Co vše lze najít v krabici daňového poplatníka?


Ing. Martina Truhlářová
15. 11. 2012
Vytisknout článek Odeslat článek mailem Diskuse k článku

Čísla dokáží člověku někdy pořádně zamotat hlavu...

Foto: Fotolia.eu

 

Práce účetních a daňových poradců nemusí být tak nudná, jak se na první pohled může zdát. I v této profesi lidé zažijí nejedno překvapení nebo úsměvnou historku. Přesvědčte se sami.


 
Práci účetních a daňařů většina lidí považuje za „suchařinu“. Na místě pak bývají slova jako nuda, zkostnatělost, nedostatek rozletu. Nevím, možná takoví jsme.
 
Ale já občas, z náhlého popudu, mívám chuť se na tu změť nezáživných dat podívat z jiného úhlu. Osekat kontext, rozložit šeď krystalem světla na barevnou duhu a prostě se začít bavit. Přivřít oči a nechat si promítat pod víčky film života inspirovaný účty přede mnou.
 
Pak se to někdy začíná podobat vzrušujícímu lovu – vyhlašuji trofej za nejlepší úlovek!

Překvapení v krabici

Jeden klient nosíval každý rok krabici plnou zázraků. Takřka jsme losovali, kdo se ponoří odvážně do jejích útrob a vyloví z ní něco smysluplného. Mezi originály rodných listů, zdravotních kartiček a fotodokumentace části příbuzenstva jsme nacházeli svědecké výpovědi o napadení v nočních hodinách, osobní vzkazy či toaletní papír - nezkoumali jsme ale raději stupeň jeho použití.
 
A letos nic... Kromě stohu obligátních upomínek, nic. Říkala jsem si, to je divné, že by už začínal stárnout, moudřet a dávat si pozor, co vydává ze svých rukou? Pak se najednou vynořil z hromádky faktur mobilního operátora docela jiný papír a já věděla, že opět nezklamal! Zpráva z nemocnice, že náš klient je úplně, ale úplně, zdravý a netrpí ani jednou z pečlivě pod sebou vyjmenovaných pohlavních chorob.

Tajemství čísel

Víte, co to je Hexakosioihexekontahexafobie? Zní to děsivě, ale je to prostě děs z čísla 666. Ať už byla pověrčivost našeho klienta jakkoli velká, jisté bylo, že se manifestovala při podpisu daňového přiznání.
 
Zarazil se u kolonky zisku. Ne že by to bylo nějak neobvyklé, neobvyklý byl však jeho požadavek, že nás moc prosí, zda by se výsledné číslo nemohlo alespoň v jedné cifře změnit, neboť řetězec 666 by nemusel vrhat pozitivní světlo na jeho firmu. Vyhověli jsme tehdy jeho přání.
 
Měsíce plynuly a nastal krásný slunečný srpnový den. Schylovalo se k polední pauze, ještě dodělat poslední neodkladné úkoly a můžeme vyrazit na oběd. Stačí už jen nachystat kalkulaci pojistného z nových mezd pro našeho klienta. K mému stolu se blíží kolegyně s frustrovaným výrazem v tváři.
 
„Copak se stalo?“ ptám se.
 
„Máme to tu zase, podívej,“ a strká mi pod nos vytištěný přehled sociálního pojistného, z něhož mě do očí okamžitě udeří obávaný řetězec tří šestek. Měníme počty a tentokrát raději vyměňujeme cifry dvě.
 
Konečně můžeme jít. Omámené hladem a pálícím poledním sluncem poskakujeme vesele po chodníku. Najednou se, inspirovaná hrátky s čísly, ptám svých kolegyň: „Holky, však mě znáte, já si data nepamatuju, kdy že to vlastně máte narozeniny?“
 
„No přece šestého srpna.“ „Já šestého září.“ „A já šestého prosince,“ odvětí mé mladé přítelkyně.
 
Zarazím se v půlce kroku a úsměv mi ztuhne na tváři. „Tak to se tedy, děvčata, nikdo nikdy nesmí dozvědět!!“

Tráva je zelená...

Za oknem pofukuje větřík a roztáčí ve vírech barevné listí. Je říjnové sobotní dopoledne, termín DPH na krku. Jiní možná pouští na kopcích draky, my se v kanceláři snažíme probrat kopci dokladů.
 
V prstech bezmyšlenkovitě převracím doklad na nemalou částku. Název na účtu mi nic neříká. Nu co, začíná menší detektivní práce, za tu daňovou úsporu to stojí. Hledám na internetu. Společnost a pak i její příslušný produkt. A mé oči nevěřícně zírají na nepřekonatelnou nabídku: Semínka marihuany s veškerým příslušenstvím k jejímu pěstování.
Vytisknout článek Odeslat článek mailem

Diskuse k článku

Zatím žádný komentář.

Přidat nový příspěvek do diskuse

Přihlásit k odběru

img_cancelvykricnik 
 
Security code 
 

Rychlé zprávy

Změny u formulářů k DPH

30. 11. 2023 | K menším úpravám dojde od roku 2024 u elektronického formuláře kontrolního hlášení a daňového přiznání k DPH. A to v souvislosti s novelou zákona o DPH, která je součástí konsolidačního balíčku. Změny se budou týkat zejména popisů vybraných položek těchto formulářů, více se o nich dozvíte na webu Finanční správy. Elektronický formulář souhrnného hlášení VIES včetně pokynů k jeho vyplnění zůstane pro rok 2024 beze změny.


Dřívější zprávy
Firmy v Pohodě
 
Lachman- umělecký truhlář
Opravy historického nábytku a předmětů ze dřeva.


AKONTA - účetní a daňová
Komplexní služby v oblasti účetnictví, daní, mezd a personalistiky.
www.akonta-ostrava.cz

Daňový kalendář

15. 12. 2023 Daň z příjmů (čtvrtletní záloha)
15. 12. 2023 Daň z příjmů (pololetní záloha)
27. 12. 2023 Přiznání DPH (za listopad 2023)
27. 12. 2023 Souhrnné hlášení (za listopad 2023)

Další termíny

Kurzovní lístek

24,35 Kč
0,060 Kč
22,39 Kč
0,176 Kč

Více
Zdroj: ČNB, 01.12.2023

Ze života daňového poradce


Přihlášení k odběru newsletteru

Doporučujeme