Pracovní poměr může být rozvázán dohodou, výpovědí, okamžitým zrušením nebo zrušením ve zkušební době. Vše má ale svá pravidla a například okamžitě zrušit pracovní poměr nejde jen tak z ledajakého důvodu.
Pracovní poměr může být rozvázán (podle § 48 zákoníku práce) jen:
1. dohodou
Pokud se zaměstnavatel se zaměstnancem dohodnou na rozvázání pracovního poměru, končí pracovní poměr sjednaným dnem. Dohoda musí být písemná a každá strana musí dostat jedno vyhotovení dohody o rozvázání pracovního poměru.
2. výpovědí
Zaměstnanec může dát zaměstnavateli výpověď z jakéhokoli důvodu i bez uvedení důvodu. Zaměstnavatel může dát zaměstnanci výpověď pouze z těchto důvodů:
- pokud se ruší zaměstnavatel (nebo jeho část),
- pokud se přemísťuje zaměstnavatel (nebo jeho část),
- pokud se stane zaměstnanec nadbytečným,
- pokud nesmí zaměstnanec podle lékařského posudku vykonávat svoji dosavadní práci kvůli pracovnímu úrazu, onemocnění nemocí z povolání nebo pro ohrožení touto nemocí,
- pokud zaměstnanec pozbyl vzhledem ke svému zdravotnímu stavu podle lékařského posudku dlouhodobě zdravotní způsobilost,
- pokud zaměstnanec nesplňuje předpoklady stanovené právními předpisy pro výkon sjednané práce nebo nesplňuje bez zavinění zaměstnavatele požadavky pro žádný výkon této práce (jestliže má zaměstnanec neuspokojivé pracovní výsledky, je možné dát mu z tohoto důvodu výpověď, pokud ho zaměstnavatel v posledních dvanácti měsících písemně vyzval k jejich odstranění a zaměstnanec tak neučinil),
- pokud zaměstnanec závažně poruší povinnosti vyplývající z právních předpisů vztahujících se k vykonávané práci (pro soustavné méně závažné porušování povinností je možné dát zaměstnanci výpověď, jestliže byl v posledních šesti měsících písemně upozorněn na možnost výpovědi),
- pokud zaměstnanec poruší zvlášť hrubým způsobem v době prvních 21 dnů trvání dočasné pracovní neschopnosti stanovený režim dočasně práce neschopného (zaměstnanec musí dodržovat dobu a rozsah povolených vycházek a zdržovat se v místě pobytu).
Výpověď z pracovního poměru musí být písemná. Při podání výpovědi skončí pracovní poměr uplynutím výpovědní doby. Výpovědní doba je stejná pro zaměstnavatele i zaměstnance – minimálně dvouměsíční. Výpovědní doba smí být prodloužena pouze písemnou smlouvou mezi zaměstnavatelem a zaměstnancem. Výpovědní doba začíná prvním dnem kalendářního měsíce následujícího po doručení výpovědi a končí uplynutím posledního dne příslušného kalendářního měsíce.
3. okamžitým zrušením, jak ze strany zaměstnavatele, tak ze strany zaměstnance
Zaměstnavatel může pracovní poměr okamžitě zrušit jen tehdy, pokud:
- byl zaměstnanec pravomocně odsouzený pro úmyslný trestný čin k nepodmíněnému trestu odnětí svobody na dobu delší než jeden rok, nebo pokud byl pravomocně odsouzený pro úmyslný trestný čin spáchaný při plnění pracovních úkolů nebo v přímé souvislosti s ním k nepodmíněnému trestu odnětí svobody na dobu nejméně šesti měsíců,
- zaměstnanec porušil povinnost vyplývající z právních předpisů vztahujících se k jím vykonávané práci zvlášť hrubým způsobem.
Zaměstnavatel nesmí okamžitě zrušit pracovní poměr s těhotnou zaměstnankyní, zaměstnankyní na mateřské dovolené a zaměstnancem či zaměstnankyní, kteří čerpají rodičovskou dovolenou.
