Co (nejen) začínající účetní (ne)dělají….


Kateřina Malysová
21. 10. 2024
Vytisknout článek Odeslat článek mailem Diskuse k článku

Na trhu je nyní velké množství nástrojů pro efektivnější práci účetních.

Foto: Depositphotos

 

Účetní praxe je zejména pro začínající účetní velká neznámá. Pojďme se dnes podívat na omyly a chyby, které často, ač nevědomky, dělají.


 

Podceňují se…

Mají pocit, že toho umí málo, že nerozumí všemu z oblasti účetnictví. Proto se bojí jít do akce. Stává se pak, že vystudovaný/á účetní si raději najde práci v úplně jiném oboru, který ji/ho třeba ani nebaví, jen proto, že si nevěří.

Kdy nastane ten čas, že bude účetní vědět vše? Téma účetnictví a daní je tak obsáhlé, a navíc se každou chvíli mění, že není možné vědět a umět úplně vše. Účetní se pořád vzdělávají, chodí na školení, doplňují si informace.

Navíc, během své praxe se účetní stále potkává s novými situacemi, protože i když je princip účetnictví stále stejný, každá účetní jednotka je jiná, podniká v jiném oboru.

Bojí se klienta na cokoliv zeptat….

Myslí si, že se svého klienta nemají na nic ptát. Mají pocit, že budou vypadat neprofesionálně a nemožně.

Opak je pravdou. Účetní musí vědět, co se ve firmě děje, proč se dělají nákupy určitého materiálu nebo služeb. Aby to správně zaúčtoval/a. Případně, aby položky do účetnictví vůbec nedal/a, pokud nesouvisejí s podnikáním. Což dost často podnikatelé neví, prostě nakupují s myšlenkou toho, že si mohou dát do účetnictví téměř vše. Proto je potřeba s podnikatelem/jednatelem firmy komunikovat, ptát se a upozorňovat na případně nesrovnalosti v účetnictví.

Když podnikatel vidí, že má účetní opodstatněné dotazy, uvědomí si, že je jeho účetnictví ve správných rukou.

Myslí si, že si musí poradit sami…

Jak jsme zmínili v prvním odstavci, téma účetnictví a daní je velmi obsáhlé.

Troufám si říct, že každý/á účetní během své praxe zažil/a situaci, kdy si nevěděl/a rady. Rozhodně není ostuda v takové situaci požádat o pomoc. Ať už se jedná o konzultaci s jinými účetními nebo o konzultaci s daňovým poradcem. Vlastně není na škodu s daňovým poradcem navázat spolupráci hned ze začátku účetní praxe. Mít ho „po ruce“, kdyby účetní cokoliv během roku potřeboval/a zkonzultovat.

Investují peníze do nástrojů, které nepotřebují…

Na trhu je nyní velké množství nástrojů pro efektivnější práci účetních. Velmi často se stává, že účetní investuje do takových nástrojů spoustu peněz a pak vlastně zjistí, že je nepotřebuje.

Já jsem rozhodně zastánce inovativních řešení, které zjednoduší proces, ušetří čas a eliminují chyby. Je ale na zvážení, jaké klienty účetní má, s jak velkým objemem dokladů pracuje a zda pro zjednodušení práce nestačí využít nástroje, které má již k dispozici v účetním programu.
Například v programu POHODA se jedná o import ISDOC, import XML souborů, napojení na mPohodu, API napojení apod.


Článek byl připravený ve spolupráci se společností Malá Sova s.r.o.
Vytisknout článek Odeslat článek mailem

Diskuse k článku

Zatím žádný komentář.

Přidat nový příspěvek do diskuse

Přihlásit k odběru

img_cancelvykricnik



 
 
Security code 
 

Rychlé zprávy

Průměrná, minimální mzda a zdanění zaměstnanců a OSVČ v roce 2025

5. 11. 2024 | Od ledna 2025 ovlivní nová průměrná mzda 46 557 Kč zaměstnanecké benefity a progresivní zdanění. Benefity budou osvobozeny od daně do poloviny průměrné mzdy, s možným zvýšením limitu na celou částku u vybraných benefitů. Progresivní daň zůstává na sazbách 15 % a 23 %, přičemž vyšší sazba se uplatní nad trojnásobkem průměrné mzdy. Minimální mzda pro rok 2025 ovlivní daňové zvýhodnění na děti i limit pro osvobození důchodů.


Dřívější zprávy

Užitečné informace



Firmy v Pohodě
 
Ing. Kateřina Mlýnská
daňový poradce, účetnictví, mzdy, personalistika
www.dane-mlynska.cz

LANCOMAT s.r.o.
Vše pro strukturované kabeláže, optické sítě a rozvaděče
www.lancomat.cz

Kurzovní lístek

25,34 Kč
0,055 Kč
23,25 Kč
0,075 Kč

Více
Zdroj: ČNB, 05.11.2024

Ze života daňového poradce


Přihlášení k odběru newsletteru

Doporučujeme