Informace pro účetní a podnikatele

728 x 90

Příspěvky na zaměstnávání lidí nad 50 let

Příspěvky na zaměstnávání lidí nad 50 let

Lidé po padesátce tvoří téměř třetinu nezaměstnaných. Zaměstnavatelé, kteří se rozhodnou zaměstnat osoby starší 50 let, mohou získat příspěvek na vytvoření místa nebo na mzdu včetně pojištění. Zájemci mohou využít třeba i rekvalifikační kurzy.

Téměř třetinu nezaměstnaných dnes tvoří lidé po padesátce. Přitom mají zkušenosti, jsou zodpovědní a dobře spolupracují. Jenže mezi některými zaměstnavateli přetrvává představa, že pojmy jako flexibilní či dynamický se pojí jen s mladší generací. Dokonce i lidé s vyšším vzděláním se potýkají s předsudky zaměstnavatelů.
 
Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) a Úřad práce ČR (ÚP ČR) se proto snaží skupinu 50+ podpořit nejrůznějšími způsoby, ať už jde o motivační kurzy, sdílená místa, společensky účelná pracovní místa nebo rekvalifikace.
 
Jedna z cest, která se v praxi osvědčuje, vede přes cílené poradenství nebo například příspěvky na mzdy a na zřízení nebo vyhrazení společensky účelných pracovních míst. Zaměstnavatelé, kteří se rozhodnou taková místa vytvořit, mohou od ÚP ČR získat příspěvek na mzdové náklady jednoho zaměstnance maximálně do výše 15 000 Kč měsíčně, a to po dobu šesti měsíců až jednoho roku. V případě, že zaměstnají uchazeče nad 55 let, může se částka vyšplhat až na 24 000 Kč.
 
Podstata příspěvků spočívá v tom, že pokud zaměstnavatel bude chtít přijmout na místo dlouhodobě nezaměstnaného uchazeče, může na základě uzavřené dohody dostat od ÚP ČR příspěvek na mzdu včetně pojištění, které odvádí zaměstnavatel, nebo třeba příspěvek na vytvoření takového místa, a to zpravidla na 6 až 12 měsíců. ÚP ČR může podpořit i vznik nového místa prostřednictvím příspěvku na jeho vybavení.
 
Poskytnutí příspěvku, konečná částka a doba, po kterou ji bude ÚP ČR vyplácet, se pak odvíjí od limitů stanovených zákonem o zaměstnanosti a konkrétní dohody mezi ÚP ČR a zaměstnavatelem. Díky příspěvku má zaměstnavatel motivaci přijmout uchazeče o zaměstnání, který zase získá možnost oživit si nebo získat pracovní návyky, což může zužitkovat, pokud by znovu hledal práci. V řadě případů si zaměstnavatelé takové pracovníky, poté, co si je vyzkouší v praxi, ponechávají v pracovním poměru.
 
V současné době je možné poskytnout příspěvek na dobu 6 až 12 měsíců. V rámci připravovaných legislativních změn počítá MPSV s prodloužením doby v případě lidí starších 55 let až na 24 měsíců. Opatření by mohlo být účinné již v první polovině roku 2016.
 
Prodloužení doby poskytování příspěvku nebude plošné. ÚP ČR jej bude využívat v případech výrazného znevýhodnění podporovaných osob na trhu práce (zejména v oblastech postižených strukturální nezaměstnaností a v případech kumulace znevýhodnění na trhu práce, např. i osoby 50+), kdy je zřejmé, že podpořená osoba potřebuje ke stálé integraci na trhu práce delší podpory.
 
Příspěvky není možné poskytovat organizačním složkám státu a státním příspěvkovým organizacím. Jiné omezení nemají. To znamená, že je možné je poskytovat do všech oborů i regionů ČR.

Pomoci mohou také rekvalifikační kurzy

Mezi nejčastější překážky na cestě k získání zaměstnání patří nedostatečná znalost cizích jazyků a ovládání počítačové techniky. V tomto ohledu je velmi důležité celoživotní vzdělávání. Jednou z cest, jak si zvýšit znalosti a dovednosti nebo třeba úplně změnit profesi, jsou rekvalifikační kurzy.
 
To, že ani po padesátce není pozdě učit se nové věci, potvrzuje 61letý Ladislav z Ostravy: „Patnáct let jsem pracoval jako elektrikář, dělal jsem i topiče nebo zedníka. Pak ale společnosti zkrachovaly, přestaly platit a podobný scénář se několikrát opakoval. Čím jsem byl starší, tím hůř se práce hledala.“ Před dvěma lety se dostal do projektu Profese svářeče a kromě vyučení v novém oboru získal práci na šest měsíců na nově vytvořeném pracovním místě. Protože se osvědčil, zaměstnavatel mu smlouvu prodloužil.
 
