Silniční daň a časté chyby


Bc. Zuzana Bartůšková
31. 1. 2013
Vytisknout článek Odeslat článek mailem Diskuse k článku

Předmětem daně jsou silniční motorová vozidla a jejich přípojná vozidla registrovaná a provozovaná v České republice, pokud jsou používána k podnikání.

Foto: Fotolia.eu

 

31. leden je posledním dnem, kdy mohou poplatníci podat přiznání k dani silniční za rok 2012. Přečtěte si, jaké nejčastější chyby poplatníci dělají v placení této daně i v samotném daňovém přiznání.


 
Nejběžnější chyby v silniční dani lze rozdělit do tří oblastí:
  • chyby v placení
  • chyby v podávání přiznání
  • chyby přímo v přiznání

Chyby v placení

Chyby v placení se většinou týkají záloh. Většina poplatníků ví, že daň silniční je splatná do 31. 1. následujícího roku. Zapomínají však platit čtvrtletní zálohy. Zálohy se platí do 15. 4., 15. 7., 15. 10. a 15. 12. ve výši 1/12 za každý měsíc, kdy bylo auto v obchodním majetku.
 
Zálohy se počítají za předchozí čtvrtletí. To znamená, že k 15. 4. se platí záloha za první čtvrtletí ve výši 3/12 (1/4) roční sazby. Za druhé a třetí čtvrtletí je to obdobně. 15. 12. se platí záloha za období říjen a listopad, tedy pouze ve výši 2/12 roční sazby.
 
Zálohy se nemusí platit u vozidel osvobozených od daně. Zálohy stejně jako daň se zaokrouhlují na celé koruny nahoru.
 
Zálohy je třeba platit i za soukromá auta zaměstnanců, která používají ke služebním cestám. To platí i na soukromé auto jednatele či společníka ve společnosti s ručením omezeným, jestliže ho používají k firemním účelům.

Chyby v podávání přiznání

Přiznání se podává do 31. 1. následujícího roku. Tato lhůta platí i v případě, že přiznání zpracovává daňový poradce. U silniční daně tedy neexistuje možnost odkladu lhůty pro podání přiznání.
 
Občas se setkávám s případy, kdy se poplatník domnívá, že nemusí podávat přiznání k dani silniční, pokud se jedná o vozidla osvobozená od daně. Pak samozřejmě dostane poplatník pokutu za nepodání přiznání, i když daňová povinnost je nulová.
 
V přiznání se nemusejí uvádět pouze vozidla uvedená v § 3 odst. 1 písm. a) a b) zákona č. 16/1993 Sb., o dani silniční. Tedy vozidla s méně než čtyřmi koly kategorie L - motocykly a jejich přípojná vozidla a vozidla diplomatických misí a konzulárních úřadů.

Chyby v samotném přiznání

Problémy nastávají často v určení předmětu daně. Předmětem daně jsou silniční motorová vozidla a jejich přípojná vozidla registrovaná a provozovaná v České republice, jsou-li používána k podnikání.
 
V praxi jsem se setkala s případy, kdy vozidlo bylo registrováno v jiném členském státě, ale provozováno v České republice. Případně bylo vozidlo registrováno v České republice, ale provozováno v jiném státě. Takováto vozidla nejsou v České republice předmětem silniční daně, protože obě podmínky musí být splněny současně. Není tedy ani třeba na takováto vozidla podávat daňové přiznání.
 
Poměrně častou chybou je neuplatnění osvobození od daně, nebo naopak již zmíněné nepodávání přiznání u osvobozených vozidel. Časté osvobození, při kterém je třeba podávat daňové přiznání, je osvobození z důvodu elektrického pohonu, hybridního pohonu, a v případě, že vozidla používají jako palivo LPG, CNG nebo ethanol E85.
 
Poplatníkem daně je provozovatel vozidla zapsaný v technickém průkazu. Pokud tedy dojde k situaci, kdy fyzická osoba - nepodnikatel pronajímá osobní auto jiné fyzické osobě, která ho používá k podnikání, musí provozovatel vozidla - pronajímatel zaplatit silniční daň. V praxi se stává, že silniční daň zaplatí nájemce a domnívá se, že si ji bude moci uplatnit jako daňový výdaj. Daňová povinnost je však nepřenositelná na jiný subjekt.
 
Poplatníkem je také zaměstnavatel, který vyplácí cestovní náhrady za použití soukromého vozidla na služební cestě zaměstnanci. V tomto případě může volit mezi běžnou roční sazbou, nebo paušální sazbou daně 25 Kč za každý den použití. Silniční daň však zaměstnavatel platit nemusí, pokud ji již zaplatil provozovatel vozidel (např. zaměstnanec, který auto zároveň používá k podnikání).
 
Při vypracování přiznání je třeba mít vždy k dispozici velký technický průkaz, případně jeho kopii. Je chybou vycházet pouze z informací v kupní smlouvě či obecně dostupných informací o vozidle. Druh vozidel pro určení sazby daně je třeba vyhledat v technickém průkaze. Stává se, že vozidlo, které navenek vypadá jako osobní, je v kategorii N - nákladní kvůli úpravám.
 
Také se vyplatí prostudovat možnosti snížení daně dle § 6 odst. 6 zákona o silniční dani. Sazba daně se snižuje o:
  • 48 % po dobu 36 měsíců od první registrace,
  • 40 % za dalších 36 měsíců (tedy do 72 měsíců od první registrace) a
  • 25 % za dalších 36 měsíců, a to až do 108 měsíců od první registrace.
Datum první registrace lze zjistit z technického průkazu vozidla.


Článek byl připravený ve spolupráci s Účetnictvím bez starostí.
Vytisknout článek Odeslat článek mailem

Diskuse k článku

Ondřej Drbal
26. 1. 2022 13:46:35
Šárka: samozřejmě, za vozidlo, které bylo použito pro služební cestu, je nutné zaplatit SD, jen si vyberte vhodnou sazbu (založenou na denní nebo měsíční bázi).

