Využíváme cookies pro zajištění snadnějšího použití našich webových stránek. Pokračováním v prohlížení webu předpokládáme, že s tím souhlasíte. Rozumím Více informací

Živnostníkům a malým firmám ubydou návštěvy úřadů


Bc. Michaela Sobotková
28. 3. 2013
Vytisknout článek Odeslat článek mailem Diskuse k článku

logo podstránky

Foto: STORMWARE s.r.o.

 

Projekt ministerstva průmyslu a obchodu minimalizuje počet návštěv na úřadech. Lidé každou skutečnost nebo její změnu ohlásí pouze jednomu úřadu a ten ji zapíše do databáze základních registrů, která bude přístupná všem dotčeným úřadům.


 
Živnostníkům a malým firmám skončí časté obíhání různých úřadů. Ministerstvo průmyslu a obchodu dokončilo projekt, jehož cílem bylo naplnit registr osob aktuálními údaji o podnikajících fyzických osobách a provozovnách. Údaje jsou průběžně aktualizovány a nově propojeny se základními registry veřejné správy.
 
Z toho budou těžit zejména drobní podnikatelé, které dlouhodobě zatěžuje komunikace se státní správou a s ní spojená duplicita požadavků na předkládání různých údajů a dokumentů. V praxi totiž různé úřady vyžadovaly po podnikatelích údaje, které o nich již v databázi některého z úřadů existovaly.

Prvořadým cílem proto bylo, aby lidé každou skutečnost nebo její změnu ohlásili pouze jednomu úřadu a ten ji zapsal do databáze základních registrů, která je přístupná všem ostatním dotčeným úřadům.

To znamená, že když se například živnostník přestěhuje a změní trvalé bydliště, postačí, když si zažádá o nový občanský průkaz. Až si jej přijde vyzvednout, zanese úředník do základních registrů jeho nové údaje a ty se díky provázanosti databází dostanou také do živnostenského rejstříku. Nové údaje bude mít ihned k dispozici také finanční úřad a další instituce veřejné správy.

Zvýšení efektivity

Změny ale neprospějí jen podnikatelům, zvýší také efektivitu státní správy. Úředníci už nebudou muset zjišťovat, která data jsou aktuální a správná, čímž dojde ke zrychlení procesu vyřizování žádostí a dalších podání.
 
„Podařilo se tak jednoznačně zlepšit podnikatelské prostředí, zjednodušit procesy při vstupu do podnikání a celkově snížit administrativní zátěž občanů, podnikatelů a veřejného sektoru o zhruba deset procent,“ upřesnil náměstek ministra Bedřich Danda.


Zdroj: Ministerstvo průmyslu a obchodu
Vytisknout článek Odeslat článek mailem

Diskuse k článku

Zatím žádný komentář.

Přidat nový příspěvek do diskuse

Přihlásit k odběru

img_cancelvykricnik 
 
Security code 
 

Užitečné informace
Firmy v Pohodě
 
1.bilanční s.r.o.
Firma poskytující komplexní ekonomický a účetní servis.
www.danovypoplatnik.cz

ALTOMA spol. s r.o.
Garážová vrata HÖRMANN. Montáž vratové techniky a závor.
www.altoma.cz

Daňový kalendář

20. 2. 2020 Měsíční odvod úhrnu sražených záloh na daň z příjmů FO ze závislé činnosti
25. 2. 2020 Přiznání DPH (za leden 2020)
25. 2. 2020 Souhrnné hlášení (za leden 2020)
25. 2. 2020 Kontrolní hlášení (za leden 2020)

Další termíny

Kurzovní lístek

24,80 Kč
-0,030 Kč
22,88 Kč
-0,014 Kč

Více
Zdroj: ČNB, 17.02.2020

Ze života daňového poradce


Přihlášení k odběru newsletteru