Informace pro účetní a podnikatele

728 x 90

Studentské prázdninové brigády a jejich zdanění

Studentské prázdninové brigády a jejich zdanění

Léto je čas, kdy si spousta studentů chce přivydělat, než jim opět začnou školní povinnosti. A někteří v částečné práci pokračují i v průběhu školního či akademického roku. Jak si brigádu smluvně ošetřit a jaké odvody a daňové povinnosti z toho plynou?

Pojem brigáda zákoník práce ani jiné příslušné právní předpisy neznají. Vzhledem k tomu, že se většinou jedná spíše o krátkodobější záležitost nebo o práci pouze na několik hodin týdně, byť dlouhodobého charakteru, mohou se studenti setkat zejména s dohodami o pracích konaných mimo pracovní poměr. A to buď s dohodou o provedení práce, nebo s dohodou o pracovní činnosti. Obě dohody je třeba uzavřít písemně.

Dohoda o provedení práce

Dohoda o provedení práce (dále jen „DPP“) má omezení v podobě 300 hodin v kalendářním roce. Pokud bude student pracovat u jednoho zaměstnavatele na více DPP, hodiny se potom pro účely posuzování limitu sčítají. V případě, že by pracoval u dvou či tří různých zaměstnavatelů na DPP, limit 300 hodin by se u každého zaměstnavatele sledoval zvlášť.

Co se týče zdanění dohody o provedení práce, záleží jednak na výdělku (zda je do 10 000 Kč za měsíc, nebo je to více) a také na tom, zda student podepsal prohlášení poplatníka (tzv. růžový papír). Níže v tabulce shrnujeme, jak je to v případě, že si student vydělal na DPP do 10 000 Kč měsíčně, nebo nad 10 000 Kč měsíčně.

Tab. 1: Dohoda o provedení práce v roce 2021 – odměna do 10 000 Kč
 

  Podepsané prohlášení poplatníka Nepodepsané prohlášení poplatníka
Daň zálohová daň 15 %
(minus sleva na poplatníka 2 320 Kč)
srážková daň 15 %
Zdravotní pojištění NE NE
Sociální pojištění NE NE

Tab. 2: Dohoda o provedení práce v roce 2021 – odměna od 10 001 Kč
 

  Podepsané prohlášení poplatníka Nepodepsané prohlášení poplatníka
Daň zálohová daň 15 %
(minus sleva na poplatníka 2 320 Kč)
zálohová daň 15 %
Zdravotní pojištění ANO ANO
Sociální pojištění ANO ANO

Dohoda o pracovní činnosti

Na dohodu o pracovní činnosti (dále jen „DPČ“) není možné (dle § 76 odst. 2 zákoníku práce) vykonávat práci v rozsahu, který překračuje v průměru polovinu stanovené týdenní pracovní doby. To znamená, že práci lze vykonávat v rozsahu maximálně 20 hodin týdně (čili v průměru čtyři hodiny denně – neboli poloviční úvazek). DPČ může zaměstnavatel se studentem uzavřít, i když rozsah práce nebude přesahovat v kalendářním roce 300 hodin.

Pokud si na DPČ student vydělá alespoň 3 500 Kč měsíčně, odvádí za něj zaměstnavatel jak zdravotní, tak sociální pojištění. V případě, že má student méně než 3 500 Kč za měsíc, nepodléhá tato DPČ odvodu pojistného na zdravotní a sociální pojištění.

Jestliže student podepsal prohlášení poplatníka (během jednoho měsíce ho lze mít podepsané pouze u jednoho zaměstnavatele), platí 15% zálohovou daň a může uplatnit všechny slevy na dani, na které má nárok (např. na poplatníka, na studenta apod.). Pokud prohlášení nepodepsal, tak v případě výdělku:

  • 3 500 Kč a méně odvádí 15% srážkovou daň,
  • 3 501 Kč a více odvádí 15% zálohovou daň.

Personální a mzdový systém PAMICA kontroluje u dohody o pracovní činnosti výši rozhodného příjmu (hranice 3 500 Kč) a podle částky nastaví odvod zdravotního pojištění. Aby program PAMICA kontroloval hranici pro odvod zdravotního pojištění, je nutné mít v agendě Pracovní poměry u dohody o pracovní činnosti zatrženu volbu Zdravotní pojištění.

Jak ukončit dohody?

Pokud v dohodách není sjednán způsob, jak je zrušit, můžete DPP a DPČ zrušit následovně (dle § 77 odst. 4 zákoníku práce):

  • dohodou smluvních stran ke sjednanému dni,
  • výpovědí danou z jakéhokoli důvodu nebo bez uvedení důvodu s patnáctidenní výpovědní dobou, která začíná dnem, v němž byla výpověď doručena druhé smluvní straně, nebo
  • okamžitým zrušením – toto platí pouze pro zákonné případy, kdy je možné okamžitě zrušit pracovní poměr.

Zrušení je nutné provést písemně, jinak by bylo neplatné.

Související článek:
Dohoda o provedení práce a o pracovní činnosti

Zanechte komentář

Diskuse neslouží jako právní, daňová či účetní poradna. Je vyhrazena pro vzájemnou komunikaci čtenářů.

Pro přidání komentáře se přihlaste.

Rychlé zprávy

  • Vyplácení přeplatků na daních začne po 1. dubnu 2025

    |

    Finanční správa začne vyplácet přeplatky na daních z příjmů po 1. dubnu 2025. Pokud poplatník podá daňové přiznání do tohoto data a požádá o vrácení přeplatku, částka mu bude zaslána na účet do 2. května 2025. U přiznání podaných po 1. dubnu běží 30denní lhůta pro vrácení až od data podání. Přeplatek nelze vrátit bez žádosti, kterou lze podat elektronicky přes portál MOJE daně, datovou schránkou nebo v papírové podobě na finanční úřad. Právnické osoby a podnikatelé musí uvést bankovní účet registrovaný u finanční správy.

Kurzovní lístek

vlajka EU
Načítám hodnoty
vlajka USA
Načítám hodnoty

4 tisíce sledujících