Oznamovací povinnost při mateřské a rodičovské dovolené


Bc. Michaela Sobotková
4. 10. 2013
Vytisknout článek Odeslat článek mailem Diskuse k článku

Pokud je žena zaměstnána, oznamuje zdravotní pojišťovně její nástup na mateřskou dovolenou zaměstnavatel.

Foto: Fotolia.eu

 

Kdo a dokdy oznamuje nástup na mateřskou dovolenou a ukončení rodičovské dovolené zdravotní pojišťovně? Jak má zaměstnavatel postupovat při plnění oznamovací povinnosti u mateřské a rodičovské dovolené?


 
Stát je prostřednictvím státního rozpočtu České republiky plátcem pojistného za ženy na mateřské a osoby na rodičovské dovolené – tedy za příjemce rodičovského příspěvku a osoby pobírající peněžitou pomoc v mateřství podle předpisů o nemocenském pojištění.
 
Pokud je žena zaměstnána, oznamuje její nástup na mateřskou dovolenou (zařazení do kategorie osob, za které platí pojistné stát) zaměstnavatel. V ostatních případech (když je žena např. OSVČ nebo nezaměstnaná a není v evidenci úřadu práce) je její povinností sdělit zdravotní pojišťovně tuto změnu osobně.
 
V tomto případě je nutné myslet na zákonnou osmidenní lhůtu pro splnění této povinnosti. Nesplnění této oznamovací povinnosti je porušením zákona a zdravotní pojišťovna může uložit zaměstnavateli pokutu až do výše 200 000 Kč a pojištěnci až do výše 10 000 Kč.

Plnění oznamovací povinnosti zaměstnavatelem

Na následujících příkladech si vysvětlíme postup zaměstnavatele při plnění oznamovací povinnosti u mateřské a rodičovské dovolené:
  • Pokud žena nastupuje na mateřskou dovolenou a pracovní poměr neukončí, oznámí zaměstnavatel pouze nástup na mateřskou dovolenou kódem „M“.
  • Jestliže žena současně s nástupem na mateřskou dovolenou rozváže pracovní poměr, uvede zaměstnavatel na jednom řádku kód „M“ a na druhém řádku kód „O“.
  • V případě, kdy žena ukončí mateřskou nebo rodičovskou dovolenou a zůstane nadále zaměstnancem, oznámí zaměstnavatel pouze kódem „U“ ukončení povinnosti státu platit pojistné. Dojde-li však současně s ukončením mateřské dovolené, rodičovské dovolené nebo pobírání rodičovského příspěvku i k ukončení pracovního poměru, použije zaměstnavatel na jednom řádku kód „U“ a na dalším řádku kód „O“.
  • Čerpá-li žena po ukončení řádné mateřské dovolené bez přerušení rodičovskou dovolenou, případně po ukončení rodičovské dovolené je jí bez přerušení stále vyplácen rodičovský příspěvek, nemusí zaměstnavatel v této souvislosti oznámení provádět. Tato osoba je zařazena ve „státní“ kategorii nepřetržitě. Zaměstnavatel oznámí kódem „U“ až ukončení příslušné státní kategorie, například pobírání rodičovského příspěvku.
  • Nastoupí-li žena v průběhu rodičovské dovolené do zaměstnání u jiného zaměstnavatele, než který oznámil její odchod na mateřskou dovolenou (kódem „M“), oznámí tuto skutečnost zdravotní pojišťovně nový zaměstnavatel kódem „P“ současně s kódem „M“. Oznamovací povinnost platí pro každého zaměstnavatele bez ohledu na další případné okolnosti.

Ukončení státní kategorie

Po narození dítěte se na zákonného zástupce vztahuje povinnost přihlásit toto dítě do 8 dnů po narození u té zdravotní pojišťovny, u které je v den narození pojištěna matka.
 
Po ukončení mateřské a rodičovské dovolené může být žena (nebo muž) nadále zařazena u zdravotní pojišťovny v kategorii osob, kde hradí pojistné stát, a to jako příjemce rodičovského příspěvku. Tato kategorie je ukončena odejmutím tohoto příspěvku.
 
