Využíváme cookies pro zajištění snadnějšího použití našich webových stránek. Pokračováním v prohlížení webu předpokládáme, že s tím souhlasíte. Rozumím Více informací

Krácení dovolené kvůli OČR během uzavření škol


Bc. Michaela Hauzarová
8. 10. 2020
Vytisknout článek Odeslat článek mailem Diskuse k článku

Foto: Fotolia

 

Letošní rok přinesl řadu nových situací v pracovněprávních vztazích. Jednou z nich bylo uzavření škol a s tím související čerpání ošetřovného. Pokud zaměstanec na OČR z tohoto důvodu byl, jaký bude mít nárok na dovolenou? Může očekávat její krácení?


 
Dotaz:
Pracuji ve školství a zajímalo by mě, zda by se mi měla krátit dovolená. Pracovní smlouvu na dobu určitou jsem měla od 1. 1. 2019 do 31. 8. 2020 na plný pracovní úvazek. Od 1. 4. 2020 do 24. 5. 2020 jsem čerpala OČR z důvodu uzavření škol. Poté jsem čerpala dva dny dovolené (25. a 26. 5.). Od 27. 5. do 26. 8. 2020 jsem byla v pracovní neschopnosti. Ke 31. 8. 2020 mi skončila pracovní smlouva, která nebyla prodloužena. Krátí se dovolená i za dobu OČR v souvislosti s uzavřením škol?
 
Odpovídá Bc. Michaela Hauzarová, účetní:

Nárok na řádnou dovolenou se posuzuje za každý kalendářní rok zvlášť. Zaměstnanec, který v daném kalendářním roce odpracuje alespoň 60 směn, má nárok na dovolenou za kalendářní rok nebo jeho poměrnou část. Poměrná část dovolené činí za každý celý kalendářní měsíc nepřetržitého trvání téhož pracovního poměru 1/12 dovolené za kalendářní rok.

Zaměstnanci, kterému vznikl nárok na dovolenou za kalendářní rok (nebo jeho poměrnou část), může být tento nárok pokrácen z důvodu překážek v práci na straně zaměstnance. V souladu s ustanovením § 223 zákoníku práce (dále jen „ZP“) se zaměstnanci krátí dovolená pro překážky v práci, které se pro účely dovolené neposuzují jako výkon práce, a to za prvých 100 zameškaných směn o 1/12 a za každých dalších 21 takto zameškaných směn (pracovních dnů) rovněž o 1/12.

Za překážky v práci, které se pro účely dovolené neposuzují jako výkon práce, jsou zejména dočasná pracovní neschopnost, karanténa či rodičovská dovolená. Naopak mateřská dovolená nebo ošetřovné dítěte mladšího věku 10 let se pro účely dovolené považuje za výkon práce.

Pro účely dovolené podle § 216 odst. 2 ZP věty druhé se posuzuje jako výkon práce (dovolená se nekrátí):
  • doba poskytování dlouhodobé péče (kdy lze pobírat sociální dávku dlouhodobé ošetřovné) v případech podle zákona o nemocenském pojištění,
  • doba ošetřování dítěte mladšího než 10 let nebo jiného člena domácnosti v případech podle zákona o nemocenském pojištění a doba péče o dítě mladší než 10 let z důvodů stanovených zákonem o nemocenském pojištění (kdy lze pobírat ošetřovné).
Diskutabilní zůstává čerpání ošetřovného u dítěte staršího 10 let a mladšího 13 let, kdy rodiče z důvodu uzavření škol na tyto děti čerpali podporu v podobě ošetřovného. Jelikož nedošlo k úpravě zákoníku práce, striktně gramatickým výkladem je nutné dojít k závěru, že péče o dítě, které dosáhlo věku 10 let, není překážkou v práci, která by zaměstnance omlouvala za nepřítomnost na pracovišti, a ani pro účely výpočtu dovolené se tato nepřítomnost nepovažuje za výkon práce.

Bohužel dosud není tato situace vyřešená a názory odborníků na ošetřovné dětí starších 10 let z pohledu krácení dovolené jsou rozdílné. Ani Ministerstvo práce a sociálních věcí k tomuto nevydalo žádný závazný pokyn a zaměstnavatelé jsou z tohoto důvodu v nejistotě, jelikož dodržet krácení dovolené je jejich povinností. Otázkou zůstává, zda došlo k opomenutí zákonodárce, nebo to byl záměr. Osobně se přikláním k názoru, že dovolená se v případech čerpání ošetřovného u dětí ve věku nad 10 let krátit musí.

Tazatelce nelze přímo odpovědět, o kolik dnů jí bude dovolená krácena, jelikož není z dotazu zřejmý věk dítěte, na které bylo ošetřovné čerpáno, a není znám ani rozpis směn, které zaměstnankyně zameškala.
Vytisknout článek Odeslat článek mailem

Diskuse k článku

Mira
24. 10. 2020 19:15:55
Dobrý den. Zajímalo by mne, zda nárok na ošetřovné zaniká desátými narozeninami dítěte? Deset let mu bude v prosinci. Je tedy možné, dál s ním být doma dál (samozřejmě když by byly dál zavřené školy)? Nebo to opravdu po desátých narozeninách už nelze? Děkuji za odpověď.
Hlášení závadného obsahu

Přidat nový příspěvek do diskuse

Přihlásit k odběru

img_cancelvykricnik



 
 
Security code 
 

Rychlé zprávy

Kompenzační bonus, nebo ošetřovné – OSVČ si musí vybrat

30. 10. 2020 | Byť na jaře to nebyl problém, na podzim už to možné není. OSVČ si musí vybrat, zda budou čerpat kompenzační bonus, nebo ošetřovné. V daném kalendářním dni totiž nelze kombinovat jednotlivé vládní programy pomoci, jako jsou kompenzační bonus, ošetřovné pro OSVČ a různé další programy na podporu sportu, kultury, nájemného atp. Více informací o kompenzačním bonusu najdete na webu Ministerstva financí.
 
Dřívější zprávy

Užitečné informace




Firmy v Pohodě
 
SME Vision s.r.o.
Postaráme se o Vaše DPH v zahraničí, účetnictví a mzdy v ČR
www.smevision.cz

A.H.S. - ekonom.servis
daňové poradenství, vedení účetnictví, mzdy, personalistika
www.ahs.cz

Daňový kalendář

31. 10. 2020 Zákonné pojištění odpovědnosti za škodu (za 4. čtvrtletí 2020)
31. 10. 2020 Poslední den lhůty pro podání přihlášky k registraci skupiny podle § 95a zákona o DPH, která chce být registrována od 1. ledna následujícího roku, nebo žádosti o zrušení nebo změnu skupinové registrace
2. 11. 2020 Odvod daně vybírané srážkou podle zvláštní sazby daně za září 2020
20. 11. 2020 Měsíční odvod úhrnu sražených záloh na daň z příjmů FO ze závislé činnosti

Další termíny

Kurzovní lístek

27,25 Kč
-0,115 Kč
23,30 Kč
-0,085 Kč

Více
Zdroj: ČNB, 30.10.2020

Ze života daňového poradce


Přihlášení k odběru newsletteru