Kitl – zdraví v láhvi


Mgr. Michaela Sobotková
17. 6. 2022
Vytisknout článek Odeslat článek mailem Diskuse k článku

Kitl Syrob Jahodový se vyrábí za studena. Zachová si díky tomu intenzivní chuť a vůni jahod.

Foto: Archiv Kitl

pouziva POHODU
 

Kitl je proslulý zejména svými ovocnými a bylinnými sirupy, tzv. Syroby. V poslední době o sobě dala rodinná firma s patnáctiletou tradicí vědět zejména díky unikátní technologii, která využívá přírodní silice z růžových lístků jako konzervant.


 
Jan Vokurka, zakladatel firmy Kitl z Jablonce nad Nisou, už odmalička věděl, že bude podnikatelem. Když po letech strávených v korporátu hledal, jakou cestou se ubírat dál, vsadil na výrobu nápojů z bylinek podle regionálních receptur.

Dva a půl roku pátral ve starých receptech a nakupoval vyřazené výrobní stroje z Německa, než spatřil světlo světa první produkt – Kitl Šláftruňk, medicinální vinný nápoj na dobrou noc. Hned první víkend se ho na jedné farmě prodalo sto lahví, což považoval za dobré znamení a motivovalo ho to k další práci.

Velkou inspirací mu byl doktor Kittel, který žil v 18. století na pomezí Jizerských hor a Krkonoš. „Doktor Kittel je naší inspirací, léčitelskou i duchovní. Přestože o slavném doktoru Kittelovi máme mnoho informací včetně receptů, nejsme jeho potomci ani dědicové, a tak jsme alespoň z úcty k němu u firmy zvolili podobné jméno,“ vysvětluje Jan Vokurka.

Sortiment dnes kromě červeného Šláftruňku tvoří i povzbuzující Životabudič bez alkoholu, medicinální sirup Meducínka, Šumavské Bylinné, Kitl Medovina a Zámečnická mast. Oblíbené jsou také sirupy zvané Syroby v nejrůznějších příchutích, jež se vyrábějí z bio surovin, a například černý bez si firma dokonce pěstuje ve vlastních sadech. Kitl se věnuje i výrobě doplňků stravy, hojně vyhledávaný je extra silný zázvor na podporu imunity Kitl Eligin BIO.

Při výrobě nápojů se nespoléhají v Kitlu pouze na stroje, neopomíjejí ani ruční výrobu. „Rukama našich zaměstnanců projde každý náš výrobek. Ručně vázané jsou třeba látkové čtverečky na uzávěrech lahví se Životabudičem. Velký důraz klademe i na obaly. Snažíme se, aby byly pěkné a poučné a každý majitel výrobku se i něco zajímavého dozvěděl. Osobní péče vtiskává našim výrobkům jedinečný charakter,“ podotýká Jan Vokurka.Kitl Syrob Růžový květ je vyrobený za použití celosvětově unikátní české technologie přírodní konzervace pomocí silic z růžových lístků.
Foto: Archiv Kitl


Dlouhá léta používali ke konzervaci nápojů sorban draselný, na což nebyli příliš hrdí a veřejně přiznávali, že to není optimální. A tak řadu let hledali jiné řešení, což se jim nakonec povedlo. Spojili se s docentem Romanem Pavelou z Výzkumného ústavu rostlinné výroby, který vyvinul novou a zcela unikátní technologii konzervace, která místo tradičních, rizikových konzervantů využívá přírodní biologicky aktivní látky z růže stolisté.

Proces tzv. pavelace, pojmenovaný po vedoucím výzkumného týmu, v Syrobech vytváří prostředí, které zabraňuje rozvoji škodlivých kontaminantů. Navíc mají terpentické látky antioxidační účinky, které mají dobrý vliv na imunitní systém.
Vytisknout článek Odeslat článek mailem

Diskuse k článku

Zatím žádný komentář.

Přidat nový příspěvek do diskuse

Přihlásit k odběru

img_cancelvykricnik 
 
Security code 
 

Rychlé zprávy

Oznámení o osvobozených příjmech

16. 3. 2023 | Nezapomeňte na oznámení příjmu, který je vyšší než 5 000 000 Kč a je osvobozený od daně z příjmů fyzických osob. Jedná se o osvobozené příjmy podle § 4, § 4a, § 6 a § 10 zákona o daních z příjmů. Výjimkou jsou příjmy, které správce daně může zjistit z rejstříků či evidencí, do kterých má přístup. Oznamovací povinnost se tedy nevztahuje např. na osvobozený příjem z prodeje rodinného domu a souvisejícího pozemku. Oznámení můžete podat na nepovinném tiskopisu, který najdete na webu Finanční správy. Osvobozené příjmy je třeba oznámit nejpozději do konce lhůty pro podání daňového přiznání za zdaňovací období, ve kterém jste příjem obdrželi (platí to i u těch, kdo povinnost podávat daňové přiznání nemají).


Dřívější zprávy

Užitečné informaceFirmy v Pohodě
 
Podpultovky.eu
Nápoje a sladkosti z celého světa na jednom místě!
www.podpultovky.eu

Matrace Magniflex
Italské matrace nejvyšší kvality pro ty, kteří milují kvalitní spánek.
www.magniflex.cz

Daňový kalendář

20. 3. 2023 Vyúčtování daně z příjmů ze závislé činnosti za zd. období 2022 - elektronické podání
27. 3. 2023 Přiznání DPH (za únor 2023)
27. 3. 2023 Souhrnné hlášení (za únor 2023)
27. 3. 2023 Kontrolní hlášení (za únor 2023)

Další termíny

Kurzovní lístek

23,95 Kč
-0,065 Kč
22,55 Kč
-0,115 Kč

Více
Zdroj: ČNB, 17.03.2023

Ze života daňového poradce


Přihlášení k odběru newsletteru

Doporučujeme