Úspěchy se začleněním skupiny 50+ zpět do pracovního života mají i další projekty hrazené prostřednictvím Operačního programu Lidské zdroje a zaměstnanost. Těží z nich uchazeči o práci, ale i jejich potenciální zaměstnavatelé.
 
„Projekt byl pro mě zajímavý, protože mám zaměstnance před důchodem a za rok bych musela přijímat někoho nového. Takto mám rok na zaučení nového pracovníka za minimální náklady,“ potvrzuje zaměstnavatelka Martina Pichlíková, která se zapojila do projektu Generační tandem – podpora generační výměny, který realizuje ÚP ČR v Karlovarském, Olomouckém a Středočeském kraji.

Zanechte komentář

Diskuse neslouží jako právní, daňová či účetní poradna. Je vyhrazena pro vzájemnou komunikaci čtenářů.

Pro přidání komentáře se přihlaste.

Komentáře

  • Ludmila Krejčová
    11. 05. 2019, 10:14

    Dobrý den, společnost je křivena propagací konzumu, který má roztáčet kola ekonomiky, kdo dosahuje minimální mzdy? Kolik lidí ji pobírá? Kdo a kolik lidí tu zvyšuje tu průměrnou mzdu? Do hrobu si nic Babiš a jeho nohsledi neveznou, milion lidí v insolvenci ohrožených chudobou žalují…stará se o ně charita a nenáviděné církve, které mají zdanit ukradené a vrácené…o to méně dostanou sestry v hospicích a dom. péči, které Vás budou možná držet za ruku, až budete opuštění umírat, pane Babiši, pane Zemane…nejsme králíci v králíkárně na granulích z Agrofertu..?! Ludmila

    Pro přidání komentáře se přihlaste Odpovědět
  • Stanislav
    26. 06. 2018, 08:03

    Zaměstnavatelům bych vůbec žádné příspěvky nedával, již tak si žijí nad poměry a žádné příspěvky již nepotřebují. Mám za sebou jako invalida pouze negativní zkušenosti. Zaměstnavatel dostává příspěvek jako odškodné za to, že invalida má nižší výkonnost než lidé zdraví. Přesto zaměstnavatelé nasazují tvrdé normy, porušují zákoník práce, invalidy šikanují. Je to stejný hnus jako když Babiš bere dotace, ačkoli by se bez nich v pohodě obešel. Já jsem nikdy žádnou dotaci na nic nedostal – všechno za své.

    Pro přidání komentáře se přihlaste Odpovědět
  • Dagmar
    22. 11. 2017, 08:14

    Dobrý den. Chtěla bych se zeptat, zdali má nárok zaměstnavatel na dotaci UP, když je mi 53let a jsem 3roky vedena na UP. Děkuji

    Pro přidání komentáře se přihlaste Odpovědět
  • Pekařová
    16. 11. 2017, 10:20

    Dobrý den,můžete mi prosím poradit, jaké jsou podmínky por využítí příspěvků od od úřadu práce ,když chci zaměstnat osobu starší 55 let.Podnikám v autodopravě,jsem plátce DPH a nemám zatím žádného zaměstnance.
    Moc děkuji za radu.

    Pro přidání komentáře se přihlaste Odpovědět
  • Hana
    20. 07. 2017, 22:41

    Dobrý den,,, mám dotaz dělám ve školce skolnici s školka mě má na dotaci UP pobírá na mě asi 13500kc a mě dávají plat 10993kc co neodpovídá podle tabulek když jsem zařazena do 4 třídy a navíc se od 1.7.2017 přidávalo.Kdyz jsem řekla že budu mít přidáno paní riditelce tak mi řekla že nato nemám nárok že mě platí ÚP… Děkuji

    Pro přidání komentáře se přihlaste Odpovědět

Rychlé zprávy

  • Vyplácení přeplatků na daních začne po 1. dubnu 2025

    |

    Finanční správa začne vyplácet přeplatky na daních z příjmů po 1. dubnu 2025. Pokud poplatník podá daňové přiznání do tohoto data a požádá o vrácení přeplatku, částka mu bude zaslána na účet do 2. května 2025. U přiznání podaných po 1. dubnu běží 30denní lhůta pro vrácení až od data podání. Přeplatek nelze vrátit bez žádosti, kterou lze podat elektronicky přes portál MOJE daně, datovou schránkou nebo v papírové podobě na finanční úřad. Právnické osoby a podnikatelé musí uvést bankovní účet registrovaný u finanční správy.

Kurzovní lístek

vlajka EU
Načítám hodnoty
vlajka USA
Načítám hodnoty

4 tisíce sledujících