Mateřská a rodičovská dovolená u OSVČ


Ing. Kateřina Králová
7. 4. 2014
Vytisknout článek Odeslat článek mailem Diskuse k článku

Pokud ženě OSVČ nevznikl nárok na mateřskou, nebo jí nevyhovuje rozložení rodičovského příspěvku, existuje ještě možnost, že obě dávky začne čerpat otec dítěte.

Foto: Fotolia

 

Kdo je připravený, není překvapený. A při plánování rodičovství u žen OSVČ to platí dvojnásob. Jak si zajistit dostatečně vysokou mateřskou? A co když nárok na mateřskou nevznikne? Provedeme vás krok za krokem všemi možnostmi.


 
Peněžitá pomoc v mateřství, tzv. mateřská, je dávka nemocenského pojištění, kterou žena pobírá od začátku šestého (nanejvýš však osmého) týdne před očekávaným porodem. Dostává ji celkem 28 týdnů. V případě narození vícerčat je tato doba prodloužena na 37 týdnů.
 
Nárok na mateřskou má matka zaměstnankyně, za niž zaměstnavatel odváděl nemocenské pojištění, a OSVČ, pokud si platila nemocenské pojištění. Dávka je tedy navázaná na předchozí účast na nemocenském pojištění.
 
Na mateřskou vzniká nárok jen za předpokladu, že dva roky (730 dní) před nástupem na mateřskou bylo placeno nemocenské pojištění, a to za alespoň 270 dní. A z toho 180 dní musí být v období jednoho roku před odchodem na mateřskou. Z tohoto vyplývá, že pokud byla žena dlouhodobě nezaměstnaná, nebo si neplatila jako OSVČ nemocenské pojištění, nemá na mateřskou nárok.

Jak si „pojistit“ dostatečně vysokou mateřskou?

Výhodou pro OSVČ je, že pokud bude dítě plánovat, může se na situaci připravit. Platba nemocenského pojištění je propojena s důchodovým pojištěním. Výši pojistného na nemocenské pojištění si můžeme zvolit, existuje zde ale určité omezení.
 
Minimální hranice měsíční platby je 115 Kč, ta vychází z minimálního vyměřovacího základu 5.000 Kč. Maximální výše platby je omezena vyměřovacím základem pro sociální pojištění, který jsme odevzdali v přehledu o příjmech a výdajích na správu sociálního zabezpečení v předchozím roce.
 
Pokud tedy OSVČ platí pouze minimální zálohy na sociální pojištění a minimální pojistné na nemocenské pojištění, bude se mateřská pohybovat kolem 3.500 Kč měsíčně. Za rok tedy zaplatí 1.380 Kč a v období mateřství získá 22.736 Kč.
 
V případě, že by žena OSVČ chtěla mít mateřskou kolem 15.000 Kč měsíčně, musela by platit přibližně 505 Kč měsíčně na nemocenské, což znamená celkem asi 6.400 Kč na sociálním pojištění. Nicméně za rok by na nemocenském odvedla 6.060 Kč a v období mateřství by dostala 98.980 Kč (částka 70.740 Kč připadá jako příspěvek na důchod).
 
Důležité je si ale uvědomit, že se vše odvíjí od vyměřovacího základu pro sociální pojištění a že pokud chceme platit vyšší nemocenské pojištění, musíme nejprve přiznat vyšší příjmy a zvýšit vyměřovací základ sociálního pojištění.
 
Tedy pokud v roce 2015 bude žena OSVČ uvažovat o mateřství, tak už při podávání daňového přiznání a přehledů za rok 2013 si musí uvědomit, jakou výši vyměřovacího základu pro sociální pojištění potřebuje, aby v roce 2015 mohla nastoupit na mateřskou dovolenou a pobírat určitou částku. To tedy znamená dost dlouho dopředu plánovat pořízení dítěte, což se ne vždy podaří.

Co když nevznikne nárok na mateřskou?

Pokud nevznikne nárok na mateřskou, může žena OSVČ začít ihned po narození dítěte pobírat rodičovský příspěvek. Platí zde ale méně výhodná pravidla než pro maminky, které podmínky pro čerpání mateřské splnily. Nemohou si zvolit dobu a rychlost čerpání rodičovského příspěvku, rovnou jsou zařazeny do nejpomalejší skupiny.
 
Tedy prvních devět měsíců je příspěvek 7.600 Kč měsíčně a dále až do čtyř let dítěte 3.800 Kč měsíčně. Celkem je tedy vyčerpaná částka rovna 216.600 Kč, přičemž pro ostatní je maximální výše příspěvku 220.000 Kč. Tedy o 3.400 Kč méně. Nicméně to zase tolik nebolí, více bolí to, že si OSVČ v takovém případě nemůže zvolit dobu, a tím i měsíční částku, čerpání.
 
V případě, že OSVČ nemocenskou platila a vznikl nárok na mateřskou, začne čerpat rodičovský příspěvek ihned po ní. Pro čerpání rodičovského příspěvku platí, že maximální výše celkového příspěvku je 220.000 Kč, ale na rozdíl od OSVČ bez nároku na mateřskou si může vybrat rychlost a dobu čerpání, samozřejmě také za určitých podmínek.
 
