Informace pro účetní a podnikatele

728 x 90

Účtování darů

Účtování darů

Darem se rozumí vynaložené peníze nebo statky, za které obdarovaný neposkytne dárci žádné protiplnění. V tomto článku si na příkladech ukážeme účtování některých druhů poskytovaných bezúplatných plnění a jejich daňovou účinnost.

Nutnost definovat a poté správně zaúčtovat dary poskytnuté obchodním partnerům nebo například veřejně prospěšným organizacím (neziskovým organizacím) bývá v podnikatelském prostředí poměrně častou záležitostí, přesto se i v této oblasti mnohdy chybuje. Základním pravidlem je uvědomit si, že darem se rozumí vynaložené peníze nebo statky, za které obdarovaný neposkytne dárci žádné protiplnění.
 
V tomto článku si na příkladech ukážeme účtování některých druhů poskytovaných bezúplatných plnění a jejich daňovou účinnost.

Reklamní nebo propagační předměty

Za splnění podmínek uvedených v § 25 zákona o daních z příjmů („ZDP“) lze daňově uplatnit „dary“ v podobě reklamních a propagačních předmětů. Musí se však jednat o předmět:

  • který je označen obchodní firmou nebo ochrannou známkou,
  • jehož pořizovací cena nepřesahuje 500 Kč bez DPH,
  • není předmětem spotřební daně s výjimkou tichého vína.

Příklad 1: Společnost s ručením omezeným na konci roku 2015 rozdala svým obchodním partnerům firemní kalendáře a propisky s logem firmy v celkové pořizovací ceně 490 Kč bez DPH. V tomto případě budou předměty zaúčtovány jako daňově uznatelný náklad na účet 501 – Spotřeba materiálu.
 
Podoba reklamních a propagačních předmětů není nijak speciálně upravena, společnost může darovat vše, co považuje za vhodné pro potřeby podnikání. Pro případné dokazování při daňovém řízení je však vhodné vést například evidenci obdarovaných partnerů.
 
Jinak by však z daňového hlediska vypadala situace, kdyby výše uvedené předměty byly vloženy do dárkové tašky v ceně 12 Kč. Do limitní částky se zahrnují i náklady na potisk, obaly či případnou přepravu. V tomto případě by tedy hodnota dárkového předmětu činila 502 Kč bez DPH, a proto by náklady spojené s nákupem těchto předmětů nebylo možné uznat jako daňově účinné. Jednalo by se o tzv. náklady na reprezentaci.
 

Text MD/D
Výdej materiálu, zboží
za účelem reprezentace
513/112,132 (účtování způsobem A)
  513/321 (účtování způsobem B)

Náklady na reprezentaci

Nejčastěji se jedná o náklad v podobě občerstvení či pohoštění pro obchodní partnery či zaměstnance.
 
Příklad 2: Podnikatel, plátce DPH, si pro jednání s obchodními partnery pronajal salonek za 3 500 Kč bez DPH, DPH činí 635 Kč. K tomu zajistil občerstvení v hodnotě 10 000 Kč bez DPH, DPH za občerstvení činí 2 100 Kč.
 

Text MD/D
Platba občerstvení v hotovosti 12 100 Kč 513/211 – nejedná se o daňově uznatelný náklad

 
 
Z hlediska DPH se také nejedná o náklad na dosažení a udržení příjmů, proto nemá plátce DPH ani nárok na odpočet daně z přidané hodnoty (§ 72 odst. 4 zákona o DPH).
 
Jelikož je však obchodní jednání považováno za činnost související s dosažením, zajištěním a udržením příjmů, lze daňově uznat náklady týkající se pronájmu prostor, poskytnutí reklamních předmětů (např. katalogy) či cestovní náhrady na dopravu zaměstnanců na tuto akci.
 

Text MD/D
Faktura přijatá za pronájem salonku
3 500 Kč
518/321 – jedná se o daňově uznatelný náklad
DPH k pronájmu salonku
635 Kč
343/321 – podnikatel má nárok na odpočet DPH

Sponzoring

Příklad 3: Společnost s ručením omezeným daruje místnímu fotbalovému klubu (veřejně prospěšný poplatník) nové dresy v hodnotě 12 000 Kč.