(2) Poplatníkem daně je rovněž

a) zaměstnavatel, pokud vyplácí cestovní náhrady svému zaměstnanci4a) za použití osobního automobilu nebo jeho přípojného vozidla, pokud daňová povinnost nevznikla již provozovateli vozidla.
Hlášení závadného obsahu

Šárka
26. 1. 2022 9:57:32
Dobrý den, je předmětem daně služební cesta zaměstnance, který jel svým osobním vozem na zahraniční pracovní cestu? Předem děkuji za odpověď.
Hlášení závadného obsahu

Michal
23. 11. 2020 21:46:08
Omlouvám se, špatně jsem to měl zapsáno, pronajímám osobní automobil od začátku roku 2020 (jsem si říkal, že je to divné)
Hlášení závadného obsahu

Michal
23. 11. 2020 11:00:17
Dobrý den, auto pronajímám k podnikatelským účelům od roku 2019. Nicméně jsem se o silniční dani dozvěděl až nyní. Můžete mi poradit, jestli jde vozidlo k dani přihlásit skoro dva roky zpětně a jak velké sankce mi může FÚ udělit? Děkuji, Michal
Hlášení závadného obsahu

Ondřej Drbal
27. 1. 2020 17:23:47
Kateřina: To asi nutné nebude. Jen nechápu, proč jste auto koupila na IČO?
Stejně si nemůžete dát nic do nákladů, nemůžete si dát do nákladů ani odpisy a nemohla jste si uplatnit ani DPH z nákupu. Až ho budete prodávat, tak ho budete prodávat jako firemní majetek?
Hlášení závadného obsahu

Kateřina
27. 1. 2020 15:01:22
Dobrý den, mám dotaz pokud mi ještě k tématu někdo odpoví: Koupila jsem auto vloni jako živnostník na IČ. Ale nepřihlásila k silniční dani, auto k podnikání nepoužívám, slouží k soukromým účelům. Výdaje za auto: od pořízení, oprav, atd. si do výdajů nedávám. Je nutné se k silniční dani hlásit, když je to auto na ičo nebo není?
Hlášení závadného obsahu

Ivis
1. 9. 2019 10:23:31
Dobrý den, má povinnost firma uvádět v silniční dani auto, které má v majetku, používá ho k podnikání, jedná se o nakl. suto, které nejezdí po komunikacích, pouze v lomu(těžba kamene).
Hlášení závadného obsahu

Kriss
16. 1. 2019 11:49:09
Dobrý den, chci se zeptat, když mám velký přeplatek na SD z loňského roku a chci ho použít letos pro platbu SD, musím i tak platit zálohy? Jsou povinné, tak aby mi nepřišlo něco z FÚ že jsem neplatila. Nebo se musí napsat žádost aby přeplatek použili na letošní rok?

Děkuji
Hlášení závadného obsahu

Dráža
15. 1. 2019 19:37:30
Prosím jakou zaplatit SD za návěs,3 nápravy, hmotnost do 25t, zapsán do TP v 7/18, používán k ekonomické činnoti v 8/18, platná technická jen do 3.9.2018 a prodán 24.11.2018. přepis ještě kupující neuskutečnil. Děkuji předem.
Hlášení závadného obsahu

Josef
10. 12. 2018 11:16:18
JE POVINNOSTÍ PLATIT SILNIČNÍ DAŇ? Jako svého koníčka mám hraní v dechovkách. Dechovka má pravidlo, že mi platí cestovné náhrady při použití mého vozidla, a to 3 Kč za 1 km, což není sazba dle náhrad placených zaměstnanců při používání svého vozidla k firemním účelům. Když přijmu toto cestovné, které mi pokrývá pouze náklady na PHM, jsem povinen za moje vozidlo platit silniční daŇ, anebo musí za moje vozidlo platit daň daná dechovka? Děkuji moc za Vaši právní rady a vysvětlení. Josef
Hlášení závadného obsahu

Buryanka
6. 4. 2018 17:29:52
Dobrý den, potřebovala bych poradit s dani silniční. Mohu uplatnit slevu na dani dle §6 i na nově zakoupený přívěs? Nebo se to týká pouze vozidel. Děkuji
Hlášení závadného obsahu

semtexcz
10. 2. 2018 0:22:40
Bára: a to se povedlo jak? Ze zákona je nutné přepsat vozidlo do 10 dnů od podpisu smlouvy...
Hlášení závadného obsahu

Bára
8. 2. 2018 15:17:20
Dobrý den, jak postupovat u data zařazení vozidla, když ho firma koupila v červnu a používala ho k podnikání, ale přepis v technickém průkazu se uskutečnil až v říjnu. Mám brát údaj ž kupní smlouvy nebo z VTP. Dekuji.
Hlášení závadného obsahu

Zbyněk
23. 1. 2018 14:45:46
Dobrý den,
je nutné platit silniční daň (denní sazba) za soukromé vozidlo na pracovní cestě do zahraničí za dny mimo ČR?
Hlášení závadného obsahu

Petra
23. 1. 2018 7:42:43
Dobrý den, měla bych dotaz, zda a jak uvést do přiznání, když jeden náš zaměstnanec vlastní Ford Tranzit, tj. nákladní automobil (5), 2 nápravy/3 t, který nepoužívá k podnikání a v měsíci prosinci použil tento automobil pro naše účely a byl mu proplacen cesťák na jeden den v prosinci. Domnívala jsem se, že to dáme jako poslední řádek Z(1) s uvedením jednoho dne a denní sazbou 25,- Kč, co mě však zaráží je, že stanovení pro denní platbu, že se jedná o osobní vozidlo. Rádi bychom toto měli v pořádku a neudělali chybu. Děkuji předem a přeji krásný den, Marvanová
Hlášení závadného obsahu

Sima
22. 8. 2017 7:34:43
Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, zda-li pokud máme automobil vedený na firmu a teď dokoupíme lafetu, hradí se silníční daň i za tu lafetu? Děkuji za radu.
Hlášení závadného obsahu

semtexcz
22. 5. 2017 22:03:18
Markéta: Ale to asi myslíte jen za tahač, ne? Když k tomu tahači připočtete ještě daň např. za návěs, tak už to taky nebude málo...
Hlášení závadného obsahu

