Zdanění zaměstnaneckých akcií od roku 2024


Eliška Krutská, Ing. Jakub Beran
26. 1. 2024
Vytisknout článek Odeslat článek mailem Diskuse k článku

Novinku pro zaměstnance představuje povinnost informovat zaměstnavatele o provedení převodu akcií nebo opce.

Foto: Depositphotos

 

Novela týkající se zaměstnaneckých akcií vychází z koncepce rozvoje kapitálových trhů a jako celek je účinná od 1. 1. 2024. K jakým změnám došlo ve zdanění zaměstnaneckých akcií od letošního roku, se dozvíte v následujícím článku.


 
Pozměňovací návrh upravil nově zdanění zaměstnaneckých opčních a akciových plánů v zákoně o daních z příjmů. Změny se týkají nabytí opcí korporace, ve které je zaměstnanec zaměstnán, ale i nabytí opcí/podílů od mateřské, dceřiné nebo kapitálově propojené obchodní korporace tohoto zaměstnavatele.

Nově od roku 2024 je explicitně vymezen okamžik, kdy dojde ke zdanění těchto nepeněžních benefitů ze strany zaměstnance. Ve více než polovině situací bude vymezen nový tzv. zdanitelný okamžik, který nebyl v předchozí verzi zákona.

Jedná se o následující skutečnosti:
  • odchod zaměstnance z firmy,
  • jedna ze stran přestane být rezidentem,
  • převod akcií nebo opce,
  • uplatnění opce,
  • uplynutí 10 let od nabytí benefitu.
Novinku pro zaměstnance představuje povinnost informovat zaměstnavatele o provedení převodu akcií nebo opce, a to do konce kalendářního měsíce, ve kterém k převodu došlo. Jakým způsobem si zaměstnavatel zjistí ostatní skutečnosti důležité pro zdanění u zaměstnance, není blíže specifikováno.

Se změnou daňového rezidentství je spojen potenciální problém týkající se odvodů daní a pojistného s návazností na časovou náročnost těchto událostí. V případě, že zaměstnanec nabude akcie jiné společnosti ve skupině, která není považována za plátce daně, bude muset tyto příjmy uvést v daňovém přiznání (§ 6) za období, kdy nastal zdanitelný okamžik.


Článek byl připravený ve spolupráci se společností EKP Advisory, s.r.o.
Vytisknout článek Odeslat článek mailem

Diskuse k článku

Zatím žádný komentář.

Přidat nový příspěvek do diskuse

Přihlásit k odběru

img_cancelvykricnik 
 
Security code 
 

Rychlé zprávy

Flexibilní novela zákoníku práce

16. 4. 2024 | Ministerstvo práce a sociálních věcí představilo novelu zákoníku práce s cílem zvýšit flexibilitu pracovních vztahů a posílit konkurenceschopnost zaměstnavatelů. Změny zahrnují podporu rodičů malých dětí, nová pravidla pro výpovědi a možnosti organizace pracovní doby. Další inovace zahrnují zkrácení výpovědní doby a možnost zaměstnancům vykonávat práci v jiné měně. Novela reaguje na potřeby trhu práce a podněty z jednání s odborníky a zástupci zaměstnavatelů a zaměstnanců.


Dřívější zprávy

Užitečné informaceFirmy v Pohodě
 
Galerie Caffe
Nekuřácká kavárna s velkou letní zahrádkou na náměstí Svobody v Brně.
www.galeriecaffe.cz

CONSULT s. r. o.
vedení účetnictví a daňové evidence, ekonom. poradenství
www.consult-cr.z

Kurzovní lístek

25,23 Kč
-0,005 Kč
23,71 Kč
0,001 Kč

Více
Zdroj: ČNB, 17.04.2024

Ze života daňového poradce


Přihlášení k odběru newsletteru

Doporučujeme