Využíváme cookies pro zajištění snadnějšího použití našich webových stránek. Pokračováním v prohlížení webu předpokládáme, že s tím souhlasíte. Rozumím Více informací

La dolce vita


Ing. Martina Truhlářová
5. 9. 2013
Vytisknout článek Odeslat článek mailem Diskuse k článku

Někteří lidé musí myslet na práci i na dovolené, i když si od ní jedou odpočinout.

Foto: Fotolia.eu

 

Nejen prací živ je člověk. Také účetní a daňoví poradci si potřebují od svých povinností odpočinout a užívat si na dovolené sladké nicnedělání. Někteří jsou ale svojí práci natolik oddáni, že si s ní nedají pokoj ani na pláži u moře.


 
Moje kamarádka, také daňová poradkyně, mě letos přizvala na společnou rodinnou dovolenou do Itálie. Jeli jsme na začátku srpna, v době hlavních italských prázdnin, kdy se běžný život v této zemi zastaví a všichni Italové napěchují svá auta snad celým vybavením domácnosti a přesunou se do letovisek u pláží jednoho ze tří moří, která omývají jejich půvabnou zemi.
 
Bylo jich všude plno. Naše uši naplňovalo všudypřítomné švitoření jejich zvukomalebného jazyka, oči se sytily mnohým – od krásy benátské architektury až po opálená ztepilá těla animátorů na pláži. Nos nasával slaný mořský vzduch se stejným potěšením jako lákavou vůni čerstvě upečené pizzy a v sladkosti perlivých vín se den ode dne více a více rozpouštěly naše každodenní starosti.
 
Nastal závěrečný den naší dovolené a jak už to tak bývá, snažili jsme si užít všech těchto vjemů ještě na poslední chvíli co nejvíce. Relaxovala jsem v teplé vodě se zavřenýma očima opřena o okraj bazénu, když v tom uslyším za zády: „To já jsem před odjezdem musel udělat na poslední chvíli ještě pět set mezd!“ Otevřela jsem oči a začala se rozhlížet kolem sebe, kdo je původcem tohoto výroku.

Maléry pana účetního

Zdroj šlo vypátrat velmi lehce, neboť příval slov a stesků na téma účetnictví a daně se řinul z úst pána ve středních letech, známého naší známé, a cílil na uši mojí kamarádky. Ta se snažila se svým malým synem v náručí uprchnout z nastalé situace decentním couváním ve vodě. Nicméně pan účetní ji následoval systematickými přískoky a jeho výmluvnost by mu v tu chvíli mohl závidět i Cicero.
 
Pokusila jsem se kamarádku zachránit tím, že jsem se ke dvojici přiblížila a vesele prohlásila: „Přece byste tady teď nepracovali.“ Ale moje slova nebyla vyslyšena a vodopád radostí a strastí se valil nepřerušovaně dál. Naznala jsem, že to není můj problém a vyskočila z bazénu někde mezi potížemi s excelovskými tabulkami a až srdceryvným vyjádřením lásky k této práci.
 
Vrátila jsem se na pláž a na teplém písku se každý sval v mém těle opět příjemně uvolnil. Myšlenky odplouvaly s šuměním moře a já si užívala chvil prostého plynutí v prostoru a čase. Až do chvíle, kdy se pan účetní objevil v mém zorném poli.
 
Přišel na pláž se svojí manželkou a dcerou, pomohl jim do nafukovací lodičky a s fotoaparátem zavěšeným na krku pak sledoval jejich veselé mávání. Tato scéna v mojí mysli v jediném okamžiku nastartovala rekapitulaci celého prázdninového týdne. Skákání ve vlnách moře, písek s mušlemi pod nohama, pálící slunce na kůži, všechny chutě a vůně Itálie s její kulturou i radostí z prostého života.
 
A přede mnou stála ta poslední chybějící tečka – v širokých ztuhlých zádech známého jsem uviděla nefalšovaného česko-italského Fantozziho – hlavního hrdinu série bláznivých italských komedií o panu účetním.
 
Stál tam, chudák, nic netušíc, že já se za jeho zády směju jemu, sobě a nám všem, kteří pro své pracovní trampoty mnohdy zapomínáme, že život by měl být především „La dolce vita“.
Vytisknout článek Odeslat článek mailem

Diskuse k článku

Zatím žádný komentář.

Přidat nový příspěvek do diskuse

Přihlásit k odběru

img_cancelvykricnik 
 
Security code 
 

Rychlé zprávy

Od příštího roku by měl fungovat tzv. stravenkový paušál

8. 7. 2020 | Poslanci projednávají daňový balíček, který mimo jiné přináší stravenkový paušál. Zaměstnavatelé budou moci vedle závodního stravování a stravenek poskytovat příspěvek na stravování přímo v peněžní formě. Příspěvek od zaměstnavatele zaměstnanci bude i nadále osvobozen od daní i pojistných.
 
Dřívější zprávy

Firmy v Pohodě
 
EPIMO spol. s r.o.
slaboproudé a zabezpečovací systémy
www.epimo.cz

Iveta Trmalová
Vedení účetnictví a daňové evidence, zpracování mezd, poradenství
trmalova.webnode.cz

Daňový kalendář

15. 7. 2020 Daň silniční (záloha za 2. čtvrtletí 2020)
20. 7. 2020 Měsíční odvod úhrnu sražených záloh na daň z příjmů FO ze závislé činnosti
20. 7. 2020 Daňové přiznání MOSS (2. čtvrtletí 2020)
27. 7. 2020 Přiznání DPH (za červen 2020)

Další termíny

Kurzovní lístek

26,65 Kč
-0,045 Kč
23,52 Kč
-0,152 Kč

Více
Zdroj: ČNB, 13.07.2020

Ze života daňového poradce


Přihlášení k odběru newsletteru