Nejvíce podnikatelů v České republice je ve věku 40 až 49 let. Mezi podnikateli výrazně převažují muži. Ženy se bojí riskovat a půjčovat si peníze a chtějí mít také čas na rodinu.
Mladí lidé pod třicet let se do podnikání příliš nehrnou. Zastoupení mladší generace ve společnostech s ručením omezením je jen velmi nízké (zhruba 6%) a v posledních třech letech neustále klesá, i když se tato právní forma podnikání v České republice řadí dlouhodobě mezi nejoblíbenější.
Detailní analýza vlastnických vztahů tuzemských s. r. o. ukázala, že podnikání v Česku je doménou střední generace. Více než čtvrtina z celkového počtu majitelů patří do věkové kategorie 40 až 49 let. Následují je podnikatelé ve věku 30 až 39 let a těsně za nimi se umístili podnikatelé ve věku 50 až 59 let.
„Velmi nízké zastoupení mladší generace mezi majiteli společností s ručením omezeným způsobují zejména široké možnosti studia a snadná realizace praxe v zahraničí,“ komentuje výsledky studie Petra Štěpánová, analytička České kapitálové informační agentury (ČEKIA), která analýzu vypracovala.
Podniká méně žen než mužů
Mladí lidé podle Štěpánové před zahájením vlastního podnikání často nejdříve sbírají zkušenosti v zavedených firmách, navazují kontakty, ale také shromažďují potřebný kapitál pro zahájení podnikání. „Nejdůležitější je ale mít podnikatelského ducha, nápad, stejně jako odvahu a energii prosadit se ve vysoce konkurenčním prostředí,“ doplnila Petra Štěpánová.
Prostřednictvím společnosti s ručením omezeným podniká dnes už více než 306 tisíc Čechů a téměř 174 tisíc cizinců, přičemž necelá polovina majitelů tuzemských firem patří do věkové kategorie 30 až 50 let. Mezi vlastníky českých podnikatelských subjektů dominují jasně muži – tvoří zhruba 85% podíl.
„Stejně jako ve vysokých manažerských pozicích, tak i v podnikání je výrazně méně žen než mužů. To souvisí s menší ochotou žen riskovat a případně si půjčovat peníze na nejistý byznys. Navíc ženy zpravidla musí skloubit kariéru s péčí o rodinu,“ dodala analytička agentury ČEKIA.
Tabulka 1:
Zdroj: ČEKIA
Tabulka 2:
Zdroj: ČEKIA
Zanechte komentář
Diskuse neslouží jako právní, daňová či účetní poradna. Je vyhrazena pro vzájemnou komunikaci čtenářů.
Pro přidání komentáře se přihlaste.