Využíváme cookies pro zajištění snadnějšího použití našich webových stránek. Pokračováním v prohlížení webu předpokládáme, že s tím souhlasíte. Rozumím Více informací

Vystavování daňových dokladů


Bc. Michaela Sobotková
25. 4. 2013
Vytisknout článek Odeslat článek mailem Diskuse k článku

Vystavování daňových dokladů se řídí, až na některé výjimky, pravidly toho členského státu, ve kterém je místo plnění.

Foto: Fotolia.eu

 

Vystavování daňových dokladů při dodání zboží, převodu nemovitosti nebo poskytnutí služby se řídí pravidly toho členského státu, ve kterém je místo plnění, existují ale i výjimky. Jaká pravidla platí pro vystavování daňových dokladů v České republice?


 
Základním pravidlem je, že vystavování daňových dokladů při dodání zboží, převodu nemovitosti nebo poskytnutí služby se řídí pravidly toho členského státu, ve kterém je místo plnění (viz § 27 odst. 1 zákona č. 235/2004 Sb., o dani z přidané hodnoty).
 
Výjimky ze základního pravidla:

a) Pokud je ale
  • místo plnění v jiném členském státě, než ve kterém má osoba poskytující službu sídlo nebo provozovnu (provozovnu v případě, že je plnění uskutečněno prostřednictvím této provozovny),
  • a současně jde o situaci, kdy je daň povinen přiznat příjemce plnění, a tento příjemce nebyl zmocněn k vystavení daňového dokladu,
řídí se vystavování daňových dokladů pravidly členského státu, ve kterém je sídlo nebo provozovna poskytovatele (umístění provozovny je rozhodné tehdy, pokud jde o plnění uskutečněné prostřednictvím této provozovny).
 
b) Stejné pravidlo (to je, že vystavování daňových dokladů podléhá pravidlům členského státu, ve kterém je sídlo nebo provozovna poskytovatele) platí, pokud je místo plnění ve třetí zemi.

Příklad

Osoba registrovaná k dani na Slovensku, která nemá sídlo ani provozovnu v České republice, poskytuje službu na nemovitosti, která se nachází v České republice, plátci se sídlem nebo provozovnou v České republice. Místo plnění se nachází v České republice, tedy v jiném státě, než ve kterém má osoba poskytující službu sídlo nebo provozovnu, přičemž daň je povinen přiznat plátce – příjemce plnění.
 
Daňový doklad, který vystavuje osoba registrovaná k dani na Slovensku, bude vystaven podle právních předpisů platných na Slovensku.

Základní pravidla pro vystavování daňových dokladů v České republice

Situace, při kterých je plátce povinen vystavit daňový doklad podle tuzemských předpisů, jsou taxativně vymezeny v § 28 odst. 1 zákona o DPH. Případy, při kterých vzniká osobě povinné k dani povinnost vystavit daňový doklad, jsou pak vymezeny v odstavci 2 téhož paragrafu zákona o DPH.
 
Obecně platí, že daňový doklad musí být vystaven do 15 dnů ode dne, kdy vznikla povinnost přiznat daň nebo přiznat uskutečnění plnění. Odlišná lhůta pro vystavení daňového dokladu je stanovena pro případy uvedené v ustanovení § 28 odst. 4 zákona o DPH s tím, že tato lhůta činí 15 dnů, ale od konce kalendářního měsíce, v němž vyjmenovaná skutečnost nastala.
 
Daňový doklad vystavuje osoba, které povinnost doklad vystavit ukládá zákon (viz výše). Tato osoba však může k vystavení daňového dokladu zmocnit osobu, pro kterou se plnění uskutečňuje (tato osoba potom na vystaveném dokladu musí jako náležitost uvést slova: „vystaveno zákazníkem“), nebo třetí osobu.
 
Zmocnění k vystavení daňového dokladu musí být vždy učiněno písemně. V případě, že je toto zmocnění uděleno elektronicky, musí být opatřeno uznávaným elektronickým podpisem.


Zdroj: Česká daňová správa
Vytisknout článek Odeslat článek mailem

Diskuse k článku

Zatím žádný komentář.

Přidat nový příspěvek do diskuse

Přihlásit k odběru

img_cancelvykricnik 
 
Security code 
 

Užitečné informace
Firmy v Pohodě
 
PneuPremium.cz
Internetový obchod s pneumatikami, alu disky a příslušenstvím.
www.pneupremium.cz

BAZÉNY A+M BOROVNIČKA
Firma zabývající se výrobou a montáží plastových bazénů a zastřešení.
www.bazeny-borovnicka.cz

Daňový kalendář

16. 12. 2019 Silniční daň (4. záloha)
16. 12. 2019 Daň z příjmů (čtvrtletní záloha)
16. 12. 2019 Daň z příjmů (pololetní záloha)
27. 12. 2019 Přiznání DPH (za listopad 2019)

Další termíny

Kurzovní lístek

25,54 Kč
0,010 Kč
23,02 Kč
0,008 Kč

Více
Zdroj: ČNB, 06.12.2019

Ze života daňového poradce


Přihlášení k odběru newsletteru