Využíváme cookies pro zajištění snadnějšího použití našich webových stránek. Pokračováním v prohlížení webu předpokládáme, že s tím souhlasíte. Rozumím Více informací

Firmou roku 2012 se stala První brněnská strojírna Velká Bíteš


Bc. Michaela Sobotková
6. 12. 2012
Vytisknout článek Odeslat článek mailem Diskuse k článku

logo podstránky

Foto: STORMWARE s.r.o.

 

V sedmém ročníku prestižních podnikatelských soutěží získal titul Firma roku 2012 výrobce leteckých motorů z Velké Bíteše. V kategorii Živnostník roku 2012 zvítězil Královéhradecký zemědělec David Smetana.


 
Titulem Firma roku se pro rok 2012 může pochlubit První brněnská strojírna Velká Bíteš, která uspěla v konkurenci 3 315 firem. Historie První brněnské strojírny Velká Bíteš sahá až do roku 1950. V současnosti se specializuje na letecký průmysl, slévárenství a obrábění kovů. V jejím vývojovém středisku vznikl letecký motor, který společnost s úspěchem prodává do celého světa.
 
Ve Velké Bíteši momentálně pracuje 714 lidí. Společnost se patnáct let také věnuje výchově učňů. „Ten, kdo rozumí svému oboru, si u nás v kraji může zaměstnavatele vybírat. O to víc chceme mít takovou sociální politiku a takové mzdy, abychom byli zajímavým zaměstnavatelem,“ říká Jarmila Veverková, vedoucí personálního útvaru firmy.

Živnostník roku 2012

Do soutěže Živnostník roku se v letošním roce přihlásilo 3 055 podnikatelů. Z klání vyšel vítězně David Smetana, který začal soukromě hospodařit po dokončení střední zemědělské školy v roce 1991, když rodičům vrátili část majetku. Bylo mu tehdy 19 let.
 
„Jako zemědělec jsem se narodil. Už když jsem začal vnímat okolní svět, věděl jsem, že budu zemědělec. Jsem moc rád, že můžu podnikat po svém a na svém a nejsem nikým úkolován,“ vysvětluje svůj vztah k živnosti.
 
David Smetana přistupuje k zemědělství trochu jinak než ostatní. „Snažím se najít vlastní cestu. Nechci dělat všechno jako ostatní. Chci nacházet nové trendy a přicházet s nimi na trh,“ dodává.

Odpovědná firma roku 2012

V kategorii Odpovědná firma roku 2012 zvítězila RIGI stavební společnost. Firma vytvořila v Česku unikátní tzv. Výslužný fond, který bude sloužit k vyplácení výkonných zaměstnanců po 25 letech zaměstnání u firmy. Do tohoto fondu společnost přispívá ročně jeden milion korun bez ohledu na výši svého zisku. Její zaměstnanci tak nebudou závislí pouze na státním důchodovém systému.
 
Od roku 2004 se firma soustředí na nízkoenergetickou výstavbu z přírodních materiálů a lokalita Tišnov, kde stojí pasivní, nízkoenergetické a dokonce i slaměné domy, je známá expertům i veřejnosti.
 
Letos podruhé byla vyhlášena také kategorie Účetní roku 2012. Cílem této kategorie je vyzdvihnout často opomíjenou práci účetních. Právě jim totiž mnoho firem a živnostníků vděčí za své finanční zdraví. Soutěž byla stejně jako v loňském roce realizována ve spolupráci s Komorou certifikovaných účetních.
 
Titul v kategorii Účetní roku 2012 a účet k podnikání s vkladem hotovosti ve výši 30 000 Kč získala Zuzana Pšeničková z obce Čížová ve Středočeském kraji.

Výsledky jednotlivých soutěží

Vodafone Firma roku 2012:
1. První brněnská strojírna Velká Bíteš (Vysočina)
2. ELKO EP (Zlínský kraj)
3. MICRORISC (Královéhradecký kraj)
 
Era Živnostník roku 2012:
1. David Smetana (Královéhradecký kraj)
2. Zbyněk Poštulka (Olomucký kraj)
3. Hanna Maria Tomášková (Pardubický kraj)
 
Vodafone Odpovědná firma roku 2012:
RIGI stavební společnost (Jihomoravský kraj)
 
Era Účetní roku 2012:
1. Zuzana Pšeničková (Jihočeský kraj)
2. Daniel Horad (Středočeský kraj)
3. Daniel Kučera (Královéhradecký kraj)


Zdroj: Hospodářská komora ČR
Vytisknout článek Odeslat článek mailem

Diskuse k článku

Zatím žádný komentář.

Přidat nový příspěvek do diskuse

Přihlásit k odběru

img_cancelvykricnik 
 
Security code 
 

Rychlé zprávy

Od příštího roku by měl fungovat tzv. stravenkový paušál

8. 7. 2020 | Poslanci projednávají daňový balíček, který mimo jiné přináší stravenkový paušál. Zaměstnavatelé budou moci vedle závodního stravování a stravenek poskytovat příspěvek na stravování přímo v peněžní formě. Příspěvek od zaměstnavatele zaměstnanci bude i nadále osvobozen od daní i pojistných.
 
Dřívější zprávy

Užitečné informace
Firmy v Pohodě
 
AZ-Reko®
AZ-Reko® zajišťuj rekonstrukce bytových jader, koupelen, bytů apod.
www.az-reko.cz

STRADO s.r.o.
účetní služby
www.strado.cz

Daňový kalendář

15. 7. 2020 Daň silniční (záloha za 2. čtvrtletí 2020)
20. 7. 2020 Měsíční odvod úhrnu sražených záloh na daň z příjmů FO ze závislé činnosti
20. 7. 2020 Daňové přiznání MOSS (2. čtvrtletí 2020)
27. 7. 2020 Přiznání DPH (za červen 2020)

Další termíny

Kurzovní lístek

26,62 Kč
-0,125 Kč
23,47 Kč
-0,224 Kč

Více
Zdroj: ČNB, 09.07.2020

Ze života daňového poradce


Přihlášení k odběru newsletteru