Markéta
22. 5. 2017 17:35:27
Semtexcz : To jsem četla, ale právě nechci udělat chybu a přijde mi že za tatru platit skoro 30tisíc za rok silniční daň je raketa, když jsem četla že za kamion se platí o dost méně
Hlášení závadného obsahu

semtexcz
22. 5. 2017 14:16:56
Markéta: Je to napsáno přímo v zákoně o SD (§5 písm. c).
Základem daně je největší povolená hmotnost v tunách a počet náprav.
Hlášení závadného obsahu

Markéta
22. 5. 2017 13:33:32
Můžu se zeptat, jakou přesně hmotnost z technického průkazu mám použít na výpočet silniční daně? Je tam provozní hmotnost, nejvyšší technicky přístupná\ povolená hmotnost, největší technicky přístupná\povolená hmotnost na nápravu, největší technicky přípustná\povolená hmotnost připojeného vozidla, největší technicky přípustná\povolená hmotnost jízdní soupravy. Poradíte mi který parametr mám brát pro výpočet ?
Hlášení závadného obsahu

Katka
31. 1. 2017 15:26:27
Dobrý den, prosím můžete mi někdo poradit se silniční daní. Podávám přiznání přes EPO, firma byla založena 8.8.2016 (zapsaná do OR), první vozidlo bylo koupeno 15.12.2016. Ať napíšu cokoliv jiného než 1.1.2016 do začátku zdaňovacího období, hlásím EPO chybu. Kód rozlišení přiznání mám nastaven A. Děkuji Katka
Hlášení závadného obsahu

václav
30. 1. 2017 22:59:58
Jste velmi laskav, že jste si našel čas i v tuto pozdní hodinu. Děkuji!!!
Hlášení závadného obsahu

semtexcz
30. 1. 2017 22:40:03
Václav:
Předpokládám tedy, že když uplatňujete skutečné náklady za vůz, tak vedete knihu jízd. Samozřejmě, pokud jste vykázal, že v roce 2016 auto jezdilo jen soukromě, tak nebudete platit SD. Totéž v roce 2015, pokud auto v říjnu až prosinci jezdilo taktéž jen soukromě, tak jste za ty měsíce platit SD také nemusel. Tím ovšem výhody končí. Předpokládám, že jste udělal následující:

1) Na konci roku 2015 jste provedl úpravu odpočtu DPH v poměru ujetých soukromých/firemních kilometrů na základě §78. Stejným poměrem jste krátil DPH ze všech nákladů na vozidlo (PHM, atd.) a stejným poměrem jste krátil i základ daně jako nákladovou položku. A konečně stejným poměrem jste uplatnil odpis za rok 2015
2) Na konci roku 2016 jste provedl úpravu odpočtu DPH. Vzhledem k tomu, že jste jezdil jen soukromě, znamená to, že jste vrátil v podstatě celé původní nárokované DPH (kromě té části, kterou jste již vrátil v roce 2015).
3) V roce 2016 jste neuplatnil žádné doklady související s provozem vozidla jako náklady ani jste si neuplatnil za celý rok žádné DPH.
4) V roce 2016 jste neuplatnil odpis za vozidlo.

Pokud jste všechny 4 kroky udělal, pak je vše v pořádku.
Hlášení závadného obsahu

václav
30. 1. 2017 22:12:59
Ano, jsme plátci a odpočet jsme provedli. Jedeme podle skut.výdajů, nikoli paušál. V r.2015 byla kára zakoupena v září, do konce roku firemně nesloužila. Loni jen soukromě.
Hlášení závadného obsahu

semtexcz
30. 1. 2017 20:37:20
Václav:
abych Vám mohl správně odpovědět, musíte mi podat více informací:
1) jste plátci DPH? A pokud ano, uplatnili jste odpočet DPH z nákupu vozidla?
2) V roce 2015 jste vozidlo používali pro firemní účely?
3) Používali jste skutečné výdaje (PHM, parkovné, ...) nebo paušál na provoz vozidla (5000/4000,- Kč měsíčně)?
4) V roce 2016 jste vozidlo nepoužívali pro firemní účely - znamená to že nejezdilo vůbec, nebo jezdilo pro soukromé účely?
Hlášení závadného obsahu

václav
30. 1. 2017 20:01:00
(jezabel) Mám strach z chyby. Káru již v DE máme a to za r.2015, kdy byla v září zakoupena. Za r.2016 bychom tedy měli vykázat "používání" a doložit to v Knize jízd?
Např. dva měsíce 2/12 alespoň z jednoho Q? Děkuji za ochotu.
Hlášení závadného obsahu

semtexcz
30. 1. 2017 15:22:58
Bea:
Povinnost platit SD vznikla až v lednu, viz §4 odst. 1
Poplatníkem daně je ten, kdo je jako provozovatel vozidla zapsán v technickém průkazu vozidla.
Hlášení závadného obsahu

semtexcz
30. 1. 2017 15:21:29
jezabel:
Pokud je OSVČ a skutečně nebylo vozidlo (do 3,5t) použito celý rok pro podnikání, tak SD platit nemusí. Současně ale pozor na to, že nesměl dát nic za vozidlo do nákladů a neuplatňovat případné odpisy...
Hlášení závadného obsahu

Bea
30. 1. 2017 12:53:56
Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, auto do firmy jsme koupili dne 20.12.2016 avšak přihlášeno bylo až 2.1.2017. Chci se zeptat, kdy se na nás stahuje silniční daň? Už za prosinec 2016 nebo až za leden 2017? Děkuji za odpověď
Hlášení závadného obsahu

jezabel13
30. 1. 2017 11:13:49
Dobrý den, chtěla bych Vás požádat o informaci. Šéf má k SD přihlášenou káru, kterou ale za celý rok nepoužil k nějaké výdělečné činnosti. A jelikož se všude píše, že SD se platí jen za měsíce, kdy byl předmět SD používán - za tu káru se tedy platit nemusí? Děkuji Magda
Hlášení závadného obsahu

Jana
13. 10. 2016 15:52:51
Dobrý den,
někde jsem slyšela, že když mi vyjde záloha na silniční daň menší než 200,- nemusí se okamžitě zaplatit, ale stačí, až se to zaplatí další kvartál, protože výše pokuty bude nižší než 200,- a do této výše pokutu finančák nepředepisuje.
Je to pravda?
Hlášení závadného obsahu

semtexcz
13. 6. 2016 15:32:46
Honza:
1) pokud nebudete uplatňovat DPH z provozu vozidla a neuplatnil jste DPH při nákupu vozidla z pořizovací ceny, tak knihu jízd vést nemusíte.
2) pokud jste si ale uplatnil DPH třeba již jen z nákupu vozidla, tak jste povinen nárok na odpočet DPH prokázat (právě knihou jízd). Bohužel zákon o daních z příjmů a zákon o DPH přistupují k dané problematice odlišně :-(
Hlášení závadného obsahu