  1. Společnost nepožaduje za tento dar žádné protiplnění:
543/321 – daňově neuznatelný náklad

Společnost si však může při splnění podmínek uvedených v § 20 odst. 8 ZDP odečíst hodnotu daru od základu daně, a to až do výše 10 % základu daně. Pro fotbalový klub se přitom nejedná o zdanitelný příjem.

 

  1. Na dresech je logo společnosti jako sponzora:
501/321 – daňově uznatelný náklad

Fotbalový klub je naopak povinen zahrnout hodnotu dresů ve výši 12 000 Kč do svých zdanitelných příjmů.

Nepeněžní plnění v souvislosti s odstraňováním následků živelních pohrom

Příklad 4: Výrobce plynových vařičů se rozhodl věnovat 100 kusů obětem zemětřesení v Itálii. Výrobní náklad jednoho vařiče činí 2 500 Kč bez DPH, prodejní cena je 3 750 Kč bez DPH.
 

Text MD/D
Výdej plynových vařičů v ceně 250 000 Kč 501/132
Odvod DPH z darovaných vařičů 78 750 Kč
(z prodejní ceny)
501/343

Nepeněžní plnění poskytnuté v souvislosti s odstraňováním následků živelních pohrom lze uplatnit jako daňově uznatelný náklad.
 
Pokud by však výrobce místo vařičů poskytl obětem zemětřesení například v hotovosti 100 000 Kč, jednalo by se o dar, který není daňově uznatelný.
 

Text MD/D
Peněžní dar obětem zemětřesení 543/211

Dar přijatý v souvislosti s výkonem závislé činnosti:

  1. Dar zaměstnanci ve formě propagačního předmětu – jedná se o daňově uznatelný náklad zaměstnavatele a základ daně zaměstnance není darem ovlivněn (501/112, 132).
  2. Nepeněžitý dar zaměstnanci do výše 2 000 Kč poskytnutý pro účely stanovené vyhláškou o Fondu kulturních a sociálních potřeb („FKSP“) – pro zaměstnavatele se jedná o nedaňový náklad (pokud není dar poskytnut ze zisku), pro zaměstnance se jedná o příjem osvobozený od daně z příjmů.

Příklad 5: Zaměstnavatel poskytuje zaměstnancům z FKSP vstupenky do fitcentra v roční hodnotě 1 000 Kč za jednu vstupenku.
 

Text MD/D
Přijatá faktura za vstupenky 213 (ceniny)/321
Předání vstupenek zaměstnancům 423, 427 (statutární, ostatní fondy)/213

 

  1. Dary peněžní, popř. nepeněžní, nesplňující výše uvedené body – pro zaměstnavatele se jedná vždy o daňově neuznatelný náklad (pokud nejsou hrazeny ze zisku) a pro zaměstnance jsou součástí jejich zdanitelného příjmu.

Dary mezi příbuznými

Přijatý dar je osvobozen od daně z příjmů pro příbuzné v přímé linii (rodiče, děti, vnuky) a vedlejší linii (sourozence, strýce, tetu, synovce nebo neteř, manžela, manžela dítěte, dítě manžela, rodiče manžela nebo manžela rodičů). Dále se osvobození od daně z příjmů týká i osob, které s poplatníkem žily nejméně rok před darováním ve společné domácnosti.
 
Výjimkou je však poskytnutí darů v souvislosti s podnikáním – v takovém případě se jedná o zdanitelný příjem bez ohledu na příbuzenský vztah.
 
Příklad 6: Otec podnikající jako OSVČ daruje společnosti s ručením omezeným založené jeho synem (jednatelem) výrobní zařízení. Otec si na toto zařízení uplatnil nárok na odpočet DPH.
 
Z pohledu DPH se ze strany otce jedná o dodání zboží podle ustanovení § 13 odst. 4 a 5 zákona o DPH. Základem daně je cena zboží, za kterou by ho bylo možné pořídit ke dni uskutečnění zdanitelného plnění.
 
