Informace pro účetní a podnikatele

728 x 90

Vyřazení automobilu z podnikání

Vyřazení automobilu z podnikání

Koupili jste do podnikání osobní automobil, který nyní chcete vyřadit z obchodního majetku? Pokud právě řešíte podobnou situaci, pojďte se s námi podívat, jak vyřazení auta z podnikání řešit z pohledu DPH a daně z příjmů.

 Dotaz:
Dne 12. 8. 2009 byl do mého podnikání zakoupen osobní automobil, který je k datu 31. 12. 2013 odepsán. Nyní jej chci vyřadit z podnikání do osobního vlastnictví. Týká se toto vyřazení nějak DPH (byla uplatněna na vstupu) a DPFO (nebudu nikomu prodávat, budu používat jen pro osobní potřebu)?
 


 Odpovídá Bc. Zuzana Bartůšková, Účetnictví bez starostí:
 
Při vyřazení z obchodního majetku je třeba odděleně posuzovat vyřazení z obchodního majetku z pohledu DPH a z pohledu daně z příjmů, protože obchodní majetek je v těchto dvou předpisech upraven odlišně.

Řešení z pohledu DPH

Obchodní majetek je definován v § 4 odst. 4 písm. c) zákona o DPH (dále jen „ZDPH“). Obchodním majetkem se rozumí souhrn majetkových hodnot, který slouží nebo je určen osobě povinné k dani k uskutečňování ekonomických činností. K trvalému vyřazení z obchodního majetku dochází v okamžiku, kdy plátce přestane zcela využívat majetek k ekonomické činnosti – to znamená, že auto používá výhradně soukromě a nepoužívá ho vůbec k podnikání ani k příjmům z pronájmu (viz definice ekonomické činnosti dle § 5 odst. 2 ZDPH).
 
V okamžiku trvalého vyřazení z obchodního majetku výhradně do soukromého použití dochází k fiktivnímu dodání zboží dle § 13 odst. 4 písm. a) ZDPH. Plátce daně má povinnost odvést DPH z ceny obvyklé.
 
Pokud ale bude plátce auto (byť jen částečně) nadále využívat k ekonomické činnosti (podnikání nebo pronájmu), byť bylo vyřazeno z obchodního majetku pro účely daně z příjmů, nedošlo z pohledu DPH k vyřazení z obchodního majetku. Přičemž není podstatné, jestli je o majetku účtováno a jsou na něj uplatňovány náklady, ale podstatné je, zda skutečně je nebo není využíván k ekonomické činnosti.
 
Došlo ke změně v rozsahu použití majetku dle § 78 ZDPH – majetek je využíván částečně k soukromým účelům. Pokud tedy byla DPH uplatněna v plné výši a dojde ke změně účelu použití pro účely, u nichž není nárok na odpočet daně – pro neekonomickou činnost (osobní potřebu), je potřeba provést časový test na případnou úpravu odpočtu daně podle § 78 ZDPH.
 
Lhůta pro test je 5 let počínaje rokem pořízení (kromě staveb, jednotek a jejich technického zhodnocení a pozemků, kdy je lhůta 10 let). Lhůta tedy uplynula v roce 2013. Pokud ke změně využití dojde po roce 2014, dále není již třeba provádět test na úpravu odpočtu DPH.
 
Závěrem lze říci, že pro účely DPH je podstatné, zda dojde k trvalému vyřazení z obchodního majetku plátce (majetek není již vůbec využíván k ekonomické činnosti) – pokud ano, odvádíme DPH z ceny obvyklé. Nebo zda došlo ke změně účelu použití (částečně k ekonomické činnosti, částečně k soukromé) – v takovém případě provádíme časový test na úpravu odpočtu a případně úpravu odpočtu daně. Pokud již uplynula lhůta pro úpravu odpočtu, úpravu odpočtu neprovádíme.

Řešení z pohledu daně z příjmů

Obchodní majetek a vyřazení z něj z pohledu daně z příjmů je definován v § 4 odst. 4 zákona o daních z příjmů (dále jen „ZDP“). Obchodním majetkem poplatníka daně z příjmů fyzických osob se pro účely daně z příjmů rozumí část majetku poplatníka, o které bylo nebo je účtováno, anebo je nebo byla uvedena v daňové evidenci.
 
Dnem vyřazení určité složky majetku z obchodního majetku poplatníka se rozumí den, kdy poplatník o této složce majetku naposledy účtoval nebo ji naposledy uváděl v daňové evidenci.
 
