Do zoologické zahrady v Jihlavě 365 dní v roce


Mgr. Michaela Sobotková
3. 8. 2023
Vytisknout článek Odeslat článek mailem Diskuse k článku

Žirafy, antilopy a zebry bydlí v jihlavské zoologické zahradě v expozici nazvané Africká savana.

Foto: Archiv STORMWARE

pouziva POHODU
 

Giboni prohánějící se v ruinách chrámu, plameňáci odpočívající v přístřeší hliněné stavby kryté rákosovými střechami v africké vesnici. I toto můžete vidět v jihlavské zoo. Zvířata u nich totiž bydlí v tematicky zaměřených expozicích a bez mříží.


 
Historie jihlavské zoologické zahrady se začala psát už v 50. letech minulého století, kdy byly položeny první základy tehdejšího zookoutku. Ten se postupně rozrůstal, až bylo potřeba najít vhodnější prostory. A tak se zvířata postupně zabydlela v údolí říčky Jihlávky, kde byl pro to ideální terén a kde dodnes zoologická zahrada sídlí.

V Jihlavě se specializují na chov malých drápkatých opic, kočkovitých šelem a plazů. K vidění je ale více než 270 druhů zvířat, která jsou umístěná v netradičních expozicích. Třeba lemuři vesele poskakují v expozici Madagaskar, žirafy, antilopy a zebry zahlédnete zase v expozici Africká savana. Tropický pavilon s visutou lávkou je pro změnu domovem ryb, želv nebo krokodýlů a cestou můžete potkat i havarované letadlo, které džungle už pomalu zarůstá, a dokonce se v něm zabydleli baziliškové.V zoologické zahradě v Jihlavě se zaměřují mimo jiné na chov malých drápkatých opic.
Foto: Archiv STORMWARE


Letos už v zoo přivítali mláďata u lemurů, klokanů, ovcí, nyal nebo třeba u papoušků a drápkatých opiček. Nejvíce očekávaným novým obyvatelem je však primát původem z Afriky kočkodan Rolowayův, kterého se od roku 2023 jihlavská zoologická zahrada rozhodla začít chovat. Patří totiž k největším druhům z čeledi kočkodanovitých a navíc je kriticky ohrožený.

„V minulém roce se u nás poprvé narodili pekari Wagnerovi (jihoamerický nepřežvýkavý sudokopytník – pozn. red.), z čehož máme obzvlášť velkou radost. U nás v zoo chováme tento druh od roku 2014 a byli jsme tak první českou zahradou, kde byl pekari Wagnerův vůbec k vidění,“ popisuje Simona Kubičková, vedoucí marketingu jihlavské zoo.

Do zoo v Jihlavě můžete zavítat 365 dní v roce. Kromě klasických prohlídek si můžete užít také různé akce, například ke Dni zvířat nebo večerní prohlídky se zoologem. V loňském roce zaznamenala zoologická zahrada rekord v počtu návštěvníků – cestu si do ní našlo více jak 350 000 lidí.
Vytisknout článek Odeslat článek mailem

Diskuse k článku

Zatím žádný komentář.

Přidat nový příspěvek do diskuse

Přihlásit k odběru

img_cancelvykricnik 
 
Security code 
 

Rychlé zprávy

Průměrná mzda pro rok 2024

26. 9. 2023 | Průměrná mzda bude v roce 2024 ve výši 43 967 Kč, částka vychází z údajů vyhlášených v nařízení vlády č. 286/2023 Sb. Průměrná mzda ovlivňuje mimo jiné výši záloh OSVČ, měsíční příjem zakládající účast zaměstnanců na nemocenském pojištění (pro rok 2024 zůstává rozhodná částka 4 000 Kč), hranici pro uplatnění progresivní sazby daně nebo strop vyměřovacího základu pro pojistné na důchodové pojištění.


Dřívější zprávy

Užitečné informaceFirmy v Pohodě
 
Jana Karlovská
Účetní kancelář s dlouholetou tradicí. Kompletní účetně-daňový servis.
www.ucetnictvi-dane-mzdy.cz

Computer services
Komplexní služby v oblasti IT podpory. Servery, notebooky a servis.
www.computerservices.cz

Daňový kalendář

25. 10. 2023 Přiznání DPH (za září 2023)
25. 10. 2023 Přiznání DPH (za 3. čtvrtletí 2023)
25. 10. 2023 Souhrnné hlášení (za září 2023 a 3. čtvrtletí 2023)
25. 10. 2023 Kontrolní hlášení (za září 2023 a 3. čtvrtletí 2023)

Další termíny

Kurzovní lístek

24,34 Kč
-0,125 Kč
22,97 Kč
-0,247 Kč

Více
Zdroj: ČNB, 29.09.2023

Ze života daňového poradce


Přihlášení k odběru newsletteru

Doporučujeme