Honza
13. 6. 2016 15:23:36
Přesně tak, uplatnuji vydaje procentem z přijmu .
Takže pokud to chapu správně , tak i když si dph z provozu vozidla(benzin , opravy)
Nebudu uplatnovat ale budu platit silnicni dan za kazdý měsíc tak musím i přesto vést knihu jizd abych prokázal že auto používám k podnikání?
Vlasním přitom ale soukrome vozidlo ktere vyuzívám k soukromým cestam a pořídil jsem auto
Na firmu které chci pouzívat pro firemní učely.
Hlášení závadného obsahu

semtexcz
2. 6. 2016 12:53:55
Honza: Ale v původním příspěvku jste psal, že uplatňujete paušální výdaje (na provoz vozidla), ale teď asi chápu, že jste měl na mysli, že uplatňujete výdaje procentem příjmů.

Nicméně nárok na odpočet DPH (resp. plný nárok) při nákupu vozidla jste povinen prokázat. U vozidla to ovšem neprokážete tím, že prohlásíte, že používáte vozidlo jen pro firemní účely, ale že dodáte knihu jízd, kde budou všechny uvedené jízdy jako firemní. Žádný jiný důkazní prostředek Vám neprojde, jen ta kniha hízd.
Hlášení závadného obsahu

Honza
2. 6. 2016 12:37:10
Dobry den,uplatnil jsem odpočet DPH pri nákupu vozidla,ale jinak knihu jizd nevedu a za provoz vozidla si nic neuplatnuji,jezdim málo.
Jsem drobnÿ remeslník a zákazníci jezdí vētsinou za mnou.
Material si objednavam dovozovou sluzbou ,ale nēkdy pro material nebo k zakaznikovi jedu.
Hlášení závadného obsahu

semtexcz
1. 6. 2016 15:24:03
Honza: Vzhledem k tomu, že si uplatňujete DPH, tak nepochybuji, že vedete knihu jízd. Na jejím základě snadno prokážete, že vozidlo v daném měsíci nejelo ani jednou služebně, pak za ten měsíc nemusíte platit SD, ale ani uplatňovat paušál na provoz voziudla.
Hlášení závadného obsahu

Honza
1. 6. 2016 15:18:02
Dobrÿ den, jsem fyzická osoba platce DPH a uplatnuji vÿdaje paušálem.
Pokud uplatním odpočet DPH u osobního vozidla a zaregistruji se k dani silniční musím platit
Dañ za všechny mēsice i když nēkteré mēsíce nepojedu ani na jed u sluzební cestu a nebudu ho využívat k ekonomiické činosti
Hlášení závadného obsahu

lodovi
31. 1. 2016 20:44:45
Dobrý den, nemohu nikde najít zda musí firma platit silniční daň i v případě že provozovatelem zapasným v TP je soukromá nepodnikající osoba. Čili firma vlastní auto a já bych jej chtěl nyní využívat čistě soukromně - tzn. cesty vozem se neprojeví jako výdaj v žádném účetnictví, firma však zůstane vlastníkem. Musí se platit silniční daň? Poradíte mi prosím někdo?
Hlášení závadného obsahu

Zuzana Bartůšková
Prodejce POHODAAutor článků
12. 10. 2015 18:35:28
Radka: Doporučuji dlužnou zálohu na silniční dani uhradit co nejdříve, abyste se vyhnuli narůstání úroků z prodlení.
Hlášení závadného obsahu

Zuzana Bartůšková
Prodejce POHODAAutor článků
12. 10. 2015 18:34:23
Tereza: v tomto případě nemáte povinnost platit zálohy na silniční daň. Musíte však podat daňové přiznání, i když je vozidlo od silniční daně osvobozené a daň bude nulová.
Hlášení závadného obsahu

semtexcz
19. 8. 2015 14:15:55
Radka: A Vy jste nevěděli, že pojede na služební cestu autem? Resp. zaměstnavatel ho na cestu nevyslal, resp. neurčil použití soukromého vozidla? Jakto?
Hlášení závadného obsahu

Radka
19. 8. 2015 14:09:19
Dobrý den, kolega mi předložil cestovní příkaz z 6/15 k proplacení až po termínu zaplacení zálohy na silniční daň v červenci. Použil soukromé auto (1den). Je možné zaplatit zálohu na SD za tento výjezd až současně se zálohou za 7-9/15, v září? Radmila
Hlášení závadného obsahu

Tereza
5. 8. 2015 9:49:06
Dobrý den, chtěla bych se zeptat: Když je auto na LPG a je přihlášeno k silniční dani, musí se posílat zálohy i když je auto s LPG osvobozeno od daně? Jak to funguje? Děkuji za odpověd.
Hlášení závadného obsahu

Zuzana Bartůšková
Prodejce POHODAAutor článků
10. 7. 2015 13:42:38
Kateřina : ano pokud jste nezaplatili zálohu v dubnu, tak vám vznikají úroky z prodlení. Pokud chcete platit jednou zálohou za celý rok a vyhnout se úrokám z prodlení, tak plaťte před splatností první zálohy.
Hlášení závadného obsahu

Zuzana Bartůšková
Prodejce POHODAAutor článků
10. 7. 2015 13:41:14
Kamila: postupujte v souladu se Zákonem o dani silniční. Tj. spočtěte roční daňovou povinnost za každé auto, vydělte 12 a vynásobte příslušným počtem měsíců. Počítá se již měsíc pořízení auta.
Hlášení závadného obsahu

Kateřina
10. 7. 2015 7:56:24
Dobrý den, chci se informovat ohledně penále k silniční dani. Máme ve firmě jedno auto, které se používá celý rok. Zálohu na daň platíme hromadně jednou za rok v červenci. Může to být problém? Nebo bude lepší tu jednu zálohu platit při splatnosti zálohy za 1. čtvrtletí v dubnu? Může nastat důvod pro nějaké penále?
Děkuji za odpověď
Hlášení závadného obsahu