Při vyřazení majetku z obchodního majetku do osobního užívání nevzniká podnikateli žádný zdanitelný příjem. Problém by nastal pouze při následném prodeji auta vyřazeného z obchodního majetku, kdy by bylo třeba zkoumat podmínky pro osvobození příjmů z prodeje auta dle § 4 ZDP.


Článek byl připravený ve spolupráci s Účetnictvím bez starostí.

Zanechte komentář

Diskuse neslouží jako právní, daňová či účetní poradna. Je vyhrazena pro vzájemnou komunikaci čtenářů.

Pro přidání komentáře se přihlaste.

Komentáře

  • Naďa Grossová
    02. 05. 2017, 13:59

    Dobrý den, pokud vyřadím jak uvádíte v článku, ale ne trvale, budu stále používat pro ekonomickou činnost, tak budu sledovat pětiny a v mém případě, když jsem auto pořídila v roce 2014 uplatnila celé DPH a v roce 2017 vyřadím od osobního vlastnictví s tím, že budu nadále používat i pro ekonomickou činnost, tak bych měla vrátit dvě pětiny DPH. Nesleduji tam pak procenta kolik bude soukromě a kolik firemně? A nesleduji ani přesně měsíc, kdy se vyřadilo? Že bych třeba služebně využívala 20% tak vrátím dvě pětiny, ale jen 80% z nich? A co když pak již nebudu automobil využívat pro firmu, nemusím odvádět z ceny obvyklé? Děkuji.

    Pro přidání komentáře se přihlaste Odpovědět
  • luda urbi
    14. 03. 2017, 10:40

    vozdilo v obchodním majetku po třetím roce odpisu, chci prodat ve čtvrtém roce (nebude ještě odepsáno), jak postupovat pri prodeji, jaký zvolit nejvhodnější postup. vyřadit a prodat, nebo prodat z obchod. majetku. Co je daňově výhodnější?

    Pro přidání komentáře se přihlaste Odpovědět
  • Pavlína Valouchová
    05. 01. 2016, 21:22

    Zaměstnavatel dne 04.12.,2015 zaplatil svým zaměstnancům příspěvek za životní pojištění ve výši 11 997,– Kč každému. Prvnímu zaměstnanci na časové období od 25.12.2015 do 24.12.2016 a druhému na časové období 01.12.2015 do 30.11.2016. Jak správně zaúčtovat? Je nutné časově rozlišovat? Jak se projeví zaúčtování ve mzdách, je nutné účtovat příspěvek ve mzdách každý měsíc, když částka není dělitelná 12? Děkuji Valouchová

    Pro přidání komentáře se přihlaste Odpovědět
  • ILOA s.r.o.
    30. 12. 2015, 09:15

    Přecházím z účetního kalendářního roku 1.1.2015-31.12.2015 na hospodářský rok 1.1.2015-30.6.2016. Jakým způsobem mohu účtovat v roce 2016 a jak provedu účetní uzávěrku. Děkuji

    Pro přidání komentáře se přihlaste Odpovědět
  • 240293
    20. 11. 2015, 12:07

    Domnívám se, že i při úplném (trvalém) vyřazení z obchodního majetku přichází v úvahu použití časového testu dle § 78:
    § 78 (4) a) Úprava odpočtu daně
    Změnou rozsahu použití dlouhodobého majetku pro účely, které zakládají nárok na odpočet daně, se rozumí případy, kdy plátce
    a) uplatnil původní odpočet daně v plné výši a následně tento majetek použije pro účely, pro které má nárok na odpočet daně v částečné výši nebo nárok na odpočet daně nemá.

    jiří stránský

    Pro přidání komentáře se přihlaste Odpovědět

Rychlé zprávy

  • Vláda chce zrušit srážkovou daň, tisíce zaměstnanců čeká podání přiznání

    |

    S plánovaným zavedením jednotného měsíčního hlášení zaměstnavatelů dojde i ke zrušení srážkové daně u fyzických osob. Od roku 2026 se změna dotkne nerezidentů, od roku 2027 pak všech zaměstnanců. Nově budou muset desítky tisíc lidí s vedlejšími příjmy, například předsedové SVJ, brigádníci či členové dozorčích rad, podávat daňové přiznání. Ministerstvo financí si od změny slibuje snížení administrativy a větší participaci poplatníků na daňových povinnostech. Kritici však varují před zbytečnou zátěží pro zaměstnance i finanční správu. OSVČ s paušální daní se změny nedotknou. V budoucnu by mohlo dojít i ke zrušení ročního zúčtování daně.

Kurzovní lístek

vlajka EU
Načítám hodnoty
vlajka USA
Načítám hodnoty

4 tisíce sledujících