Strop pro měsíční příspěvek je 11.500 Kč a stát hlídá, aby rodičovský příspěvek nebyl vyšší, než předchozí výdělek. Pracuje se se stejným vyměřovacím základem jako u mateřské. To tedy znamená, že pokud OSVČ splnila podmínky pro mateřskou na základě nejnižší zálohy nemocenského pojištění 115 Kč měsíčně, bude zároveň i strop rodičovského příspěvku omezen na 7.600 Kč v souladu s vyměřovacím základem.

Dávky může čerpat také otec dítěte

V okamžiku, kdy matce nevznikl nárok na mateřskou, nebo jí nevyhovuje rozložení rodičovského příspěvku, existuje ještě možnost, že obě dávky začne čerpat otec dítěte. Na mateřskou nastoupí otec a rodičovský příspěvek může také čerpat otec. Pokud je totiž otec dítěte zaměstnaný nebo si dostatečně platil nemocenské pojištění, může nastoupit na mateřskou on, ale až od sedmého týdne po porodu a mateřská se vyplácí jen 22 týdnů, nebo v případě vícerčat 31 týdnů.
 
Pokud se rodiče nerozhodnou, že bude otec skutečně doma a matka bude dál pracovat, může otec dítěte normálně vydělávat, zatímco matka bude doma pečovat o dítě. Podmínkou ale je, že otec nesmí vykonávat stejnou práci, ze které je čerpána mateřská. Většinou se to řeší novým pracovním zařazením u stejného zaměstnavatele, případně prací na dohodu.
 
Pokud rodič před nástupem na mateřskou podnikal a platil si nemocenské pojištění, ze kterého čerpá peněžitou pomoc v mateřství, nesmí při pobírání mateřské ve své původní podnikatelské činnosti pokračovat – je to stejné jako u zaměstnání.
 
Jestliže si ale před mateřskou podnikáním jen přivydělával vedle klasického zaměstnání, může v tom klidně pokračovat, případně podnikat začít. Podnikání tak bude posuzováno jako vedlejší činnost, z čehož plyne řada výhod. Samotná částka, kterou si v průběhu mateřské může vydělat, nijak omezena není.
 
Obdobně je to u rodičovského příspěvku. Pokud otec dítěte splňuje pravidla nároku na mateřskou, má nárok také na rodičovskou za standardních pravidel, včetně toho, že si zvolí rychlost čerpání. V období čerpání rodičovského příspěvku je možnost přivýdělku ještě volnější než v období mateřské.
 
Jedinou zákonnou podmínkou je, že musí být zajištěna celodenní péče o dítě. Do dvou let dítěte je omezení celodenní péče v zařízeních. Dítě může být v předškolním zařízení nanejvýš na 46 hodin měsíčně. V dalších letech už ale nezáleží na tom, jakým způsobem je celodenní péče zajištěna. Tedy, jestli dítě navštěvuje nějaké zařízení, nebo ho hlídá babička či chůva.


Související články:
Podnikání na mateřské a rodičovské dovolené
Peněžitá pomoc v mateřství a rodičovský příspěvek
Vytisknout článek Odeslat článek mailem

Diskuse k článku

Ludmila
18. 3. 2017 0:28:01
Dobry den chtela jsem se zeptat v uk jsem pobirala materskou a rodicak a nevim zda mam ted narok v cr na materskou kdyz jsem tehotna jsem stoho cela blba
Hlášení závadného obsahu

Peťule
22. 6. 2015 10:20:36
Dobrý den, chci se zeptat,plánuji mateřskou, pracuji jako HPP a vedlejší činnost mám OSVC. Když půjdu na mateřkou můžu bez přerušení pořád podnikat jako vedlejší činnost?Ale smlouvu od svého zaměstnavatele mám na dobu určitou,když mi smlouva vyprší 31.12.2015 a já budu v šestém měšíci a zaměstnavatel už mi smlouvu neprodlouží...děkuji za odpověď
Hlášení závadného obsahu

kemik
13. 4. 2015 15:52:57
Dobry den, cekame druhe dite (zari 2015). Na materske jsem nyni dva roky.Moje posledni zamestnani bylo se smlouvou "zastup za materskou dovolenou". Nemam nyni tedy narok na materskou, ale jen na rodicovsky prispevek....jehoz delku cerpani si nemuzu vybrat. Muj manzel je OSVC, takze by to slo resit pres nej. Momentalne ale pracuje v Nemecku (tri mesice). V CR si stale jeste plati socialni a zdravotni pojisteni. Slo by tedy cerpat materskou pres nej s moznosti vyberu delky? Dekuji moc!
Hlášení závadného obsahu

