Využíváme cookies pro zajištění snadnějšího použití našich webových stránek. Pokračováním v prohlížení webu předpokládáme, že s tím souhlasíte. Rozumím Více informací

Rodičovský příspěvek půjde čerpat rychleji


Bc. Michaela Sobotková
12. 7. 2016
Vytisknout článek Odeslat článek mailem Diskuse k článku

Rodiny s dětmi se budou moci od příštího roku lépe rozhodnout, jak vyčerpají rodičovský příspěvek.

Foto: Adobe Stock

chystase
 

Vláda schválila novelu zákona o státní sociální podpoře, která umožní rychleji vyčerpat rodičovský příspěvek. Novela ruší také omezení pro lidi neplatící si sociální či nemocenské pojištění, kteří musí nyní čerpat příspěvek do čtyř let věku dítěte.


 
Rodiny s dětmi se budou moci lépe rozhodnout, jak vyčerpají rodičovský příspěvek. Flexibilnější úprava umožní rodičům zvolit výši a délku čerpání podle jejich aktuální situace. V případě zájmu se tak mohou vrátit dříve zpět do zaměstnání. Změna by měla přinést novou možnost nejen pro ženy s vyššími příjmy, ale také motivovat otce, aby se ještě více zapojovali do péče o dítě.
 
„U rodičovského příspěvku dnes existuje omezená rychlost čerpání, my zavádíme novou možnost pro ty, kdo o ni mají zájem. Pomůže rodičům, kteří se chtějí co nejdříve vrátit do práce,“ uvedla ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová.
 
Novela ruší také diskriminační omezení pro nevýdělečně činné osoby, jako jsou například studentinezaměstnaní, kteří si neplatí sociální pojištění, nebo pro OSVČ, které si neplatí nemocenské pojištění. V současné době totiž platí, že pokud nelze žádnému z rodičů stanovit k datu narození dítěte denní vyměřovací základ, náleží jim rodičovský příspěvek bez možnosti volby v pevně stanovených částkách do čtyř let věku dítěte. Návrh toto omezení ruší a umožní těmto rodičům volit měsíční výši až do 7 600 Kč.

Čerpání příspěvku až do výše 32 640 Kč měsíčně

Rodiče dětí se budou moci rozhodnout, v jaké výši a tedy po jakou dobu budou čerpat rodičovský příspěvek. Horní hranice čerpání dávky, která je nyní omezena částkou 11 500 Kč měsíčně, bude zrušena, a rodič bude moci čerpat příspěvek až do výše odpovídající peněžité pomoci v mateřství, tj. až do 32 640 Kč měsíčně.
 
Celá částka rodičovského příspěvku (220 000 Kč) tedy bude moci být vyčerpána za kratší dobu než v současnosti, v případě nejvyšší možné měsíční výše příspěvku již v šesti měsících.
 
Navrhované legislativní řešení dále upravuje:
  • úplné zrušení podmínky sledování docházky dítěte do předškolních zařízení,
  • zrušení možnosti čerpání rodičovského příspěvku osobám v evidenci z titulu péče o dítě svěřené do pěstounské péče na přechodnou dobu,
  • vypuštění nadbytečné podmínky souhlasu druhého rodiče se zpracováním osobních údajů, který již upravuje jiné zákonné ustanovení,
  • speciální úpravu rodičovského příspěvku v případě dítěte svěřeného do střídavé péče rodičů,
  • doplnění možnosti zastoupení oprávněné osoby zastupujícím členem domácnosti, pokud o této formě zastoupení bylo soudem rozhodnuto,
  • upřesnění pojmu „studium za trvání služebního poměru“ pro účely posuzování nezaopatřenosti dítěte, upřesnění posuzování soustavné přípravy dítěte na budoucí povolání při studiu na středních nebo vysokých školách v cizině.
Ministerstvo práce a sociálních věcí počítá s účinností zákona od 1. ledna 2017. Ustanovení týkající se pěstounů na přechodnou dobu nabyde účinnosti dnem vyhlášení zákona, a to právě z důvodu zamezení nadbytečného čerpání rodičovského příspěvku.


Zdroj: Ministerstvo práce a sociálních věcí
Vytisknout článek Odeslat článek mailem

Diskuse k článku

Zatím žádný komentář.

Přidat nový příspěvek do diskuse

Přihlásit k odběru

img_cancelvykricnik 
 
Security code 
 

Rychlé zprávy

Splatnost zálohy na daň z příjmů

2. 6. 2020 | Záloha na daň z příjmů splatná 15. 6. 2020 se nemusí platit v daném termínu. Nedochází však k prominutí samotné daně, ta bude případně uhrazena až s podáním přiznání. Více informací na webu společnosti pro daňové poradenství KODAP.
 
Dřívější zprávy

Užitečné informace
Firmy v Pohodě
 
Firma Účtujeme.cz, s.r.o.
je rodinná firma s tradicí výkonu řemesla z generace na generaci.


KOLAGO s.r.o.
Sportovní obchod zaměřený na prodej a servis jízdních kol.
www.kolago.cz

Daňový kalendář

15. 6. 2020 Daň z příjmů (čtvrtletní záloha)
15. 6. 2020 Daň z příjmů (pololetní záloha)
22. 6. 2020 Měsíční odvod úhrnu sražených záloh na daň z příjmů fyzických osob ze závislé činnosti
25. 6. 2020 Přiznání DPH (za květen 2020)

Další termíny

Kurzovní lístek

26,59 Kč
-0,030 Kč
23,47 Kč
-0,191 Kč

Více
Zdroj: ČNB, 05.06.2020

Ze života daňového poradce


Přihlášení k odběru newsletteru