Kamila
26. 6. 2015 14:31:12
Dobrý den, chtěla jsem se optat, jak mám vypočítat zálohy u nově založené firmy, kde jsme koupili 30. června 11 aut - z toho 3 jsou nákladní. Děkuji
Hlášení závadného obsahu

Zuzana Bartůšková
Prodejce POHODAAutor článků
25. 2. 2015 19:19:52
Pokyn GFŘ D-6 k § 24 odst. 2 v bodě 23 uvádí: " Pro účely uplatnění daňových výdajů na pohonné hmoty podle § 24 odst. 2 písm. k) zákona, pokud správce daně nestanoví jinak, vede poplatník evidenci jízd tak, aby takto vynaložené výdaje (náklady) mohl prokázat (§ 24 odst. 1 zákona). V evidenci jízd jsou uváděny minimálně tyto údaje: datum jízdy, cíl jízdy, účel jízdy, ujeté kilometry. Dále poplatník vede údaje o typu vozidla, registrační značce (státní poznávací značce), stavu ujetých kilometrů k 1. lednu (případně k datu zahájení činnosti nebo zahájení používání vozidla) a k 31. prosinci kalendářního roku (případně k datu ukončení činnosti nebo ukončení používání vozidla).". Pokud jste z údajů taxametru schopen zjistit tyto požadované údaje není dle mého názoru nutné vést navíc zvláštní knihu jízd.
Hlášení závadného obsahu

Zuzana Bartůšková
Prodejce POHODAAutor článků
25. 2. 2015 19:13:32
Luci: ano zálohy na silniční daň platíte i pokud poplatníkem daně jako zaměstnavatel za používání osobního automobilu zaměstnancem na služební cestě.
Hlášení závadného obsahu

Slavomir Štěpánek
15. 2. 2015 12:39:03
Dobrý den musim vect knihu jizd u vozidla taxislužby vybaveného taxametrem děkuji za odpověd
Hlášení závadného obsahu

Luci
13. 2. 2015 12:08:44
Dobrý den,
Chtěla bych se zeptat zda jako firma musíme platit zálohy na silniční daň. V obchodním majetku nemáme zaregistrované žádné vozidlo. Zaměstnanec ale několikrát za rok využil své auto pro pracovní cestu a bylo mu to vykompenzované cestovní náhradou. Chtěli bychom uplatnit denní sazbu daně 25 Kč na den. Platí se i v tomto případě pak zálohy na další rok?
Hlášení závadného obsahu

Lander
10. 2. 2015 13:27:58
Děkuji mnohokrát, volal jsem na náš úřad registr vozidel a technikovi, poté na finanční úřad, odkázali mě na kraj, kde mi řekli ministerstvo :) nakonec nejaky pravnik ministerstva mi odpovedel, ze platit nemusím, ale o tom, že se daň přizná ale nuluje mi nikdo neřekl a asi 95 procent lidí to tak má stejně podle mě a nic nepřiznávají, zajímalo by mě, jestli to někdo kontroluje a přijde nám výzva nebo bude klid...Je to zajímavé..
Hlášení závadného obsahu

semtexcz
10. 2. 2015 12:43:57
Lander:
Je s podivem, že Vám na různých úřadech podali různé informace, když Váš dotaz má zcela evidentní a jednoznačnou odpověď:
§2/3 říká, že předmětem daně silniční jsou vždy vozidla s největší povolenou hmotností nad 3,5 tuny určená výlučně k přepravě nákladů a registrovaná v České republice.

ale současně pro Vás platí §6/9/b:
Bez ohledu na datum první registrace se sazba daně podle odstavce 2 snižuje o 100 % u nákladních automobilů včetně tahačů, nákladních přívěsů a nákladních návěsů s největší povolenou hmotností nad 3,5 tuny a méně než 12 tun, pokud jsou tato vozidla používána fyzickou osobou pouze k činnosti, ze které nebo v přímé souvislosti se kterou neplynou příjmy ze samostatné činnosti podle zákona upravujícího daně z příjmů.

Takže podáváte přiznání k SD a u tohoto vozila vyplníte roční sazbu 9.600,- Kč, do sl. 21 číslo 9 a daň v sl. 24 bude 0.
Hlášení závadného obsahu

Lander
10. 2. 2015 12:30:18
Dobrý den, již jsem volal na každý úřad, který mě napadl, ale vždy mi řekli něco jiného, pokud mám Avii jako fyzická nepodnikající osoba pro svoje účely na stavbu domu jako pomocníka, platím povinné ručení ale SD platit nemusím že? I když je vozidlo N2 o váze 10000kg celková váha..Děkuji za radu
Hlášení závadného obsahu

semtexcz
9. 2. 2015 19:24:25
Tomáš H.: Zkuste si přečíst zákon o silniční dani...
§4/1/a Poplatníkem daně je ten, kdo je jako provozovatel vozidla zapsán v technickém průkazu vozidla
Hlášení závadného obsahu

Tomáš H.
9. 2. 2015 19:21:09
Dobrý den, mám na Vás dotaz ohledně silniční daně. Můj otec koupil auto, kdy kupní smlouva je napsaná na něj, ale jako provozovatel jsem v technickém průkazu napsán já. Já toto auto od 1.22015 využívám k podnikatelské činnosti jako OSVČ - jenže ted nevím, jestli se má k silniční dani přihlasít můj otec jako majitel auta nebo já jako provozovatel?
Moc děkuji
Hlášení závadného obsahu

semtexcz
31. 1. 2015 16:47:25
Lucie Oulehlová: Možné to samozřejmě je. Firma XY např. pronajme vůz firmě AB. Silniční daň platí provozovatel, tedy firma XY
Hlášení závadného obsahu

Lucie Oulehlová
30. 1. 2015 22:26:33
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda je možné používat vůz firmy XY s.r.o. Ke služebním cestám firmy AB s.r.o? A zda je firma AB s.r.o. povinna platit silniční daň, jestliže za vuz plati daň firma XY s.r.o. ,ktera je majitelem vozu. Děkuji předem za odpověď L.Oulehlová
Hlášení závadného obsahu

