Největší zájem byl v loňském roce o práci v oborech prodej a obchod, administrativa a bankovnictví. Nejvíce volných míst nabídli zaměstnavatelé uchazečům netradičně v únoru.
Měsíčně bylo v roce 2012 na pracovním portálu Jobs.cz vystaveno v průměru 21 395 pracovních pozic. Nejvíce volných míst bylo uchazečům nabídnuto netradičně již v únoru (22 796), poté došlo k mírnému útlumu, který ovlivnil vývoj po zbytek roku.
Lidé zaslali každý měsíc průměrně 516 tisíc reakcí. Největší zájem projevili o práci v oboru prodej a obchod, kam se hlásil každý pátý člověk. Zajímavé byly pro uchazeče také administrativní pozice a bankovnictví.
Nejvíce pracovních příležitostí měli v loňském roce obchodní zástupci (9 113 vypsaných pozic). Druhou příčku obsadili administrativní pracovníci (5 162), které těsně následovali projektoví manažeři (5 131) a programátoři (5 118). Do první pětice se probojovali ještě account manažeři (4 296).
Pouze jediné místo za celý rok 2012 bylo vypsáno pro profese astronom, archeolog, stavěč dekorací, dabér a zahradní architekt.
„V oborovém srovnání počtu vystavených pozic na Jobs.cz po celý rok kraloval prodej a obchod. Nejčastěji obsazovaná místa obchodních zástupců proto nejsou překvapením. Velký zájem lidí o práci na obchodních pozicích a v administrativě přitom není dán jen silnou poptávkou firem, ale také faktem, že zde nejsou výrazné kvalifikační bariéry a část uchazečů proto tato místa volí jako záložní variantu. Segment informačních technologií, zejména oblast vývoje aplikací a systémů, je přesně opačným případem,“ komentuje Tomáš Ervín Dombrovský, mluvčí společnosti LMC, která portál Jobs.cz provozuje.
Zaměstnavatelé hledali sommeliera i rekvizitáře
Během roku 2012 byla alespoň jedna pracovní pozice vystavena v celkem 419 různých profesích. Mezi méně obvyklé patřily například pozice sommelierů (12), pracovníků letového provozu (11), taxikářů/osobních řidičů (11), archivářů (8), portýrů (5), tanečníků (3) či rekvizitářů, filozofů a historiků (2).
Svůj životopis měli na Jobs.cz v roce 2012 nejčastěji vystavený Petrové, Janové a Martinové. Mezi ženami práci nejčastěji hledaly Jany, Lucie a Petry. Ze všech uchazečů o práci s aktivním CV mělo 26 % úplné vysokoškolské/universitní vzdělání. Dalších bezmála 11 % lidí uvedlo dokončení bakalářského stupně vysoké školy. Zhruba 4 % uchazečů uvedla vyšší odborné vzdělání a 1,5 % lidí absolvovalo MBA, MBT či postgraduální studium.
Zanechte komentář
Diskuse neslouží jako právní, daňová či účetní poradna. Je vyhrazena pro vzájemnou komunikaci čtenářů.
Pro přidání komentáře se přihlaste.