Může však nastat i opačná situace, kdy po ukončení pobírání rodičovského příspěvku následuje období rodičovské dovolené. Ukončení „státní“ kategorie oznámí zaměstnavatel podle toho, která situace (pobírání rodičovského příspěvku, resp. rodičovská dovolená) skončí později.

Odpočet od dosaženého příjmu

V případě, že jsou ženy na mateřské nebo osoby na rodičovské dovolené zaměstnány, vztahují se na ně při placení pojistného na zdravotní pojištění obecné podmínky jako na ostatní skupiny osob, za které je plátcem pojistného stát.
 
To znamená, že po datu 1. srpna 2004 již zaměstnavatelé u těchto osob sice nemohou uplatnit odpočet od dosaženého hrubého příjmu (s výjimkou uvedenou v zákoně č. 592/1992 Sb., o pojistném na všeobecné zdravotní pojištění, v § 3 odst. 7), nicméně vyměřovacím základem pro placení pojistného je v tomto případě skutečný příjem bez povinnosti dopočtu do minimálního vyměřovacího základu.


Zdroj: Česká správa sociálního zabezpečení
Vytisknout článek Odeslat článek mailem

Diskuse k článku

Lucka
19. 10. 2020 16:34:50
Dobry den chci se zeptat vim ze mi materska dovolena mela koncit 6.9.2020 jak dlouho na to maji socialni zabezpeceni aby mi poslali dopis ukonceni materske kvuli rodicovskym prispevkum?nemuzu jit na pracak to zazadat kdyz nemam pry zadny doklad ukonceni materske
Hlášení závadného obsahu

Irena
29. 8. 2019 13:51:59
Dobrý den, skončí-li zaměstnankyně mateřskou dovolenou a navazuje-li na ni čerpání řádné dovolené, jsem povinná ji odhlásit kódem "U" a po ukončení čerpání zase přihlásit kódem "M"? Děkuji
Hlášení závadného obsahu

Ivana L.
24. 5. 2019 12:56:12
Dobrý den!Rodičovská dovolená mi končí koncem května a tím i pracovní poměr u zaměstnavatele.Děti půjdou do školky až od září a já nastupují na zkraceny uvazek do jiné práce.Komu/VZP,úřad práce,sociálka/mám hlásit,že mi končí pracovní poměr?/rodičovský příspěvek budu pobírat ještě rok do 4 let věku deti/.Děkuji pěkně za odpověď!
Hlášení závadného obsahu

Michaela
15. 3. 2018 10:38:17
Dobrý den, v práci od účetní jsem se dozvěděla, že nemám ukončenou mateřskou dovolenou a to už mám jedenáctiletého syna. Nevím, že by se měla nějak ukončovat, po třech letech jsem normálně nastoupila do zaměstnání. Prosím o radu jak mohu a kde mateřskou ukončit? Na zdavotní pojišťovně mi čeki, že u ČSSZ a tam mě odkázali na úřad práce?Děkuji předem za odpověď.
Hlášení závadného obsahu

Cizina
7. 9. 2017 20:35:49
Dobry den,chci se zeptat,jestli kdyz jsem byla na rodicaku a uz mi skoncil a po nem jsem nastoupila do ciziny do nove prace,jestli to musim na socialce nahlasovat.Predtim jsem byla na prac.uradu a pred tim jsem ukoncila zivnost.Kdyz jsem volala na socialku,bylo mi receno,ze to nhlasovat na socialce nemusim a nic ukoncovat taky.Ze az ukoncim pracovni pomer v cizine,tak donesu vsechny papiry.Radeji se ptam.S pojistovnou mam vse vyrizene.dekuji za odpoved
Hlášení závadného obsahu

Týna
3. 8. 2017 14:50:38
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli ohlašujicí změny týkajicí se mateřské dovolené musí zaměstnavatel hlásit ČSSZ. A pokud ano, jaký formulář/tiskopis je potřeba vyplnit? Děkuji mnohokrát.
Hlášení závadného obsahu