Z hlediska daně z příjmů se ze strany dárce jedná o „nedaňový“ náklad: 543/02x.
 
Od 1. 1. 2016 platí novela zákona o účetnictví, kdy se mimo jiné změnilo i účtování darů. Přijaté dary se oceňují reprodukční cenounově se účtují do provozních výnosů (účtová skupina 64), nebo v případě daru v podobě finančního majetku v účtové skupině 66. V případě, že přijatý dar bude osvobozen od daně z příjmů, vyloučí se tento výnos jako nedaňový v daňovém přiznání.
 
Účtování přijatých darů u obdarovaného:
 

Text MD/D
Přijatý peněžní dar fyzickou osobou 211 (221)/668
Přijatý peněžní dar právnickou osobou 211 (221)/668
Přijaté nepeněžní dary v podobě dlouhodobého majetku 0xx/648

Související článek:
Dary v podnikání

Zanechte komentář

Diskuse neslouží jako právní, daňová či účetní poradna. Je vyhrazena pro vzájemnou komunikaci čtenářů.

Pro přidání komentáře se přihlaste.

Komentáře

  • Lucie Dziubová
    30. 12. 2016, 12:08

    Dobrý den, prosím o radu, jak zaúčtovat nepeněžní dar – bezúplatné poskytnutí práva užití reklamní plochy na dvou vozidlech naší společnosti. Hodnota daru byla stanovena na 10 tis. Kč. Děkuji

    Pro přidání komentáře se přihlaste Odpovědět
  • Michaela Hauzarová
    19. 05. 2016, 09:06

    Dobrý den pane Vaněček, děkuji za upozornění, přijaté nepeněžní dary se od 1. 1. 2016 účtují do jiných provozních výnosů do účtové skupiny 64 – Jiné provozní výnosy, jak uvádíte. V případě finančního majetku je to účtová skupina 66 – Ostatní finanční výnosy. Účtování přijatých darů jsme již opravili podle novely zákona o účetnictví.

    Pro přidání komentáře se přihlaste Odpovědět
  • Robert Vaněček
    18. 05. 2016, 09:26

    Přijaté dary již nebudou účtovány ve prospěch kapitálového účtu 413 – Ostatní kapitálové fondy, ale jako jiné provozní výnosy, skupina 64 – Jiné provozní výnosy.

    Pro přidání komentáře se přihlaste Odpovědět
  • unimat
    04. 02. 2016, 20:52

    Omlouváme se k našemu dotazu ze dne 4.2.2016. Účet reprezentace má být 513, opravte prosím.
    Děkujeme

    Pro přidání komentáře se přihlaste Odpovědět
  • Tomáš Beran
    04. 02. 2016, 19:53

    Pokud firma hradí náklady na reprezentaci, pak nemá nárok na odpočet DPH na vstupu ani v případě, pokud je plátcem DPH. Celkový daňově neúčinný náklad zahrnuje základ DPH i DPH.
    Příklad:
    Faktura od dodavatele, plátce DPH:
    základ 2000,- Kč / účet 531
    DPH 21% 420,- Kč / účet 531
    Celkem k úhradě 2420,- Kč / účet 321
    Dotaz:
    Jak tento případ zaúčtovat s dopadem v kontrolním hlášení, kde výše DPH proti faktuře dodavatele nebude vyjádřena.
    Děkujeme s přáním příjemného dne

    Pro přidání komentáře se přihlaste Odpovědět

Rychlé zprávy

  • Sněmovna schválila podporu pro handicapované sportovce a zjednodušení dávek

    |

    Sněmovna schválila vznik centra pro handicapované sportovce, které bude spadat pod Ministerstvo práce a sociálních věcí. Zaměří se na podporu vrcholového parasportu a poskytne finanční i organizační zázemí paralympionikům. Poslanci podpořili i návrh zákona na zjednodušení podpory osob se zdravotním postižením – dávky nově převezme Česká správa sociálního zabezpečení, což zrychlí a zefektivní celý proces.

Kurzovní lístek

vlajka EU
Načítám hodnoty
vlajka USA
Načítám hodnoty

4 tisíce sledujících