Stát je prostřednictvím státního rozpočtu České republiky plátcem pojistného za ženy na mateřské a osoby na rodičovské dovolené – tedy za příjemce rodičovského příspěvku a osoby pobírající peněžitou pomoc v mateřství podle předpisů o nemocenském pojištění.
Pokud je žena zaměstnána,
oznamuje její nástup na mateřskou dovolenou (zařazení do kategorie osob, za které platí pojistné stát)
zaměstnavatel. V ostatních případech (když je žena např. OSVČ nebo nezaměstnaná a není v evidenci úřadu práce) je její povinností
sdělit zdravotní pojišťovně tuto změnu osobně.
V tomto případě je nutné myslet na zákonnou
osmidenní lhůtu pro splnění této povinnosti. Nesplnění této oznamovací povinnosti je porušením zákona a zdravotní pojišťovna může uložit zaměstnavateli pokutu až do výše 200 000 Kč a pojištěnci až do výše 10 000 Kč.
Plnění oznamovací povinnosti zaměstnavatelem
Na následujících příkladech si vysvětlíme
postup zaměstnavatele při plnění oznamovací povinnosti u mateřské a rodičovské dovolené:
-
Pokud žena nastupuje na mateřskou dovolenou a pracovní poměr neukončí, oznámí zaměstnavatel pouze nástup na mateřskou dovolenou kódem „M“.
-
Jestliže žena současně s nástupem na mateřskou dovolenou rozváže pracovní poměr, uvede zaměstnavatel na jednom řádku kód „M“ a na druhém řádku kód „O“.
-
V případě, kdy žena ukončí mateřskou nebo rodičovskou dovolenou a zůstane nadále zaměstnancem, oznámí zaměstnavatel pouze kódem „U“ ukončení povinnosti státu platit pojistné. Dojde-li však současně s ukončením mateřské dovolené, rodičovské dovolené nebo pobírání rodičovského příspěvku i k ukončení pracovního poměru, použije zaměstnavatel na jednom řádku kód „U“ a na dalším řádku kód „O“.
-
Čerpá-li žena po ukončení řádné mateřské dovolené bez přerušení rodičovskou dovolenou, případně po ukončení rodičovské dovolené je jí bez přerušení stále vyplácen rodičovský příspěvek, nemusí zaměstnavatel v této souvislosti oznámení provádět. Tato osoba je zařazena ve „státní“ kategorii nepřetržitě. Zaměstnavatel oznámí kódem „U“ až ukončení příslušné státní kategorie, například pobírání rodičovského příspěvku.
-
Nastoupí-li žena v průběhu rodičovské dovolené do zaměstnání u jiného zaměstnavatele, než který oznámil její odchod na mateřskou dovolenou (kódem „M“), oznámí tuto skutečnost zdravotní pojišťovně nový zaměstnavatel kódem „P“ současně s kódem „M“. Oznamovací povinnost platí pro každého zaměstnavatele bez ohledu na další případné okolnosti.
Ukončení státní kategorie
Po narození dítěte se na zákonného zástupce vztahuje
povinnost přihlásit toto dítě do 8 dnů po narození u té zdravotní pojišťovny, u které je v den narození pojištěna matka.
Po ukončení mateřské a rodičovské dovolené může být žena (nebo muž) nadále zařazena u zdravotní pojišťovny v kategorii osob, kde hradí pojistné stát, a to jako příjemce rodičovského příspěvku. Tato kategorie je ukončena odejmutím tohoto příspěvku.
Může však nastat i opačná situace, kdy
po ukončení pobírání rodičovského příspěvku následuje období rodičovské dovolené. Ukončení „státní“ kategorie oznámí zaměstnavatel podle toho, která situace (pobírání rodičovského příspěvku, resp. rodičovská dovolená)
skončí později.
Odpočet od dosaženého příjmu
V případě, že jsou ženy na mateřské nebo osoby na rodičovské dovolené
zaměstnány, vztahují se na ně při placení pojistného na zdravotní pojištění obecné podmínky jako na ostatní skupiny osob, za které je plátcem pojistného stát.
To znamená, že po datu 1. srpna 2004 již zaměstnavatelé u těchto osob sice
nemohou uplatnit odpočet od dosaženého hrubého příjmu (s výjimkou uvedenou v zákoně č. 592/1992 Sb., o pojistném na všeobecné zdravotní pojištění, v § 3 odst. 7), nicméně
vyměřovacím základem pro placení pojistného je v tomto případě
skutečný příjem bez povinnosti dopočtu do minimálního vyměřovacího základu.