Michaela
9. 11. 2015 8:57:38
Dobrý den,
chtěla bych se zeptat, co když zaměstnankyně nenastoupí na mateřskou 6-8 týdnů před porodem, ale až později (např. 1 týden do porodu), můžu ji až poté přihlásit?
Děkuji za odpověď.
Hlášení závadného obsahu

marion
9. 7. 2015 14:50:57
Dobry den,
pokud mi skonci rodicovska dovolena a nastoupim zpet do zamestnani, ze ktereho jsem na rodicovskou dovolenou odchazela, musim svuj nastup ohlasit na uradu prace, ktery posila rodicovsky prispevek, nebo tak ucini zamestnavatel?
Dekuji
Hlášení závadného obsahu

Liqua
1. 7. 2015 11:07:20
Pekny den, taky moc poprosim o radu. Pokud jsem na neschopence az do porodu a materska mi v roce 2016 pokryje 60 pracovnich dnu, mam narok na cerpani zbytku dovolene za rok 2015 a na plnou vysi dovolene v roce 2016? Predem moc dekuji.
Hlášení závadného obsahu

faith
18. 5. 2015 14:04:12
Dobry den,jsem cizinec nastupovala jsem na materska dovolenou pred dvěma týdnu ale jeste mam zdravotni pojištění z prace který bude koncit v září.moje otázka je jestli porebuju prihlasit někam ze moje zdravotní pojištění konci v zari a potom kdo plati stát nebo jak to funguje.diky
Hlášení závadného obsahu

hanka
30. 12. 2014 18:13:28
Dobry den, od ledna nastupuji po rodicovske dovolene zpet do prace, kde jsem pracovala i pred nastupem na MD. Zdravotni pojistovne jsem to oznamila a ta po me chce potvrzeni o ukonceni rodicovskeho prispevku. Toto potvrzeni mi vyda urad prace? Koukala jsem , ze zadne potvrzeni nikde neni...dekuji
Hlášení závadného obsahu

eva
2. 9. 2014 15:07:45
Dobrý den,

potřebovala bych poradit v následující věci. Zaměstnankyně bezprostředně po skončení mateřské dovolené bude čerpat řádnou dovolenou. Souběžně s řádnou dovolenou bude pobírat rodičovský příspěvek. Je nutné ji na období čerpání řádné dovolené odhlásit a po ukončení řádné dovolené zase přihlásit? V podstatě se jedná o stejný dotaz ze dne 4.11.2013.

Předem děkuji za odpověď.
Hlášení závadného obsahu

lenka
4. 11. 2013 13:25:56
Dobrý den, skončí-li zaměstnankyně mateřskou dovolenou a navazuje-li na ni čerpání řádné dovolené, jsem povinná ji odhlásit kódem "U" a po ukončení čerpání zase přihlásit kódem "M"? Děkuji
Hlášení závadného obsahu

Přidat nový příspěvek do diskuse

Přihlásit k odběru

img_cancelvykricnik 
 
Security code 
 

Rychlé zprávy

Zvýší se příspěvek na bydlení a dosáhne na něj více lidí

22. 9. 2022 | Normativní náklady, které slouží k výpočtu příspěvku na bydlení, se od 1. října 2022 výrazně navýší. Vláda v tomto týdnu schválila návrh, který příspěvek na bydlení nejen zvýší, ale dosáhne na něj také vyšší počet domácností. O příspěvek mohou požádat vlastníci nebo nájemníci, překážkou není ani družstevní bydlení nebo hypotéka (ta se však nezapočítává jako náklad na bydlení). Více informací zjistíte na webu MPSV.


Dřívější zprávy

Užitečné informaceFirmy v Pohodě
 
IPsecure.cz s.r.o.
Prodejce a instalační firma bezpečnostních IP kamerových systémů.
www.ipsecure.cz

Jindřich KREIS
Prodej a servis travních traktorů, sekaček, elektrokol a elektropohonů
www.elektromotokola.cz

Daňový kalendář

26. 9. 2022 Přiznání DPH (za srpen 2022)
26. 9. 2022 Souhrnné hlášení (za srpen 2022)
26. 9. 2022 Kontrolní hlášení (za srpen 2022)
17. 10. 2022 Daň silniční (záloha za 3. čtvrtletí 2022)

Další termíny

Kurzovní lístek

24,66 Kč
0,005 Kč
25,27 Kč
0,330 Kč

Více
Zdroj: ČNB, 23.09.2022

Ze života daňového poradce


Přihlášení k odběru newsletteru

Doporučujeme