Mohou se studenti po ukončení školy registrovat na úřadu práce až v září? Mohou přes letní prázdniny chodit na brigádu a užívat ještě studentských výhod? A má vůbec každý návštěvník jazykové školy status studenta? Na vaše dotazy odpovídají naši odborníci.
Dotaz:
Jsem studentkou jazykové školy se statusem studenta do 31. 8. 2014. Již čtvrtým rokem brigádně pracuji v jedné továrně. Každý rok jsem měla dohodu o pracovní činnosti na celý kalendářní rok a letos mi dali tuto dohodu pouze do 31. 6. 2014, přestože na potvrzení o studiu ze školy mám napsáno, že status studenta mám do 31. 8. 2014. Podle informací, co jsem získala, bych měla jít na úřad práce až od září 2014. Můžou mi dát tuto dohodu i na ty dva měsíce prázdnin, nebo v tomto období již nemůžu chodit na brigádu? A je nástup na úřad práce opravdu až od září?
Odpovídá Bc. Kateřina Kandlerová, účetní:
Jak vyplývá z ustanovení zákona č. 117/1995 Sb., o státní sociální podpoře, § 12 odst. 1 písm. d), za soustavnou přípravu dítěte na budoucí povolání se považuje studium v České republice, které je podle § 15 svým rozsahem a obsahem postaveno na roveň studiu na středních a vysokých školách v České republice a uskutečňuje se v jednoletých kurzech cizích jazyků s denní výukou v zákonem předepsaném rozsahu.
Zároveň je však nutné pamatovat na skutečnost, že Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy vydává seznam jazykových institucí s jednoletými pomaturitními kurzy cizích jazyků s celotýdenní denní výukou pro školní rok 2013/2014, jejichž účastníci budou mít status studenta. V prvé řadě Vám tedy doporučujeme si ověřit, zda skutečně na takovéto škole, která má oprávnění udělit status studenta dle výše uvedeného, studujete.
Pokud ano, pak je dále nutné prozkoumat vazbu na školní prázdniny dle tohoto právního předpisu. Je pravdou, že z § 13 odst. 2 písm. c) vyplývá, že za soustavnou přípravu dítěte na budoucí povolání na střední škole se považuje také doba školních prázdnin bezprostředně navazujících na skončení studia.
Nicméně hned následující § 13 odst. 3 výše uvedeného zákona zmiňuje, že dobu školních prázdnin uvedenou v odstavci 2 písm. c) nelze považovat za soustavnou přípravu dítěte na budoucí povolání na střední škole, jestliže dítě vykonávalo po celý kalendářní měsíc výdělečnou činnost podle § 10, nebo kdy dítě mělo po celý kalendářní měsíc nárok na podporu v nezaměstnanosti nebo podporu při rekvalifikaci.
Výdělečnou činností dle § 10 se podle tohoto zákona rozumí taková činnost, která zakládá účast na nemocenském pojištění, osoby samostatně výdělečně činné nebo činnost vykonávaná v zahraničí za účelem dosažení příjmu.
Z výše uvedeného tedy vyplývá, že v případě výkonu výdělečné činnosti dle předchozí věty (důležitou podmínkou je účast na nemocenském pojištění) byste nemohla být vedena jako student v měsících letních prázdnin.
Pokud jde o evidenci na úřadě práce, zaevidujete-li se zde kdykoliv během měsíců letních prázdnin, přicházíte od té chvíle o status studenta. Zákon tedy umožňuje, abyste i v letních měsících za splnění výše uvedených podmínek byla vedena přes toto období jako student a na úřad práce se nahlásila až k 1. září. Pro další informace doporučujeme obrátit se na místně příslušnou pobočku úřadu práce, kde Vám tuto oblast ještě více mohou objasnit.
Související článek:
Pracující studenti, rodiče a slevy na dani
Komentáře
Leona
20. 12. 2019, 07:36Dcera se hlásí na jazykové gymnázium, tak doufám, že se na něj dostane, aby nebyla zklamaná. Jazyky jí jdou a baví, takže by to snad neměl být problém. V dnešní době jsou jazyky hodně potřeba. Já angličtinu ani jiný cizí jazyk moc neumím, takže s přípravou na přijímačky dceři nijak nepomůžu, tak jsem jí zaplatila alespoň cvičné testy na https://www.to-das.cz/ , aby si je mohla vyzkoušet a případně se ještě něco doučit.
m.h.
07. 08. 2015, 10:13V roce 2014/2015 jsem byla studentkou jednolétho pomaturitním jazykovém kurzu a přes rok jsem měla status studenta. A dále studovat nechci. Chtěla bych se zeptat do kdy mě platí status studenta?