Využíváme cookies pro zajištění snadnějšího použití našich webových stránek. Pokračováním v prohlížení webu předpokládáme, že s tím souhlasíte. Rozumím Více informací

Dvě tisícovky lidí už absolvovaly stáže ve firmách


Bc. Michaela Sobotková
16. 8. 2013
Vytisknout článek Odeslat článek mailem Diskuse k článku

Pro stážistu je velkou výhodou, že je mu vždy přidělen mentor, který dohlíží na plnění zadaných úkolů a zajišťuje odbornou konzultaci.

Foto: Fotolia.eu

 

S vyšší nezaměstnaností se nepotýkají jen mladí lidé bez praxe, ale také třeba osoby, které se vracejí po delší době na pracovní trh. Projekt Stáže ve firmách pomůže získat praxi, nové poznatky v oboru i ztracenou sebedůvěru.


 
Nedostatečná praxe bývá jednou z hlavních příčin, proč je uchazeč o práci odmítnut mnohdy ještě před samotným pohovorem. S touto situací se rozhodl bojovat projekt Stáže ve firmách – vzdělávání praxí, který je největší svého druhu v České republice a úspěšně zajistil praxi již 2 000 osobám prostřednictvím odborné stáže. Dalších 1 641 stážistů pak aktuálně na stáž dochází.
 
„Zájem o stáže je opravdu velký, a to jak ze strany uchazečů, tak i ze strany poskytovatelů stáže. Od začátku projektu jsme po celé republice zajistili již 3 646 stáží u 1 365 poskytovatelů,“ spočítala Kateřina Šímová, hlavní manažerka projektu.
 
Nejvíce stáží probíhá v Jihomoravském a Moravskoslezském kraji a také v Praze. Jak potvrdilo již 250 stážistů, na základě účasti v projektu jim přímo poskytovatel stáže, u kterého praxi absolvovali, nabídnul zaměstnání, případně alespoň externí spolupráci. Lze ale předpokládat, že reálně zaměstnání získalo díky projektu mnohem více lidí.
 
„Zlepšení stávající situace na trhu práce je přímo nutností, zvláště u skupin, které jsou jakýmkoliv způsobem znevýhodněny, ať už se jedná o absolventy škol nebo například osoby vracející se po rodičovské dovolené na trh práce nebo dlouhodobě nezaměstnané. Proto náš projekt zaměřujeme zejména na ně,“ dodala Kateřina Šímová.

Znovuzapojení do běžné praxe

Jubilejní 2 000. stážistkou, která úspěšně ukončila tuto formu vzdělávání a získala certifikát Europass – doklad o stáži, je právě maminka po rodičovské dovolené Pavla Mikuličová.
 
„Každá matka ví, jak je v dnešní době obtížné skloubit mateřskou péči a kariéru. Navíc po dlouhé době doma s dětmi může člověk získat pocit, že je mimo společenské dění, což na sebedůvěře nepřidá. Právě proto si myslím, že znovu se zapojit do běžné praxe a kolektivu ve firmě je důležitým krokem,“ řekla Pavla Mikuličová, která absolvovala stáž na pozici asistentka/recepční.
 
Na výběr mají uchazeči o stáž v tuto chvíli více než 97 pozic (tzv. šablon stáží). V nabídce profesí je celé spektrum oborů, např. elektrotechnika, pohostinství, gastronomie a cestovní ruch, sociální služby, zdravotnictví, strojírenství či stavebnictví. Nezávazná registrace do projektu je možná přímo na webových stránkách projektu Stáže ve firmách, kde je k dispozici mimo jiné katalog nabízených stáží.

O projektu Stáže ve firmách

Projekt Stáže ve firmách – vzdělávání praxí běží od června 2012 a je financován z Evropského sociálního fondu. Cílem projektu je poskytnout stáž pěti tisícovkám stážistů a také navrhnout kroky pro zakotvení stáží ve firmách do české legislativy. Výstupem projektu bude Národní katalog stáží a databáze poskytovatelů stáží.
 
Stážisté nemají nárok na mzdu (stáž je jejich vzděláváním), avšak nepřichází o státní příspěvky, jež by jim příslušely i v případě, že by se stáže v rámci projektu neúčastnili.
 
Stážistům je hrazeno stravné a za určitých podmínek i cestovné a ubytování. Firmám jsou za stážistu uhrazeny fixní náklady na stáž (definované šablonou stáže). Pro stážistu je pak nepochybně velkou výhodou také to, že je mu vždy přidělen mentor, který dohlíží na plnění zadaných úkolů a zajišťuje odbornou konzultaci.
 
Stáž mohou absolvovat i osoby zdravotně znevýhodněné a zdravotně postižené. Registrace do systému je přitom pro všechny zájemce bezplatná a nezávazná. Po absolvování stáže získá stážista kromě nových dovedností také certifikát Europass – doklad o stáži.


Související článek:
Projekt Stáže ve firmách umožní lidem získat potřebnou praxi


Zdroj: Stáže ve firmách
Vytisknout článek Odeslat článek mailem

Diskuse k článku

Zatím žádný komentář.

Přidat nový příspěvek do diskuse

Přihlásit k odběru

img_cancelvykricnik 
 
Security code 
 

Rychlé zprávy

Kompenzační bonus, nebo ošetřovné – OSVČ si musí vybrat

30. 10. 2020 | Byť na jaře to nebyl problém, na podzim už to možné není. OSVČ si musí vybrat, zda budou čerpat kompenzační bonus, nebo ošetřovné. V daném kalendářním dni totiž nelze kombinovat jednotlivé vládní programy pomoci, jako jsou kompenzační bonus, ošetřovné pro OSVČ a různé další programy na podporu sportu, kultury, nájemného atp. Více informací o kompenzačním bonusu najdete na webu Ministerstva financí.
 
Dřívější zprávy

Užitečné informace
Firmy v Pohodě
 
SPACE COM spol. s r.o.
Internet, volání, PC, zabezpečení domů, kamery, web. stránky
www.spacecom.cz

Chytry-obchod.cz
Specialista na čističky vzduchu, klimatizace, odvlhčovače vzduchu.
www.chytry-obchod.cz

Daňový kalendář

31. 10. 2020 Zákonné pojištění odpovědnosti za škodu (za 4. čtvrtletí 2020)
31. 10. 2020 Poslední den lhůty pro podání přihlášky k registraci skupiny podle § 95a zákona o DPH, která chce být registrována od 1. ledna následujícího roku, nebo žádosti o zrušení nebo změnu skupinové registrace
2. 11. 2020 Odvod daně vybírané srážkou podle zvláštní sazby daně za září 2020
20. 11. 2020 Měsíční odvod úhrnu sražených záloh na daň z příjmů FO ze závislé činnosti

Další termíny

Kurzovní lístek

27,25 Kč
-0,115 Kč
23,30 Kč
-0,085 Kč

Více
Zdroj: ČNB, 30.10.2020

Ze života daňového poradce


Přihlášení k odběru newsletteru