Informace pro účetní a podnikatele

728 x 90

Jak probíhá insolvenční řízení?

Jak probíhá insolvenční řízení?

S insolvencí se můžete setkat, ať už jste fyzická, nebo právnická osoba. V následujícím článku vám nabídneme zjednodušené vysvětlení toho, co to vlastně je insolvenční řízení, jaké jsou jeho zásady a průběh.

Pokud jste se někdy setkali s pojmem insolvence, mohli jste taktéž zaslechnout slovní spojení platební neschopnost. Insolvence neboli platební neschopnost je nezpůsobilost dlužníka splácet dluhy a dodržet tak své závazky. Těmto svým závazkům není dlužník v insolvenci schopen dostát plně a včas.

V rámci insolvence se taktéž používají pojmy jako úpadek nebo osobní bankrot. Toto vše se dá zahrnout do pojmu insolvence. Insolvence však může znamenat i označení pro insolvenční řízení.

Insolvenční řízení je druh soudního řízení, při kterém jde hlavně o to, aby byl zvolen ten nejlepší způsob, jak se vypořádat s dluhy. Cílem je uspořádání majetkových vztahů dlužníka tak, aby bylo dosaženo uspokojení jednotlivých věřitelů. Touto problematikou se zabývá insolvenční zákon, který upravuje řešení úpadku neboli bankrotu a také dále upravuje oddlužení dlužníka.

Insolvenční řízení je zahájeno dnem, kdy návrh na něj dorazí příslušnému soudu. Insolvenční návrh musí být v písemné formě, kdy jej musí navrhovatel podepsat a jeho podpis musí být úředně ověřen.

Průběh tohoto řízení je rozdělen do tří fází:
 

1. První z nich je zahájení insolvenčního řízení, kdy jde hlavně o ověření samotným dlužníkem, zda splňuje podmínky stanovené pro povolení oddlužení. V této fázi je potřeba vyplnit formulář návrhu na povolení oddlužení. Jakmile je návrh vyplněn za splnění všech potřebných předpokladů, je doručen soudu. Insolvenční návrh jsou oprávněni podat:

  • dlužník,
  • osoba oprávněná za dlužníka podle § 390a odst. 1 insolvenčního zákona v případě insolvenčního návrhu spojeného s návrhem na povolení oddlužení,
  • věřitel.

Pokud je insolvenční návrh podaný ve spojení s návrhem na oddlužení, může takový návrh podat pouze oprávněná osoba. Insolvenční zákon uděluje toto právo:

  • advokátům,
  • notářům,
  • soudním exekutorům,
  • insolvenčním správcům,
  • akreditovaným osobám – akreditovaná osoba je ta osoba, které byla rozhodnutím Ministerstva spravedlnosti ČR akreditace pro poskytování takových služeb udělena (viz § 390a insolvenčního zákona).

2. Druhá je takzvaná zjišťovací fáze nebo též průběh. Jedná se zde o samotné insolvenční řízení, kdy soud zjišťuje, zda návrh obsahuje veškeré podstatné náležitosti. Pokud neobsahuje a nejsou doplněny ani ve stanovené lhůtě, případně je návrh nesrozumitelný, pak jej soud může odmítnout. Stejně tak může soud návrh odmítnout v případě, že bude návrh bezdůvodný. Pokud soud rozhodne, že je dlužník v úpadku, pak ustanoví insolvenčního správce, datum a místo přezkumného jednání. Následně jsou vyzváni věřitelé, aby přihlásili své pohledávky. Soud pak schválí způsob oddlužení, kdy se ve většině případů jedná o splátkový kalendář.

3. Poslední fází je ukončení. Jedná se také o výmaz zápisu v insolvenčním rejstříku.

Jaké jsou zásady insolvenčního řízení?

Zásady pro insolvenční řízení upravuje insolvenční zákon. A spočívá v těchto zásadách:

  • Insolvenční řízení má být vedeno tak, aby nikdo z účastníků nebyl poškozen nebo nedovoleně zvýhodněn. V zájmu insolvenčního řízení je také, aby dosáhlo rychlého, hospodárného a co největšího uspokojení věřitelů.
  • Věřitelé, kteří mají podle tohoto zákona zásadně stejné nebo obdobné postavení, mají v insolvenčním řízení rovné možnosti.
  • Není-li v tomto zákonu stanoveno jinak, nelze práva věřitele, která nabyl v dobré víře, před zahájením insolvenčního řízení omezit rozhodnutím insolvenčního soudu ani postupem insolvenčního správce.
  • Věřitelé jsou povinni zdržet se jednání, směřujícího k uspokojení jejich pohledávek mimo insolvenční řízení, ledaže to dovoluje zákon (viz § 5 insolvenčního zákona).


Článek byl připravený ve spolupráci se společností Orange Academy s.r.o.

Zanechte komentář

Diskuse neslouží jako právní, daňová či účetní poradna. Je vyhrazena pro vzájemnou komunikaci čtenářů.

Pro přidání komentáře se přihlaste.

Komentáře

  • Vrabcak39
    16. 06. 2024, 13:39

    Prosím o radu,Vyruší se úroky co mi narostlo,když podám insolvenci?

    Pro přidání komentáře se přihlaste Odpovědět

Rychlé zprávy

  • Vyplácení přeplatků na daních začne po 1. dubnu 2025

    |

    Finanční správa začne vyplácet přeplatky na daních z příjmů po 1. dubnu 2025. Pokud poplatník podá daňové přiznání do tohoto data a požádá o vrácení přeplatku, částka mu bude zaslána na účet do 2. května 2025. U přiznání podaných po 1. dubnu běží 30denní lhůta pro vrácení až od data podání. Přeplatek nelze vrátit bez žádosti, kterou lze podat elektronicky přes portál MOJE daně, datovou schránkou nebo v papírové podobě na finanční úřad. Právnické osoby a podnikatelé musí uvést bankovní účet registrovaný u finanční správy.

Kurzovní lístek

vlajka EU
Načítám hodnoty
vlajka USA
Načítám hodnoty

4 tisíce sledujících