Klára
15. 9. 2014 14:53:22
Dobrý den. Jsem OSVČ a neplatila jsem si včas nemocenskou. V prosinci 2014 budu rodit. Nemocenskou si platím od zjištění těhotentví, cože jak předpokládám je pozdě. Zaujal mi již zveřejněný dotaz Zuzany, která se ptá: Můžu se přihlásit na úřad práce a pobírat podporu v nezaměstanosti.... Nebo by mohl partner pobírat nějakým způsobem mateřskou a rodičovskou. Ten ale musí pokračovat v zaměstnání. Se změnou pracovní pozice v jeho zaměsttnání by to možná bylo reálné, pokud by to bylo řešení, aby on pobíral vše a přitom mohl pokračovat v práci pod jiným názvem svého pracovního zařazení. Své podníkání nemohu rušit, takže ještě budu řešit co mám dělat v této věci. Jestli ho někde nahlásit jako vedlejší činnost, nebo tak něco. Prosím o radu, co by v mé situaci bylo možností. Klára
Hlášení závadného obsahu

si6
10. 9. 2014 19:42:07
Dobrý den,

čekáme přírustek do rodiny. Já jsem OSVČ a manželka je ještě studentka. Budeme si moci vybrat délku čerpání rodičovské dovolené (na mateřskou nemáme nárok) nebo jsme odsouzeni k nejkratší verzi? Děkuji za odpověď. ŠH
Hlášení závadného obsahu

Ola
27. 5. 2014 9:29:42
Mateřskou si zvýšit sama nemůžete, ta se vypočítává z předchozích výdělků. Rodičovskou můžete měnit, celková částka činí 220.000 Kč, kterou můžete čerpat libovolně dlouho, ale max. 4 roky, a tuším jednou za tři měsíce si můžete délku, a tím pádem i výši rodičovské, měnit.
Hlášení závadného obsahu

Patricie
25. 5. 2014 16:23:29
Můžu si nechat zvýšit mateřskou??Teď pobírám 3800kč Můžu si jí nechat zvýšit třeba na 6000??Někdo říká jo a někdo zase že né děkuji
Hlášení závadného obsahu

Michaela Sobotková
STORMWAREAutor článků
20. 5. 2014 8:13:16
pro zdena:

Odpověď na Váš dotaz naleznete zde:
http://portal.pohoda.cz/dane-ucetnictvi-mzdy/dan-z-prijmu/odpovedi-na-dotazy-z-online-poradny-%E2%80%93-13-dil/
Hlášení závadného obsahu

zuzana
12. 5. 2014 20:30:02
Dobrý den, jsem osvč a neplatím si nem. pojištění, takže nárok na PPM nemám. Můžu se přihlásit na úřad práce a pobírat podporu v nezaměstanosti až do porodu? Četla jsem, že na ÚP nesmí být evidována osoba pobírající PPM, ale já na ni nárok nemám, tak nevím. Dál bych se chtěla zeptat, jestli může otec dítěte, který je zaměstaný, nastoupit na RD aniž by před tím nastoupil na MD. Jakou minimální dobou musí na RD zůstat? Týden, měsíc nebo ještě další dobu? Je možné, aby nastoupil na RD, zvolil si např dvouletou variantu a po týdnu RD nastoupil do práce a já na RD?
Děkuji
Hlášení závadného obsahu

zdena
23. 4. 2014 7:15:28
Já i manžel jsme OSVČ, na mateřské dovolené nemůžu nadále podnikat. Můžu v době mateřské dovolené být spolupracující osobou u manžela?
Hlášení závadného obsahu

Milan Tuček
Uživatel POHODA
7. 4. 2014 9:49:58
" Podmínkou ale je, že otec nesmí vykonávat stejnou práci, ze které je čerpána mateřská. Většinou se to řeší novým pracovním zařazením u stejného zaměstnavatele, případně prací na dohodu."
Celé je to u nás postavené na hlavu! Samé překážky, výmysly, hlouposti. Všechno je to proti přirozenosti, takže každý to bude nějak obcházet, hledat kličky. V tomto jsou naši zákonodárci dokonalí!
Hlášení závadného obsahu

Přidat nový příspěvek do diskuse

Přihlásit k odběru

img_cancelvykricnik 
 
Security code 
 

Rychlé zprávy

Důchodová reforma

24. 7. 2024 | MPSV představilo důchodovou reformu zajišťující stabilitu penzijního systému. Reforma zavádí rodinný vyměřovací základ, který oceňuje péči o děti i blízké osoby a postupně nahradí dosavadní výchovné. Rodinný vyměřovací základ zajistí rychlejší růst důchodů, spravedlivější přístup a bude výhodnější než výchovné. Rodinný vyměřovací základ přinese matkám s nižšími příjmy více výhod a zohlední péči o závislé osoby. Tento systém zajistí, že průměrný důchod zůstane nad úrovní 40 % průměrné mzdy. Více informací naleznete na webových stránkách.


Dřívější zprávy

Užitečné informaceFirmy v Pohodě
 

Kurzovní lístek

25,44 Kč
0,065 Kč
23,45 Kč
0,087 Kč

Více
Zdroj: ČNB, 24.07.2024

Ze života daňového poradce


Přihlášení k odběru newsletteru

Doporučujeme