Zaměstnanec může pracovní poměr okamžitě zrušit jen v případě, pokud:
- podle lékařského posudku nemůže dál vykonávat práci bez vážného ohrožení svého zdraví a zaměstnavatel mu neumožnil v době 15 dnů ode dne předložení posudku výkon jiné pro něho vhodné práce,
- zaměstnavatel nevyplatil mzdu, plat, náhradu mzdy nebo platu, případně jakoukoliv jejich část, do 15 dnů po uplynutí splatnosti.
Zaměstnanec, který okamžitě zrušil pracovní poměr, má od zaměstnavatele nárok na náhradu mzdy nebo platu ve výši průměrného výdělku za dobu, která odpovídá délce výpovědní doby.
4. zrušením ve zkušební době
Zaměstnavatel i zaměstnanec mohou zrušit pracovní poměr ve zkušební době z jakéhokoliv důvodu i bez uvedení důvodu. Zaměstnavatel nesmí zrušit ve zkušební době pracovní poměr v době prvních 21 kalendářních dnů trvání dočasné pracovní neschopnosti (či karantény) zaměstnance.
Zrušení pracovního poměru ve zkušební době musí být provedeno písemně. Pracovní poměr skončí dnem doručení zrušení, pokud v něm není uvedený jiný den.
Pracovní poměr končí také v případě, že:
- skončí sjednaná doba pracovního poměru na dobu určitou
- dojde k úmrtí zaměstnance
Pracovní poměr cizince nebo fyzické osoby bez státní příslušnosti končí:
- dnem, kterým má skončit jejich pobyt na území České republiky podle vykonatelného rozhodnutí o zrušení povolení k pobytu,
- dnem, kterým nabyl právní moci rozsudek ukládající těmto osobám trest vyhoštění z území České republiky,
- uplynutím doby, na kterou bylo vydáno povolení k zaměstnání nebo povolení k dlouhodobému pobytu za účelem zaměstnání ve zvláštních případech podle zvláštního právního předpisu anebo povolení k dlouhodobému pobytu za účelem výkonu zaměstnání vyžadujícího vysokou kvalifikaci podle zvláštního právního předpisu.
Související články:
Vzor dohody o skončení pracovního poměru
Vzor okamžitého zrušení pracovního poměru
Vzor výpovědi dané zaměstnavatelem
Vzor zrušení pracovního poměru ve zkušební době
Vzor výpovědi z pracovního poměru dané zaměstnancem
Komentáře
Jana
24. 11. 2014, 22:47Jak bude ukončen pracovní poměr zaměstnance, kterému náhle umřel zaměstnavatel- fyzická osoba?
tami
27. 02. 2014, 15:43Dobrý den, myslím že stačí, když se na úřad práce nahlásíte až ukončíte pracovní neschopnost.
radka
18. 02. 2014, 20:51Dobrý večer,chtěla bych poprosit o radu,Skončila mi prac.smlouva na dobu určitou,zaměstnavatel tedy se mnou ukončil prac.poměr.Jsem na neschopence aještě budu.Potřebuji vědět jestli se mám někde hlásit,nebo jak se postupuje.Děkuji za odpověd.
tami
17. 02. 2014, 15:00Dobrý den, záleží na tom, jak je smlouva napsaná. Pokud je důchodkyně jako zástup za MD, tak může skončit k 16. dni před návratem učitelky z MD. Jinak jí nejspíš budete muset dát výpověď s klasickou dvouměsíční výpovědní lhůtou, nebo dohodou k jakémukoli datu.
Ivana
23. 01. 2014, 14:06Dobrý den,
chtěla bych poprosit o radu jak postupovat při rozvázání pracovního poměru u důchodce. Pracuji ve školství a z důvodu poklesu žáků a návratu zaměstnankyně po rodičovské dovolené, jsme nuceni propustit pracující důchodce. Lze pracovní poměr ukončit ke dni před návratem zaměstnankyně z RD ( jedná se o 17.den v měsíci) nebo je správně ukončit PP k poslednímu dni předcházejícího měsíce před návratem z RD? Odcházející důchodkyně má ještě nárok na 10 dnů dovolené. Děkuji za odpověď