Z.Brtinská
25. 1. 2015 21:21:29
Dobrý den, můj dotaz se týká občanského sdružení. Jako příjmy má pouze členské příspěvky, nevykonává tudíž ekonomickou činnost, má v majetku jeden starší a nyní nový automobil, který je na LPG. Domnívám se, že když nevykonává ekonomickou činnost, nemusí tedy platit ani podávat přiznání. Je to tak správně? Děkuji za odpověď.
Hlášení závadného obsahu

Ivca273
21. 1. 2015 14:03:50
Dobrý den, ještě doplňuji svoji otázku o odst. 6. Děkuji
Hlášení závadného obsahu

Ivca273
21. 1. 2015 13:59:28
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, když jsem poplatníkem jako zaměstnavatel, který vyplácí cestovní náhrady za použití soukromého vozidla na služební cestě zaměstnanci. Mohu na toto vozidlo také uplatňovat slevu dle § 6 i když nejsem provozovatelem vozidla?
Hlášení závadného obsahu

Ela
5. 1. 2015 13:45:55
semtexcz: Ptám se na to první. V pokynech je: Přiznání k dani silniční za kalendářní rok ......... doplňte kalendářní rok (popř. jeho část), za který podáváte daňové přiznání.Tak mě to zmátlo, jestli se to "část" týká jen insolvenčního řízení a pod., co je tam vyjmenováno, nebo jestli se to týká taky pořízení auta. Takže jestli správne chápu, vyplním tam od 1.1.-31.12.2014. Děkuji.
Hlášení závadného obsahu

semtexcz
4. 1. 2015 22:14:14
Ela: Pokud se ptáte na zdaňovací období, za které budete podávat přiznání, tak už pokynech je napsáno: "Zdaňovacím obdobím je kalendářní rok."
Pokud se ptáte, za které měsíce budete platit SD, tak budete platit za měsíce 7-12/2014
Hlášení závadného obsahu

Ela
4. 1. 2015 20:21:45
Dobrý den, chci se zeptat - když jsme pořídili auto v červenci 2014, jaké zdaňovací období vyplním v přiznaní k dani silniční? 1.1.2014-31.12.2014 nebo 9.7.2014-31.12.2014? Děkuji.
Hlášení závadného obsahu

Zuzana Bartůšková
Prodejce POHODAAutor článků
2. 1. 2015 14:00:12
Slavomir Štěpánek: Pro posouzení zda je vozidlo předmětem silniční daně není podstatné na koho je zapsané v TP. Ale zde je používáno "k činnosti nebo v přímé souvislosti s činností, ze kterých plynou příjmy ze samostatné činnosti podle zákona upravujícího daně z příjmů." § 2 odst. 1 písm. c Zákona o dani silniční tzn. zda je používáno k podnikání a to provozování taxi služby bezpochyby je.
Hlášení závadného obsahu

semtexcz
29. 12. 2014 17:44:15
Samozřejmě, to, zda je/není auto předmětem SD, závisí na tom, zda je použito k podnikání a ne na tom, zda je zahrnuto do obchodního majetku.
Hlášení závadného obsahu

Slavomir Štěpánek
29. 12. 2014 10:45:56
i když to vozidlo budu mit i nadále na rodné čislo? Děkuji za odpověd
Hlášení závadného obsahu

semtexcz
28. 12. 2014 23:48:58
Slavomir Štěpánek: Musíte sebe zaregistrovat jako plátce SD (pokud již nejste) a za toto auto samozřejmě platit SD.
Hlášení závadného obsahu

Slavomir Štěpánek
28. 12. 2014 20:10:21
Dobrý den mám vozidlo přihlášeno an rodné číslo které budu využivat jako vozidlo taxi musím je přihlásit k silnični dani?
Hlášení závadného obsahu

Zuzana Bartůšková
Prodejce POHODAAutor článků
3. 4. 2014 17:09:39
To bovrti: Zálohy se počítají ve výši 1/12 příslušné roční sazby za každý kalendářní měsíc, ve kterém trvala daňová povinnost v předchozím kalendářním období resp. za listopad a prosinec u zálohy splatné do 15.12.
Hlášení závadného obsahu

bovrti
3. 4. 2014 8:18:39
Jakou zálohu musím zaplatit na silnični daň pro r.2014,když jsem v roce 2013 platil pouze za některé měsíce,kdy jsem auto používal pro podnikání a vznikl mi přeplatek. Musím zálohu platit v plné výši se započítaním přeplatku nebo má výše zálohy vycházet ze skutečné platby za R.2013 dékuji.
Hlášení závadného obsahu

Zuzana Bartůšková
Prodejce POHODAAutor článků
5. 2. 2014 12:36:00
Pro Ivanu: daňová povinnost vzniká od měsíce, ve kterém vozidlo použijete k ekonomické činnosti - k podnikání. Nicméně zároveň podle § 4 je poplatníkem provozovatel vozidla zapsaný v technickém průkazu. Mě z toho logicky vyplývá, že před zápisem do technického průkazu nejste poplatníkem daně Vy. Pokud tedy bylo vozidlo v roce 2013 používáno k podnikání, tak je předmětem silniční daně a poplatníkem silniční daně je osoba, která byla v té době zapsána v TP jako provozovatel vozidla. Vy jste poplatníkem silniční daně až od 01/2014 kdy jste zapsány v TP.
Hlášení závadného obsahu

IVANA
5. 2. 2014 12:20:52
dobrý den, chci se zeptat: od kdy budu platit silniční daň, když ke koupi vozu došlo v 11/2013 ale k zápisu do TP až 1/2014? Děkuji za odpověď, I.L.
Hlášení závadného obsahu

semtexcz
26. 1. 2014 18:42:47
Iva: Předpokládám, že se Vám jedná o rok 2013. Záleží na tom, co je to za auto. Pokud je to auto nad 3,5t určené výhradně pro přepravu nákladů, tak se platí silniční daň za celý rok. Pokud je to osobák, resp. auto do 3,5t, tak zaplatíte za rok 2013 pouze za měsíce, kdy bylo auto použito v souvislosti s podnikáním.

