce sledujících