Informace pro účetní a podnikatele

728 x 90

Dobírka nebude za určitých podmínek podléhat EET

Dobírka nebude za určitých podmínek podléhat EET

E-shopy, které doručí zboží na dobírku, nebudou podléhat EET, pokud jim přepravní firma převede hotovost od zákazníka na účet. V určitých situacích bude také možné požadované údaje o tržbách přijatých v době poruchy zařízení zaslat jednou částkou.

Režim EET se pro e-shopy výrazně zjednoduší. Pokud bude zboží na dobírku dodávat přepravní firma, která hotovostní obnos od zákazníka následně převede e-shopu přes účet, nebude se EET na tyto transakce vztahovat. To je důležitá změna, která zásadně ulehčí život provozovatelům e-shopů. Pokud ovšem přepravní firma bude prodejci zpětně předávat fyzickou hotovost, potom je nutné doklad vystavit přes EET.
 
Úlevu pro e-shopy vyjednala s ministerstvem financí Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR („AMSP ČR“). Další změny, které zjednoduší malým firmám jejich prodeje přes EET, jsou ještě rozjednány.

Souhrnné odeslání tržby při poruše

Stejně tak již nemusí mít obavu ti obchodníci, u kterých dojde k výpadku prodeje například z důvodu selhání přístroje. Nastane-li v maloobchodě, velkoobchodě, restauraci nebo třeba hotelu porucha a přístroj pro evidenci tržeb nebude funkční třeba i několik dní, a nebude tedy možné vystavovat účtenky na bázi EET, potom v momentě zprovoznění přístroje bude možné vložit součet všech chybějících tržeb jednou operací naráz. Nikoliv po jednotlivých účtenkách, jak tomu bylo doposud.
 
„Od počátku existovala dohoda s ministrem financí, že bude-li třeba upravit část režimu EET, která opravdu zásadně ohrozí plynulost prodejů, nebo by byl podnikatel vystaven nepřiměřeně komplikovanému procesu, dojde k úpravě podmínek. To nyní nastalo, aniž bychom přitom narušili rovné podmínky,“ popsal Karel Havlíček, předseda AMSP ČR.
 
Současně se AMSP ČR s ministerstvem dohodla, že se nemusí jednat o poslední úpravy a v nejbližších dnech opětovně zasednou společně k jednacímu stolu. Cílem bude vyjít vstříc nejmenším podnikatelům.

Podle posledních zpráv ministerstvo financí zvažuje též odložení startu elektronické evidence tržeb až na začátek roku 2017. O termínu spuštění chce rozhodnout do konce srpna.

Zanechte komentář

Diskuse neslouží jako právní, daňová či účetní poradna. Je vyhrazena pro vzájemnou komunikaci čtenářů.

Pro přidání komentáře se přihlaste.

Komentáře

  • Eve
    30. 06. 2016, 12:47

    Simona: Pokud bude jejich činnost spadat do EET (a mají živnosťák a nedělají to “načerno”), tak se tomu stejně nevyhnou… 🙁

    Pro přidání komentáře se přihlaste Odpovědět
  • Simona
    30. 06. 2016, 08:31

    Dobrý den, v diskusi o zákoně se hovoří pouze o eshopech? A co spousta žen, které si pouze přivydělávají prodejem přes různé bazarové, aukční a kreativní servery – zde také často dochází k ujednání přes internet a zaslání zboží na dobírku a je velmi nepraktické vzhledem k nízkým tržbám pořizovat nějaký software na EET…Nevíte o tom něco?

    Pro přidání komentáře se přihlaste Odpovědět

Rychlé zprávy

  • Nové povinnosti zaměstnavatelů při odměňování od června 2025

    |

    Od 1. června 2025 začíná platit novela zákoníku práce, která přináší důležité změny v oblasti odměňování. Nově musí zaměstnavatel předat zaměstnanci mzdový nebo platový výměr nejpozději před zahájením výkonu práce, nikoliv až v den nástupu. Bezhotovostní výplata se stává standardem, výjimky budou možné jen na základě písemné dohody. Nově se řeší také výplaty v cizí měně, přesnější vymezení nelegální práce a náhrady zaměstnancům pracujícím v zahraničí, včetně podpory rodičů čerpajících dovolenou mimo ČR.

Kurzovní lístek

vlajka EU
Načítám hodnoty
vlajka USA
Načítám hodnoty

4 tisíce sledujících