Jiné to ovšem už bude teď v roce 2014. Píšete, že máte auto na firmu, jste tedy právnická osoba. V §2/1 se píše, že: Předmětem daně silniční jsou silniční motorová vozidla a jejich přípojná vozidla provozovaná v České republice a registrovaná v České republice, používaná poplatníkem daně z příjmů právnických osob s výjimkou používání k činnosti veřejně prospěšného poplatníka daně z příjmů právnických osob, pokud příjmy z této jeho činnosti nejsou předmětem daně z příjmů.

Pokud byste byli fyzická osoba, tak se nic nemění, i v roce 2014 se v §2/1 píše, že předmětem daně jsou vozidla používaná poplatníkem daně z příjmů fyzických osob k činnosti nebo v přímé souvislosti s činností, ze kterých plynou příjmy ze samostatné činnosti podle zákona upravujícího daně z příjmů.
Hlášení závadného obsahu

Iva
26. 1. 2014 18:27:33
Dobrý den,
Chtěla bych si upřesnit,mám dvě auta na firmu,jedno používám celý rok,druhé jsem použila v únoru dvakrát.musím za toto druhé auto platit silniční daň celý rok?Děkuji Iva
Hlášení závadného obsahu

Zuzana Bartůšková
Prodejce POHODAAutor článků
14. 1. 2014 23:27:39
Dobrý den,
daňová povinnost vzniká počínaje měsícem, ve kterém začalo být auto používáno k ekonomické činnosti. Takže ve vašem případě od ledna 2014. Daňové přiznání tedy budete podávat až za rok 2014 do 31.1.2015. 15.4.2014 zaplatíte první zálohu na silniční daň. Nezapomeňte se registrovat k silniční dani.
Hlášení závadného obsahu

Jana
14. 1. 2014 23:00:41
Dobry den, chtela jsem se zeptat auto jsme vlozili do podnikani 9.1.2014 musim podavat priznani k silnici Dani do 31.1.2014 nebo az v roce 2015. Dekuji
Hlášení závadného obsahu

jana
14. 1. 2014 22:56:45
Silnicni dan
Hlášení závadného obsahu

Zuzana Bartůšková
Prodejce POHODAAutor článků
24. 12. 2013 9:20:05
Přeji také hezké a pohodové Vánoce a mnoho štěstí do nového roku
Hlášení závadného obsahu

martina
23. 12. 2013 22:06:39
Děkuji moc, spadl mi opravdu kámen ze srdce :), protože jsem myslela, že ji počítám a tudíž přiznávám špatně. Vám všem přeji krásné vánoční svátky.
Hlášení závadného obsahu

Zuzana Bartůšková
Prodejce POHODAAutor článků
17. 12. 2013 23:37:19
Dobrý den,
doporučuji používat bezplatný oficiální tiskopis Ministerstava financí na stránkách www.daneelektronicky.cz - https://adisepo.mfcr.cz/adistc/adis/idpr_epo/epo2/uvod/vstup_expert.faces;jsessionid=4A09A48D0CC8900CBDCC42D565DF6613.ajp13sqli2v. Po vyplnění údajů z velkého technického průkazu a odstavce snížení (6) Vám tiskopis dopočítá daň po slevě sám. Jak již bylo napsáno výše pro nákladní automobil s 2 nápravamy a hmotností 2 - 3,5 t je základní sazba 3.600 Kč. Po snížení 2.700 Kč.
Hlášení závadného obsahu

semtexcz
17. 12. 2013 23:26:05
Pardon, já asi vím, o co Vám šlo. To co jsem Vám psal, je pouze základní sazba. Ovšem dle §6/6 máte nárok na snížení sazby o 25% (prvních 36 měsíců od první registrace je nárok na 48% slevu, dalších 36 měsíců už jen 40% a dalších 36 měsíců 25%), takže Vám vyjde 2.700,- Kč
Hlášení závadného obsahu

semtexcz
17. 12. 2013 23:13:10
Dobrý večer,
roční sazba se nepočítá, tak je přesně daná v zákoně o dani silniční. Jestliže se jedná podle technického průkazu o nákladní automobil, tak najdete základ daně dle §6/odst.2. Podle Vašeho dotazu předpokládám, že celková hmotnost vozidla je v rozmezí 2-3,5t a pak je roční sazba 3.600,- Kč.
Hlášení závadného obsahu

martina
17. 12. 2013 22:31:29
Dobrý den, na internetu už jsem vyzkoušela několik kalkulaček, a každá mi počítá jinak. Auto je vyrobené listopad 2005, a my ho koupili v roce 20.8.2012, dovezené z Itálie. Jedná se o auto do 3,5t, 2 nápravy, takže nákladní automobil. Můžete mi prosím poradit, jak se počítá roční silniční dan u tohoto auta?
Hlášení závadného obsahu

semtexcz
2. 12. 2013 11:36:54
Samozřejmě, pokud jste ho poslali svým autem na služební cestu, tak musíte zaplatit sil. daň jako každý jiný zaměstnavatel, viz §4, odst. 2 písm a)
Hlášení závadného obsahu

Ivana Sklenářová
2. 12. 2013 6:52:15
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda je škola(zaměstnavatel) povinna platit silniční daň, pokud zaměstnanec použije ke služební cestě vlastní vozidlo.
děkuji
Sklenářová
Hlášení závadného obsahu

Zuzana Bartůšková
Prodejce POHODAAutor článků
11. 3. 2013 21:39:29
Dobrý večer,
v tom případě děkuji za upřesnění. Samozřejmě je třeba vzít v úvahu, že stručný článek nemůže řešit každou specifickou situaci. Ale že cílem je postihnout problém většiny. V případě pochybností doporučuji otevřít zákon a přečíst přesné znění. A samozřejmě souhlasím plně s Vámi, že první pravidlo u každé daně je určit zda vůbec dané plnění je předmětem daně. Pokud není tak už nemá smysl více řešit. A pokud je plnění předmětem daně, pak ještě přichází na řadu zkoumat osvobození a u záloh ještě pravidla pro placení záloh. Problém, který popisujete tj. snaha aplikovat daň na plnění, která nejsou předmětem daně jsem potkala hlavně u DPH. Tam jsem několikrát řešila snahu protistrany aplikovat DPH na plnění, která zcela prokazatelně nejsou předmětem daně. U silniční daně vzhledem k jednoznačnému znění § 2 mě tento problém ani nenapadl. A také když už o tom mluvíte jsem se setkala s případem kdy podnikatel fyzická osoba uplatňoval výdaje spojené s provozem auta (PHM, opravy, odpisy) a zároveň neplatil silniční daň s argumentem, že auto není psané na IČ. To je samozřejmě druhý extrém. Když s autem nepodnikám nemůžu uplatňovat daňové výdaje. To platí i poměrně v jednotlivých měsících - pokud auto neslouží celý měsíc k podnikání a proto neplatím silniční daň, tak si nemůžu zároveň ve stejném měsíci uplatňovat daňové výdaje na toto auto a nárokovat DPH na vstupu z ekonomické činnosti.
Hlášení závadného obsahu

