Účtování drahých kovů, kamenů, uměleckých děl a sbírek má určitá specifika, kterými se dnes budeme zabývat. Které účty se pro jejich evidenci používají? A jaká je daňová uznatelnost nákladů vynaložených na jejich pořízení podle zákona o daních z příjmů?
Drahé kovy a kameny z pohledu účetnictví
Pokud účetní jednotka nakupuje zlato či jiné drahé kovy a drahé kameny jako investici (v případě investičního zlata jde o slitky a mince), považujeme tuto investici za dlouhodobý finanční majetek, který je v rozvaze vykazován v části B.III.7.1. Jiný dlouhodobý finanční majetek.
Patří sem pouze investiční drahé kovy a drahé kameny. Pokud účetní jednotka s těmito komoditami aktivně obchoduje, nejedná se již o dlouhodobý finanční majetek, ale o zásoby. V praxi může dojít též k situaci, kdy drahé kovy a drahé kameny jsou součástí jiného dlouhodobého hmotného majetku. Takovým případem je například vrtná souprava s diamantovou hlavicí. Pak jsou tyto drahé kovy a kameny vykazovány v dlouhodobém hmotném majetku, a to bez ohledu na jejich cenu.
Drahé kovy a drahé kameny vykazujeme v účetnictví v pořizovacích cenách a k rozvahovému dni je nepřeceňujeme na reálnou hodnotu. Pokud však dojde k poklesu hodnoty zlata a dalších drahých kovů pod hodnotu pořizovací ceny, vytváříme v příslušné výši opravnou položku.
Pro účtování používáme účet 069 – Jiný dlouhodobý finanční majetek, kde zachycujeme drahé kovy a kameny, případně předměty z drahých kovů a kamenů, nejsou-li vykazovány jako zásoby nebo dlouhodobý hmotný majetek, jsou-li součástí jiného majetku.
Umělecká díla a sbírky
Umělecká díla a sbírky patří, co se týče účetního zařazení, do Jiného dlouhodobého hmotného majetku, a to bez ohledu na výši ocenění. Kromě toho sem patří i movité kulturní památky, předměty kulturní hodnoty a obdobné hmotné movité věci stanovené zvláštním právním předpisem (případně jejich soubory). Je třeba zmínit, že se bavíme o uměleckých dílech, která nejsou součástí stavby.
Umělecká díla ani sbírky se neodepisují, podle ustanovení § 28 zákona o účetnictví. Podle zákona o daních z příjmů (dále jen „ZDP“) se z odepisování vyloučují umělecká díla, která jsou hmotným majetkem a nejsou součástí stavby či budovy. Dále předměty muzejní a galerijní hodnoty (případně jejich soubory), stálé výstavní soubory a knihovní fondy knihoven. Umělecká díla tvořící součást stavby patří do nákladů souvisejících s pořízením dlouhodobého nehmotného a hmotného majetku.
Okrajově ještě zmiňme problematiku daňové uznatelnosti (často spíše neuznatelnosti) nákladů spojených s pořizováním, restaurováním či nájmem za umělecká díla. Ustanovení § 24 odst. 2 písm. zf) ZDP za daňově uznatelné náklady považuje například náklady vynaložené po 1. lednu 1997 na restaurování uměleckých děl, pouze však do výše příjmu z jejich prodeje.
Za nedaňové náklady se považuje nájemné za umělecká díla. Dále pak náklady za restaurování uměleckých děl, jež nejsou součástí staveb a budov u těch účetních jednotek, jejichž předmětem podnikání není výstavní, muzejní a galerijní činnost s výjimkou uvedenou v § 24 odst. 2 písm. zf) ZDP.
Používané účty
V případě pořízení uměleckých děl používáme účet 032 – Umělecká díla a sbírky. Zde zachycujeme:
- umělecká díla, která nejsou součástí stavby,
- drahé kovy a kameny a předměty z nich vytvořené,
- movité kulturní památky,
- předměty kulturní hodnoty a obdobné hmotné movité věci, případně jejich soubory.
Předměty na účtu 032 se neodepisují. Jejich pořizovací cena se tedy stává nákladem až jednorázově v případě jejich prodeje či darování. Pokud umělecké dílo překročí limit 40 000 Kč, vztahuje se na něj ustanovení § 27 písm. d), a půjde o majetek vyloučený z odepisování. To ale neplatí pro umělecká díla, která jsou součástí stavby. Cena takového uměleckého díla je součástí ocenění stavby a v takovém případě je odepisováno dílo společně se stavbou.
Účtování na účtu 032:
- Pořízení uměleckého díla 042/321
- Zařazení – převod uměleckého díla do majetku 032/042
- Pořízení uměleckého díla převedením z osobního užívání individuálního podnikatele do podnikání 032/491
- Pořízení uměleckého díla formou nepeněžitého vkladu do obchodní korporace při jejím založení / při zvýšení základního kapitálu 032/353
- Účtování nově zjištěného uměleckého díla, v účetnictví dosud nezachyceného 032/413
- Vyřazení uměleckého díla z účetní evidence v pořizovací ceně:
- formou daru 543/032,
- z důvodu prodeje 541/032,
- při vzniku manka/škody/krádeže 549/032,
- formou převodu do osobního užívání individuálního podnikatele 491/032.
Komentáře
janka
22. 04. 2021, 09:17Také bych potřebovala pohled daňové evidence.
SKY BUILDING
01. 02. 2021, 16:05Nemá někdo zkušenosti se zaúčtováním investičního stříbra v daňové evidenci?