Chcete zvýšit svoje šance na pracovním trhu? Zkuste si udělat zkoušku, která dosvědčí vaši profesní kvalifikaci. U profesní kvalifikace není důležité studium ani délka praxe, ale skutečné odborné znalosti a dovednosti. Ať už jsou nabyté jakýmkoliv způsobem.
Na jednotlivá povolání (úplné profesní kvalifikace) začal zcela jinak pohlížet až zákon č. 179/2006 Sb., o ověřování a uznávání výsledků dalšího vzdělávání a změně některých zákonů. Dělí je na tzv. profesní kvalifikace. Tato možnost až do srpna roku 2007, kdy zákon nabyl účinnosti, neexistovala, přestože se jedná o klíčový prvek dalšího vzdělávání.
Profesní kvalifikace je část úplné profesní kvalifikace, která je samostatně uplatnitelná na trhu práce. Například úplná profesní kvalifikace Pekař se dělí na profesní kvalifikaci Výroba chleba a běžného pečiva, profesní kvalifikaci Výroba jemného pečiva, profesní kvalifikaci Výroba perníku apod.
Tato právní norma zavádí jednotný, transparentní a objektivní způsob ověřování a uznávání dovedností a vědomostí zájemce bez ohledu na to, jakým způsobem je získal – zdali studiem či praxí. Důležité je pouze samotné ověření těch kompetencí, které jsou podle zaměstnavatelů nutné k výkonu dané práce.
Pro zájemce o profesní kvalifikaci
Ověření kompetencí pro určitou pracovní pozici umožňuje Národní soustava kvalifikací, aniž by uchazeč musel absolvovat jakékoliv odborné vzdělávání. Pokud se mu podaří zkoušku úspěšně vykonat, poskytne mu autorizovaná osoba osvědčení o profesní kvalifikaci, které má v současné době čím dál tím větší váhu mezi zaměstnavateli i u státních úřadů.
Odborné znalosti a dovednosti je možné potvrdit jednoduše tím, že se uchazeč „nechá vyzkoušet“. Zejména u řemeslných oborů tím pádem odpadá nutnost dosaženého vzdělání pro výkon profese. Jestliže člověk něco umí a ví, nechá si jednoduše tyto kompetence certifikovat autorizovanou osobou.
Vykonání zkoušky je zpoplatněno dle náročnosti zkoušky. Největší autorizovanou osobou v České republice je Hospodářská komora ČR. Ta v současné době zajišťuje zkoušky 71 profesních kvalifikací.
Jak postupovat při získání kvalifikace?
Získání kvalifikace předpokládá, že uchazeči potřebné kompetence již mají. Pokud je nejdříve chtějí získat či se je naučit, je dobré navštívit rekvalifikační či jiný kurz.
Pro získání osvědčení je pak vhodné vyhledat patřičnou kvalifikaci v Národní soustavě kvalifikací, kde je možné naleznout všechny potřebné informace související se zkouškou a získáním osvědčení.
Pokud mají lidé zájem získat osvědčení o uznání profesní kvalifikace, osloví autorizovanou osobu, která má udělenu autorizaci pro danou profesní kvalifikaci a přihlásí se na zkoušku. Pokud splní všechny požadavky dané hodnotícím standardem, vydá mu autorizovaná osoba osvědčení o uznání profesní kvalifikace, což je dokument s celostátní platností.
Provedení zkoušky je zpoplatněno, výše úhrady je stanovována tak, aby pokryla náklady spojené s konáním zkoušky. Konkrétní částku lze najít v příslušném hodnotícím standardu profesní kvalifikace.
Pro zaměstnavatele
Národní soustava kvalifikací spolu s paralelním projektem Národní soustavy povolání poskytuje mnoho možností i využití pro zaměstnavatele. Na webových stránkách Národní soustavy povolání je možné najít popisy typových pozic, které lze využít například při analýze pracovních míst, tvorbě kompetenčních modelů a dalších personálních činnostech.
Do Národní soustavy kvalifikací se může zaměstnavatel zapojit i jako aktivní tvůrce a vytvářet nové kvalifikace dle oboru své činnosti. Může ale využívat i již vytvořené kvalifikace a upotřebit je například při výběru zaměstnanců.
Zanechte komentář
Diskuse neslouží jako právní, daňová či účetní poradna. Je vyhrazena pro vzájemnou komunikaci čtenářů.
Pro přidání komentáře se přihlaste.