„PES“ pohlídá podnikatelům jejich povinnosti


Bc. Michaela Sobotková
2. 5. 2017
Vytisknout článek Odeslat článek mailem Diskuse k článku

Podnikatelům se uleví od byrokracie. „PES“ jim pohlídá plnění daňových a administrativních povinností.

Foto: 123RF

chystase
 

Převratný právní elektronický systém, tzv. PES, podnikatele a živnostníky provede džunglí zákonů a dalších předpisů a pohlídá za ně plnění administrativních a daňových povinností. Pokud vše půjde hladce, spuštěn by měl být již začátkem roku 2018.


 
Počínaje rokem 2018 by měli mít podnikatelé ucelený přehled o tom, které povinnosti musí plnit podle českých zákonů. Napříč politickým spektrem získala Hospodářská komora podporu pro zavedení elektronického nástroje umožňujícího firmám a živnostníkům spravovat plnění jejich povinností přes internet.
 
Právní elektronický systém („PES“) hodlá zpřístupnit všechny povinnosti podnikatelů vyplývající pro ně ze zákonů a dalších právních předpisů na jednom místě. Současně umožní firmám a podnikajícím fyzickým osobám jejich přehlednou správu pro konkrétní obor či obory podnikání.
 
„Každá velká společnost i nejmenší živnostník si díky tomuto projektu bude moci snadno a rychle ověřit všechny povinnosti, které se týkají právě jejich odvětví a právě jejich profese,“ poznamenal k novému systému prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý.
 
Tato převratná novinka doputovala minulý měsíc do Poslanecké sněmovny, která bude projednávat její schválení.

Do konce roku 2023 by měl PES obsahovat všechny povinnosti

PES chce umožnit podnikatelům, aby si spravovali přes internet a na jednom místě přehled svých povinností vyplývajících ze zákonů a prováděcích vyhlášek.
 
Státu PES umožní identifikovat a odstraňovat nadbytečné, nejednoznačné či nesmyslné paragrafy a povinnosti. Pomůže také kontrolním a dozorovým orgánům orientovat se v právních předpisech, co mají kontrolovat a jménem státu vymáhat.
 
Časté změny zákonů, nařízení a vyhlášek, jejich nejednoznačný výklad a aplikace do praxe totiž způsobují nejen podnikatelům takové potíže, že dnes někdy i při dobré vůli nevědí, jaké povinnosti vůči státu musí plnit.
 
„Navíc praxe ukazuje, že zákony nezvládají jednoznačně vykládat už ani sami zákonodárci, soudy a státní dozorové orgány,“ doplňuje Zdeněk Zajíček, který za projektem stojí a který je mimo jiné také tvůrcem CzechPointů nebo datových schránek.
 
V první vlně do konce roku 2018 by se měly do systému dostat přílohy 13 zákonů. PES by měl ale změnit i to, jakým způsobem budou nové zákony přijímány. Přehled povinností, které nový zákon ukládá, bude muset být výslovně uveden v jeho příloze. Do konce roku 2023 by měl PES obsahovat všechny povinnosti vyplývající z národní legislativy.

Jak bude PES fungovat?

Po přihlášení do systému a vyplnění profilu si podnikatel nastaví přehled svých povinností vůči státu (např. dle oboru činnosti). V systému uvidí také informace o případných sankcích, které mohou nastat v případě nesplnění povinností.
 
PES bude propojený s datovou schránkou a u těch povinností, kde je to možné, bude odkaz na příslušný formulář, který budou moci podnikatelé přímo vyplnit a odeslat – například daňové přiznání apod.
 
V okamžiku spuštění bude v systému evidován každý podnikatel zapsaný v registru osob. Stačí se jen přihlásit, zvolit si heslo, nastavit parametry profilu a uhradit poplatek za poskytované služby. V současné době se mluví o tom, že poplatek pro malého podnikatele by mohl být ve výši 1 000 Kč za rok, tedy necelá stokoruna měsíčně. Poplatek by měl být pro podnikatele daňově uznatelným nákladem.


Zdroj: Hospodářská komora ČR, www.pespropodnikatele.cz
Vytisknout článek Odeslat článek mailem

Diskuse k článku

Zatím žádný komentář.

Přidat nový příspěvek do diskuse

Přihlásit k odběru

img_cancelvykricnik 
 
Security code 
 

Rychlé zprávy

Sleva 5 % na sociálním pojištění pro zaměstnavatele

15. 8. 2022 | Novela zákona o pojistném na sociální zabezpečení sníží od 1. 2. 2023 zaměstnavatelům v některých případech pojistné o 5 % vyměřovacího základu. Bude se to týkat zaměstnanců s kratším pracovním úvazkem (8 až 30 hodin týdně) a bude náležet tehdy, pokud pečují o dítě do 10 let, jsou ve věku nad 55 let, osob zdravotně postižených či třeba studentů, a pokud si zaměstnanec vydělá maximálně 1,5násobek průměrné mzdy. Sleva na pojistném bude slevou pouze pro zaměstnavatele a novela vyšla již ve Sbírce zákonů.


Dřívější zprávy

Užitečné informaceFirmy v Pohodě
 
Účto-KZ Kateřina Zanotti
Kvalitní zpracování účetnictví pro firmy, OSVČ a neziskovky
www.ucto-kz.cz

ÚČETNICTVÍ UMB s.r.o.
Vedení účetnictví, mzdy, správa pohledávek, daňové poradenství.
www.umb.cz

Daňový kalendář

25. 8. 2022 Přiznání DPH (za červenec 2022)
25. 8. 2022 Souhrnné hlášení (za červenec 2022)
25. 8. 2022 Kontrolní hlášení (za červenec 2022)
31. 8. 2022 Daň z nemovitých věcí (1. splátka - popl. provozující zeměd. výrobu a chov ryb s daní vyšší než 5000 Kč)

Další termíny

Kurzovní lístek

24,46 Kč
0,080 Kč
23,99 Kč
0,286 Kč

Více
Zdroj: ČNB, 15.08.2022

Ze života daňového poradce


Přihlášení k odběru newsletteru

Doporučujeme