Využíváme cookies pro zajištění snadnějšího použití našich webových stránek. Pokračováním v prohlížení webu předpokládáme, že s tím souhlasíte. Rozumím Více informací

Přehled o době důchodového pojištění může mít každý


Redakce
14. 11. 2019
Vytisknout článek Odeslat článek mailem Diskuse k článku

V přehledu najdeme také vyměřovací základy a vyloučené doby od roku 1986. Uvádí i informaci o dobách neevidovaných.

Foto: 123RF

 

Česká správa sociálního zabezpečení rozesílala přehledy dob důchodového pojištění. Před odchodem do důchodu tak můžeme zjistit, zda máme evidované všechny doklady o své pracovní minulosti. O přehled si může požádat kdokoliv, a to jednou ročně.


 
Česká správa sociálního zabezpečení („ČSSZ“) již popáté rozeslala zdarma přehledy dob důchodového pojištění. Automaticky, aniž by o ně museli žádat, je letos na podzim obdrželi muži narození v roce 1958 a ženy narozené v roce 1961.

V předstihu několika let před možným odchodem do starobního důchodu tak lidé ze zaslaného přehledu dob důchodového pojištění zjistí, zda v evidenci ČSSZ mají všechny doklady o své pracovní minulosti. Přehled obsahuje výčet a celkový součet dob důchodového pojištění (odpracovaných let), případně náhradních dob pojištění (např. dobu vedení v evidenci úřadu práce), uložených v evidenci ČSSZ.

Najdeme v něm také vyměřovací základy (výdělky/příjmy) a vyloučené doby (např. doba dočasné pracovní neschopnosti) od roku 1986. Přehled zároveň uvádí informaci o dobách neevidovaných. To znamená o dobách, ke kterým ČSSZ nemá ve své evidenci žádný doklad. Pokud lidé objeví nedostatky v evidovaných dobách zaměstnání, mohou je včas začít řešit.

Díky zaslanému dokladu si lidé mohou předem zkontrolovat a ověřit, zda budou mít pro nárok na důchod dostatečný počet let. Nebo si pomocí důchodové kalkulačky snadno předběžně spočítat orientační výši starobního důchodu.

„Pokud zjistí, že jim určitá období chybí, mohou se v předstihu zajímat o to, jak a kdy mohou chybějící
doby doložit, aby budoucí vyřízení jejich žádosti o důchod mohlo proběhnout rychle a hladce,“ říká ústřední ředitel ČSSZ František Boháček.

Je třeba vědět, že i doklady o dobách, které ČSSZ ve své evidenci standardně nemá (jde především o dobu studia, vojenské služby a období péče o děti), mají pro důchod význam. Přestože se dokládají až při žádosti o důchod, je potřeba s jejich předložením počítat a mít je připravené.

Informativní osobní list důchodového pojištění

Průběžný přehled o svých údajích v evidenci ČSSZ může mít každý, bez ohledu na svůj věk. Jaké doby ČSSZ eviduje, je možné sledovat online na ePortálu ČSSZ (služba Přehled dob důchodového pojištění).

Přihlásit se do ePortálu ČSSZ můžeme jedním ze tří způsobů:
  • pomocí datové schránky,
  • prostřednictvím tzv. eObčanky (od 1. 7. 2018 nový elektronický občanský průkaz s čipem), nebo
  • přes uživatelský účet – Jméno, heslo a SMS kód (aktivace účtu se vyřizuje na kterémkoliv CzechPointu).
Lidé, kteří nedisponují prostředky pro přihlášení k ePortálu ČSSZ, mají možnost písemně požádat ČSSZ o vyhotovení informativního osobního listu důchodového pojištění (IOLDP), který mohou zdarma dostat jednou za kalendářní rok.

Pokud někdo neví, jak případná „prázdná“ místa v přehledu dob pojištění doložit, kde získat chybějící doklady apod., může se obrátit na místně příslušnou okresní správu sociálního zabezpečení.


Zdroj: Česká správa sociálního zabezpečení
Vytisknout článek Odeslat článek mailem

Diskuse k článku

ViR
14. 11. 2019 11:44:55
Jakkoli je iniciativa ČSSZ ve věci zasílání IOLDP bez žádosti chválihodná, doporučuji každému, vyžádat si tento "papír" dříve, než uplyne třicet let od nástupu do prvního zaměstnání. To je totiž doba, po kterou se musí archivovat mzdové listy. A pokud se náhodou někomu na začátku jeho pracovní kariéry stalo, že zaměstnavatel neodeslal "Evidenční list", nebo se tento dokument někde ztratil, může být třebapo 45 letech problém, existenci zaměstnání (a případnou výši příjmů) vůbec doložit.
Hlášení závadného obsahu

Přidat nový příspěvek do diskuse

Přihlásit k odběru

img_cancelvykricnik 
 
Security code 
 

Rychlé zprávy

Nárok na kompenzační bonus při souběhu SVČ a zaměstnání

22. 5. 2020 | Kompenzační bonus pro OSVČ není přiznán těm, kteří jsou zaměstnáni, pokud jim v důsledku zaměstnání vzniká účast na nemocenském pojištění. Rozhodnou částkou pro účast na nemocenském pojištění jsou 3 000 Kč. Výjimku mají zaměstnanci pracující na základě dohody o provedení práce, u nichž účast na nemocenském pojištění vzniká až překročením částky 10 000 Kč měsíčně. Zvláštním případem jsou zaměstnanci – pedagogové, u nich účast na nemocenském pojištění není překážkou vzniku nároku na kompenzační bonus.
 
Dřívější zprávy

Užitečné informace
Firmy v Pohodě
 
KOVOTECHNIKA, spol. s r.o
Společnost vyrábějící systémy generálního klíče, trezory a schránky.
www.kovotechnika.cz

Ing. Tomáš Kryštůfek
Metodika, tvorba a implementace manažerského reportingu z IS Pohoda.
www.financni-rizeni.cz

Daňový kalendář

25. 5. 2020 Přiznání DPH (za duben 2020)
25. 5. 2020 Souhrnné hlášení (za duben 2020)
25. 5. 2020 Kontrolní hlášení (za duben 2020)
1. 6. 2020 Daň z nemovitých věcí (1. splátka)

Další termíny

Kurzovní lístek

27,21 Kč
-0,005 Kč
24,95 Kč
0,212 Kč

Více
Zdroj: ČNB, 22.05.2020

Ze života daňového poradce


Přihlášení k odběru newsletteru