Informace pro účetní a podnikatele

728 x 90

Stát chce zavést „předdůchody“

Lidé z namáhavých profesí by mohli odejít až o pět let dřív do takzvaného předdůchodu. Přispíval by jim na něj zaměstnavatel dvěma až třemi procenty mzdy.

Zaměstnavatelé by mohli už od roku 2013 lidem, kteří pracují v rizikových či namáhavých profesích, každý měsíc připlácet dvě až tři procenta mzdy do zvláštního účtu penzijního připojištění (nad rámec platu). Příspěvky od zaměstnavatele by měly být daňově zvýhodněné.
 
Peníze si budou moci zaměstnanci vybrat jeden rok až pět let před odchodem na odpočinek. K tomu by se jim připočetly také peníze, které si naspoří sami. Stát by jim to umožnil ve formě takzvaného předdůchodu.
 
Zatím není jasné, konkrétně jakých profesí by se předdůchody týkaly. Okruh profesí by jasně vyplýval přímo ze zákona. S největší pravděpodobností půjde o zaměstnání, která patří do 3. a 4. kategorie rizika práce. Předdůchod by byl tedy možný zhruba u 350 tisíc zaměstnanců v České republice.
 
S touto novinkou počítalo ministerstvo financí nejdříve až od roku 2014. Na zavedení předdůchodů se domluvila tripartita, ve které zasedají zástupci vlády, odborů a zaměstnavatelů.

Zanechte komentář

Diskuse neslouží jako právní, daňová či účetní poradna. Je vyhrazena pro vzájemnou komunikaci čtenářů.

Pro přidání komentáře se přihlaste.

Rychlé zprávy

  • Většina firem bude letos zvyšovat mzdy

    |

    Více než tři čtvrtiny českých firem plánují v roce 2025 zvýšit mzdy svým zaměstnancům. Tento trend je nejvýraznější v Královéhradeckém a Jihomoravském kraji, kde plánuje přidávat přibližně devět z deseti zaměstnavatelů. Hlavními důvody pro navyšování mezd jsou firemní politika, inflace a snaha o udržení zaměstnanců. Zaměstnanci sami také aktivně usilují o vyšší mzdy; třetina z nich plánuje požádat o zvýšení platu. V loňském roce průměrná mzda v Česku vzrostla o 7,1 % na 46 165 Kč, přičemž ve stavebnictví byl nárůst 8,6 %.

Kurzovní lístek

vlajka EU
Načítám hodnoty
vlajka USA
Načítám hodnoty

4 tisíce sledujících