Ondřej Drbal
11. 3. 2013 21:15:20
Dobrý večer,
o nic nejde, já s tím problém nemám ;-) Já jen, že jsem zažil už dost diskuzí, kdy lidé zarputile tvrdili, že povinnost platit daň a zálohy na daň silniční platí za měsíce, kdy bylo auto zařazeno v obchodním majetku bez ohledu na tom, zda bylo nebo nebylo použito k podnikání. Tito lidé svá tvrzení obhajují právě na základě věty, užité v mnoha článcích, která právě zní: "platí se za každý měsíc, kdy bylo auto v obchodním majetku"...

Nechtěl jsem nijak kompromitovat článek, pouze jsem chtěl podotknout, jakou mám osobní zkušenost s tím, jak tuto větu dost lidí interpretuje.
Hlášení závadného obsahu

Zuzana Bartůšková
Prodejce POHODAAutor článků
11. 3. 2013 19:40:10
Dobrý den,
mým cílem bylo poukázat na problém, že podnikatelé neplatí zálohy na silniční daň a pak dostávají pokuty za neplacení záloh. Tudíž jsem vycházela z předpokladu, že podnikatel má povinnost tyto zálohy platit, protože má vozidlo, které je předmětem daně silniční a zároveň není zákonný důvod pro osvobození od daně a pro neplacení záloh. Samozřejmě existují případy, kdy vozido je zahrnuto v obchodním majetku a není předmětem daně nebo je od daně osvobozeno a pak nevzniká ani povinnost platit zálohy. Nenapadlo mě, že by má věta mohla vést k jiné interpretaci než jak byla míněna.
Hlášení závadného obsahu

Ondřej Drbal
11. 3. 2013 18:19:02
Dobrý den,
děkuji za odpověď, mě šlo ale spíše o opačný problém. Totiž z článku by se dalo vyložit, že vozidlo zařazené v obchodním majetku je automaticky předmětem silniční daně, což je ovšem mylný výklad. Totiž vozidlo, které je v obchodním majetku, ale celý měsíc neuskutečnilo jedinou "služebná" jízdu, tak není předmětem daně silniční.
Hlášení závadného obsahu

Zuzana Bartůšková
11. 3. 2013 14:58:54
Dobrý den, máte pravdu, že doslovná citace zákona je tak jak uvádíte. Smyslem článku však není citovat zákon, ale uvést stručný a i pro laickou veřejnost srozumitelný text. V zájmu srozumitelnosti proto občas upouštím od daňově a účetně přesných formulací a používám výrazy obecně známé. Jako v tomto případě. Samozřejmě může dojít k situaci, kdy předmětem daně bude i vozidlo nezahrnuté v obchodním majetku (např. když nepodnikající fyzická osoba bude pronajímat soukromý vůz podnikateli k výkonu podnikatelské činnosti). Ve většině případů však je ke podnikání používáno vozidlo zahrnuté do obchodního majetku. Pro upřesnění ještě doplňuji, že u fyzické osoby dochází k zahrnutí do obchodního majetku ve chvíli, kdy začne o majetku poprvé účtovat.
Hlášení závadného obsahu

Ondřej Drbal
Uživatel POHODA
9. 3. 2013 16:04:26
Dobrý den,
dle mého názoru je v článku podstatná chyba. Hned na začátku se píše:

Zálohy se platí do 15. 4., 15. 7., 15. 10. a 15. 12. ve výši 1/12 za každý měsíc, kdy bylo auto v obchodním majetku.

Ovšem v zákoně je jasně napsané, že "Zálohy na daň se vypočtou ve výši 1/12 příslušné roční sazby daně za každý kalendářní měsíc, ve kterém u vozidla trvala, vznikla nebo zanikla daňová povinnost v rozhodném období.", přičemž předmětem daně jsou vozidla, která jsou použita k podnikání (apod.). Nikde není napsáno, že by předmětem daně byla vozidla, která jsou zařazena v obchodním majetku.
Hlášení závadného obsahu

Přidat nový příspěvek do diskuse

Přihlásit k odběru

img_cancelvykricnik 
 
Security code 
 

Rychlé zprávy

Druhá splátka daně z nemovitých věcí

28. 11. 2023 | Nezapomeňte do 30. 11. 2023 uhradit druhou splátku daně z nemovitých věcí. Listopadový termín se týká těch poplatníků, jejichž daň z nemovitých věcí na rok 2023 byla vyšší než 5 000 Kč a zároveň nebyla zaplacená najednou v prvním termínu 31. 5. 2023.


Dřívější zprávy

Užitečné informaceFirmy v Pohodě
 
www.ucetnictvisebkova.cz
Externí vedení účetnictví a daňové evidence.
www.ucetnictvisebkova.cz

PAREXPO, s.r.o.
Nabízíme reklamní a marketingový servis.
www.parexpo.cz

Daňový kalendář

30. 11. 2023 Daň z nemovitých věcí (2. splátka)
30. 11. 2023 Daň z nemovitých věcí (2. splátka - popl. provozující zeměd. výrobu a chov ryb s daní vyšší než 5000 Kč)
15. 12. 2023 Daň z příjmů (čtvrtletní záloha)
15. 12. 2023 Daň z příjmů (pololetní záloha)

Další termíny

Kurzovní lístek

24,29 Kč
0,030 Kč
22,21 Kč
0,124 Kč

Více
Zdroj: ČNB, 30.11.2023

Ze života daňového poradce


Přihlášení k odběru newsletteru

Doporučujeme