Přestože svěřenské fondy nejsou právnickými osobami, nemají právní osobnost ani sídlo, jsou daňovým subjektem a v daňovém řízení se na ně hledí jako na právnickou osobu. Generální finanční ředitelství vydalo informaci k registraci svěřenských fondů.
Svěřenské fondy mohou vznikat s účinností od 1. 1. 2014 podle § 1448 a násl. zákona č. 89/2012 Sb., nový občanský zákoník. Svěřenské fondy nejsou právnickými osobami, nemají právní osobnost ani sídlo.
Svěřenský fond je však daňovým subjektem a v daňovém řízení se na něj hledí jako na právnickou osobu:
- podle § 17 odst. 1 písm. f) zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů, je svěřenský fond poplatníkem daně z příjmů právnických osob,
- podle § 4b odst. 2 zákona č. 235/2004 Sb., o dani z přidané hodnoty, se pro účely DPH na svěřenský fond hledí jako na právnickou osobu,
- podle § 3 odst. 2 písm. b) a § 8 odst. 2 písm. b) zákona č. 338/1992 Sb., o dani z nemovitých věcí, je svěřenský fond poplatníkem daně z pozemků a daně ze staveb.
Osobou, která plní povinnosti stanovené daňovému subjektu – svěřenskému fondu, je svěřenský správce (§ 20 odst. 3 zákona č. 280/20009 Sb., daňový řád, dále jen „daňový řád“).
Registrační povinnost
Svěřenské fondy mají registrační povinnost podle § 125 a násl. daňového řádu a podle příslušných ustanovení jednotlivých daňových zákonů. Registrační řízení probíhá stejným způsobem jako u jiných daňových subjektů. Svěřenský správce je tedy povinen v zákonem stanovených případech podat přihlášku k registraci pro právnické osoby, jejíž nedílnou součástí jsou kopie statutu svěřenského fondu a dokladu o datu vzniku svěřenského fondu a další doklady prokazující údaje uvedené v přihlášce k registraci (originály dokladů je nutno předložit správci daně k nahlédnutí).
Při registraci je nutno uvést také údaje týkající se svěřenského správce (je-li správců více, pak údaje všech svěřenských správců). Pokud je svěřenským správcem fyzická osoba, uvede se její jméno, příjmení, rodné číslo, adresa místa pobytu a případně adresa pro doručování. V případě, že je svěřenským správcem právnická osoba, uvede se její název, IČO, právní forma, adresa sídla, identifikátor datové schránky a další kontaktní údaje. Tyto údaje je v souladu s pokyny k vyplnění přihlášky k registraci nutno uvést na zvláštní přílohu.
Pokyny k vyplnění přihlášky k registraci pro právnické osoby byly doplněny o informace, jak přihlášku vyplnit v případě registrace svěřenského fondu. Na finančních úřadech jsou v současné době k dispozici dvě verze tohoto tiskopisu – jedna verze obsahuje standardní pokyny k vyplnění pro právnické osoby, druhá verze obsahuje doplněné pokyny pro svěřenské fondy (tiskopis přihlášky k registraci pro právnické osoby s upravenými pokyny je k dispozici na internetových stránkách Finanční správy).
Správce daně vydá rozhodnutí o registraci podle § 129 daňového řádu a přidělí svěřenskému fondu daňové identifikační číslo.
Místní příslušnost správce daně
Vzhledem k absenci sídla svěřenského fondu nelze určit místní příslušnost správce daně podle § 13 odst. 1 písm. b) daňového řádu, ale je určena podle § 12 odst. 1 zákona č. 456/2011 Sb., o Finanční správě České republiky.
Místně příslušným správcem daně je tedy Finanční úřad pro hlavní město Prahu. Spravujícím územním pracovištěm v rámci Finančního úřadu pro hlavní město Prahu je Územní pracoviště pro Prahu 7.
V případě, kdy je součástí majetku ve svěřenském fondu nemovitá věc, je místní příslušnost ke správě daně z nemovitých věcí určena standardně podle § 13 odst. 2 daňového řádu – místně příslušným je tedy ten správce daně, v jehož obvodu územní působnosti se nemovitá věc nachází.
Zanechte komentář
Diskuse neslouží jako právní, daňová či účetní poradna. Je vyhrazena pro vzájemnou komunikaci čtenářů.
Pro přidání komentáře se přihlaste.