Informace pro účetní a podnikatele

728 x 90

Dvě tisícovky lidí už absolvovaly stáže ve firmách

Dvě tisícovky lidí už absolvovaly stáže ve firmách

S vyšší nezaměstnaností se nepotýkají jen mladí lidé bez praxe, ale také třeba osoby, které se vracejí po delší době na pracovní trh. Projekt Stáže ve firmách pomůže získat praxi, nové poznatky v oboru i ztracenou sebedůvěru.

Nedostatečná praxe bývá jednou z hlavních příčin, proč je uchazeč o práci odmítnut mnohdy ještě před samotným pohovorem. S touto situací se rozhodl bojovat projekt Stáže ve firmách – vzdělávání praxí, který je největší svého druhu v České republice a úspěšně zajistil praxi již 2 000 osobám prostřednictvím odborné stáže. Dalších 1 641 stážistů pak aktuálně na stáž dochází.
 
„Zájem o stáže je opravdu velký, a to jak ze strany uchazečů, tak i ze strany poskytovatelů stáže. Od začátku projektu jsme po celé republice zajistili již 3 646 stáží u 1 365 poskytovatelů,“ spočítala Kateřina Šímová, hlavní manažerka projektu.
 
Nejvíce stáží probíhá v Jihomoravském a Moravskoslezském kraji a také v Praze. Jak potvrdilo již 250 stážistů, na základě účasti v projektu jim přímo poskytovatel stáže, u kterého praxi absolvovali, nabídnul zaměstnání, případně alespoň externí spolupráci. Lze ale předpokládat, že reálně zaměstnání získalo díky projektu mnohem více lidí.
 
„Zlepšení stávající situace na trhu práce je přímo nutností, zvláště u skupin, které jsou jakýmkoliv způsobem znevýhodněny, ať už se jedná o absolventy škol nebo například osoby vracející se po rodičovské dovolené na trh práce nebo dlouhodobě nezaměstnané. Proto náš projekt zaměřujeme zejména na ně,“ dodala Kateřina Šímová.

Znovuzapojení do běžné praxe

Jubilejní 2 000. stážistkou, která úspěšně ukončila tuto formu vzdělávání a získala certifikát Europass – doklad o stáži, je právě maminka po rodičovské dovolené Pavla Mikuličová.
 
„Každá matka ví, jak je v dnešní době obtížné skloubit mateřskou péči a kariéru. Navíc po dlouhé době doma s dětmi může člověk získat pocit, že je mimo společenské dění, což na sebedůvěře nepřidá. Právě proto si myslím, že znovu se zapojit do běžné praxe a kolektivu ve firmě je důležitým krokem,“ řekla Pavla Mikuličová, která absolvovala stáž na pozici asistentka/recepční.
 
Na výběr mají uchazeči o stáž v tuto chvíli více než 97 pozic (tzv. šablon stáží). V nabídce profesí je celé spektrum oborů, např. elektrotechnika, pohostinství, gastronomie a cestovní ruch, sociální služby, zdravotnictví, strojírenství či stavebnictví. Nezávazná registrace do projektu je možná přímo na webových stránkách projektu Stáže ve firmách, kde je k dispozici mimo jiné katalog nabízených stáží.

O projektu Stáže ve firmách

Projekt Stáže ve firmách – vzdělávání praxí běží od června 2012 a je financován z Evropského sociálního fondu. Cílem projektu je poskytnout stáž pěti tisícovkám stážistů a také navrhnout kroky pro zakotvení stáží ve firmách do české legislativy. Výstupem projektu bude Národní katalog stáží a databáze poskytovatelů stáží.
 
Stážisté nemají nárok na mzdu (stáž je jejich vzděláváním), avšak nepřichází o státní příspěvky, jež by jim příslušely i v případě, že by se stáže v rámci projektu neúčastnili.
 
Stážistům je hrazeno stravné a za určitých podmínek i cestovné a ubytování. Firmám jsou za stážistu uhrazeny fixní náklady na stáž (definované šablonou stáže). Pro stážistu je pak nepochybně velkou výhodou také to, že je mu vždy přidělen mentor, který dohlíží na plnění zadaných úkolů a zajišťuje odbornou konzultaci.
 
Stáž mohou absolvovat i osoby zdravotně znevýhodněné a zdravotně postižené. Registrace do systému je přitom pro všechny zájemce bezplatná a nezávazná. Po absolvování stáže získá stážista kromě nových dovedností také certifikát Europass – doklad o stáži.

Související článek:
Projekt Stáže ve firmách umožní lidem získat potřebnou praxi

Zanechte komentář

Diskuse neslouží jako právní, daňová či účetní poradna. Je vyhrazena pro vzájemnou komunikaci čtenářů.

Pro přidání komentáře se přihlaste.

Rychlé zprávy

  • Jednotné hlášení zaměstnavatelů schváleno

    |

    Vláda schválila návrh zákona o Jednotném měsíčním hlášení zaměstnavatele (JMHZ), který od ledna 2026 výrazně sníží administrativní zátěž firem. Zaměstnavatelé budou místo až 25 různých formulářů podávat jediné elektronické hlášení měsíčně, které ministerstvo práce následně sdílí s dalšími institucemi. Nový systém zefektivní digitalizaci státní správy, odstraní duplicitní vykazování a přinese výhody i zaměstnancům, například v podobě předvyplněného daňového přiznání. Projekt je prvním krokem k vytvoření Jednotného inkasního místa.

Kurzovní lístek

vlajka EU
Načítám hodnoty
vlajka USA
Načítám hodnoty

4 tisíce sledujících