Směnárnám se zpřísňují podmínky, jejich zákazníci tak budou moci například odstoupit od smlouvy do tří hodin od provedení obchodu. Jaké další novinky přináší od dubna novela směnárenského zákona?
V účinnost vstoupila počátkem dubna novela zákona o směnárenské činnosti, která reaguje na nekalé praktiky některých směnáren, jichž se dopouštějí nejčastěji při jednání se zahraničními turisty v atraktivních lokalitách. Záměrem novely je tedy zvýšit ochranu klientů směnáren.
Novela zavádí možnost zákazníků odstoupit od smlouvy o směnárenském obchodu do tří hodin od provedení obchodu. Klienti musí být o svém novém právu informováni jak na kurzovním lístku, tak na dokladu o provedení směny. Pro odstoupení od smlouvy zákon stanovuje limit 1 000 EUR, čímž brání spekulacím na vývoj kurzu a zneužití práva odstoupit od smlouvy.
Předloha pamatuje i na odstoupení od smlouvy uzavřené prostřednictvím směnárenského automatu. V takovém případě má klient právo odstoupit do třech pracovních dnů v kterékoliv provozovně nebo v sídle směnárníka.
Novela zákona přináší i další vylepšení ve prospěch spotřebitelů, když zpřísňuje požadavky na prezentaci informací na kurzovním lístku a poskytování jiných podmínek směny. Zveřejňování tzv. VIP kurzů v provozovně formou výhodnějších směnných kurzů nebude nadále povoleno.
K ochraně zákazníků směnáren slouží také zákaz úplaty za provedení směnárenského obchodu. Poplatky budou muset být promítnuty přímo do směnného kurzu. Klientům tak bude stačit porovnat směnné kurzy a nebudou muset dopočítávat výši poplatků.
Poplatky budou povoleny pouze v případě proplacení šeku, výkupu mincí nebo platby kartou, neboť v takových případech je směnárenský obchod objektivně spojen s vyššími náklady.
Zanechte komentář
Diskuse neslouží jako právní, daňová či účetní poradna. Je vyhrazena pro vzájemnou komunikaci čtenářů.
Pro přidání komentáře se přihlaste.