Chystáte se podnikat v některé ze zemí Evropské unie a nevíte, jaké povinnosti vás čekají ohledně placení sociálního a zdravotního pojištění a kde budete platit daně? Odpovídáme na další z vašich dotazů z poradny.
Dotaz:
Chystám se do Německa za prací jako instalatér. Vím, že si musím vyřídit „formulář A1“. Ale jak správně platit daně, zdravotní a sociální pojištění?
Odpovídá Bc. Michaela Hauzarová, účetní:
Na úvod je důležité rozlišit, zda osoba samostatně výdělečně činná („OSVČ“) odchází pracovat do Německa dočasně (je tzv. vyslaná), nebo trvale. Co se týká zdravotního a sociálního pojištění OSVČ v rámci EU, tak je stěžejní nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 883/2004 o koordinaci systémů sociálního zabezpečení a nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 987/2009, kterým se stanoví prováděcí pravidla k nařízení (ES) č. 883/2004. Při pochybnostech o správnosti postupu ve specifických případech doporučuji konzultaci s příslušnou okresní správou sociálního zabezpečení.
Pokud se OSVČ rozhodne svou činnost vykonávat v jiném členském státě dočasně a tato doba nepřekročí 24 měsíců s tím, že se po jejím uplynutí vrátí do ČR a bude ve své činnosti pokračovat zde, zůstává příslušná k českému systému sociálního zabezpečení. Podmínkou však je, aby před tím podnikatel v ČR po nějakou dobu tuto či podobnou činnost jako OSVČ vykonával. OSVČ bude i nadále odvádět pojistné do českého systému sociálního zabezpečení. Obdobně to platí i pro zdravotní pojištění.
Aby bylo zcela zřejmé, že se jedná pouze o dočasné vyslání, musí mít vyslaná osoba od okresní správy sociálního zabezpečení vystaveno osvědčení o vyslání, tzv. formulář A1.
Po trvalém odchodu z ČR bude OSVČ podléhat právním předpisům daného státu EU a odvádět zdravotní a sociální pojištění do německého systému a v souladu s právními předpisy daného státu jsou vypláceny i případné dávky z těchto systémů.
Zdanění podnikatele působícího v zahraničí
Ohledně zdanění je podstatné, zda bude OSVČ stále daňovým rezidentem ČR, popřípadě zda takovému daňovému rezidentovi nevznikla v Německu stálá provozovna. V takovém případě vznikne OSVČ povinnost registrace k placení daně v Německu a takové příjmy budou zdaňovány podle příslušných německých předpisů. Dále se postupuje podle principu zamezení dvojího zdanění na základě uzavřené smlouvy o zamezení dvojího zdanění.
Z uvedených informací je zřejmé, že v rámci podnikání mimo území ČR může být více řešení závislých zejména na tom, zda se OSVČ v zemi EU trvale usadí, či zda se jedná jenom o dočasné vyslání.
Komentáře
Marta
10. 08. 2020, 09:58Dobrý den,chtěla bych jít pracovat do Německa jako pečovatelka do německé rodiny, která by mě platila. Bylo mě řečeno že si mám v čr udělat živnostenský list.Jak mám tedy platit daně , zdravotní a soc. pojištění.Byla bych nejraději aby se mě příjem započítával do českého důchodu, a proto mohu platit v čechách …nebo???děkuji za radu.Marta
Lucie
14. 09. 2019, 18:34Dobry den, chtela bych se zeptat. Pracuji uuz 9 sezonu na ostrove Rhodos. Dokud jsem byla studentka, vse slo pres skolu, ted tu jezdim sama za sebe, delam tu kazdy rok danove priznani. Zbytek za me odvadi zamestnavatel. Moje otazka zni, kdyz bych pobirala podporu tu z recka, tzn bych dojizdela do recka jen podepisovat papiry, a zda jde byt v cr normalne prihlasena, popripade si platit zdravko sama. Kdekoliv jsem se ptalato, rekli mi najdete si to na internetu, a ja prave nevim kde a ja to hledat takovou problematiku. Kdyz se vracim zpet do cr dokladam papiry o tom ze za me bylo placene zdravko atd. Predem dekuji za odpoved
Martin Bezrouk
02. 06. 2019, 17:06Dobrý den. Chci pracovat v Německu na deset měsicu,jako Osvč, A1 mi údajně nebude schválena, protože nemám 25% odpracovano v čr.za rok . Mam se nahlásit v Německu a nebo je jina možnost? Děkuji za odpověď.
Richard
30. 08. 2018, 20:38Dobrý den …. Chci se zeptat. Jak dlouho můžu jako OSVČ s A1 pracovat v Německu ? Ono to bylo 183 dní ….? A nebo to zvedli o 60 dní navíc ?? Děkuji za odpověď.
Marcela Kuchařová
20. 07. 2018, 12:14Dobrý den, můj dotaz: FO podnikající začal podnikat na Slovensku, ale teď už téměř rok bydlí v ČR a také zde pracuje na HPP. Sídlo podnikání, ale zůstalo na Slovensku, jak řešit odvody soc. a zdrav. pojištění? Stále platí na Slovensku, ale chtěl by v ČR. Co by pro to měl udělat, změnit sídlo podnikání?
Děkuji