Využíváme cookies pro zajištění snadnějšího použití našich webových stránek. Pokračováním v prohlížení webu předpokládáme, že s tím souhlasíte. Rozumím Více informací

Prodej zboží do jiného členského státu


Bc. Michaela Hauzarová
24. 7. 2015
Vytisknout článek Odeslat článek mailem Diskuse k článku

Foto: Fotolia

 

Jaký kurz použít při přepočtu na koruny pro potřeby DPH a účetnictví? Jak se vypořádat s vedlejšími výdaji typu poštovné v DPH? Odpovídáme na další z vašich dotazů, které vkládáte do online poradny.


 
 Dotaz:
Začali jsme prodávat zboží na Slovensko, zároveň jsme se stali plátci DPH v ČR. Slovenské faktury tedy vystavujeme v EUR s vyčíslením české DPH ve výši 21 %, problém nastává při přepočtu na CZK. Jaký kurz bude použit při přepočtu na CZK pro potřeby DPH a účetnictví? Rozhodující je den vystavení faktury, přijetí platby, odeslání zboží, převzetí zboží – co bude datem uskutečnění zdanitelného plnění (DUZP)? K ceně zboží se účtuje poštovné – využíváme služeb plátců i neplátců DPH (Česká pošta), jak to bude s ním?
 
 Odpovídá Bc. Michaela Hauzarová, účetní:

Dodáním zboží do jiného členského státu se dle § 13 odst. 2 zákona o DPH („ZDPH“) pro účely tohoto zákona rozumí dodání zboží, které je skutečně odesláno nebo přepraveno do jiného členského státu (JČS). Dle informací uvedených v dotaze se pravděpodobně jedná o zasílání zboží do JČS osobám neregistrovaným k dani v JČS (neplátcům DPH) a prodávajícímu tedy vzniká povinnost přiznat daň za zdanitelné plnění v tuzemsku.
 
Dle ustanovení v § 22 odst. 1 ZDPH daň na výstupu při dodání zboží do JČS, na které se nevztahuje osvobození od daně s nárokem na odpočet daně, je plátce povinen přiznat ke dni uskutečnění zdanitelného plnění nebo ke dni přijetí úplaty, a to k tomu dni, který nastane dříve. Den uskutečnění zdanitelného plnění se stanoví podle § 21 ZDPH – tedy stejným způsobem jako při dodání zboží v tuzemsku. Při dodání zboží do JČS je tedy DUZP okamžik převzetí zboží kupujícím (spotřebitelem).

Přepočet cizí měny na českou

Pravidla pro přepočet cizí měny na českou z hlediska účetnictví nalezneme v § 4 odst. 12 zákona o účetnictví („ZoÚ“), kde je uvedeno, že účetní jednotky jsou povinny vést účetnictví v peněžních jednotkách české měny.
 
Dále dle § 24 odst. 6 ZoÚ majetek a závazky vyjádřené v cizí měně přepočítávají účetní jednotky na českou měnu podle kurzu devizového trhu vyhlášeného Českou národní bankou (ČNB), a to:
  • k okamžiku uskutečnění účetního případu,

  • ke konci rozvahového dne nebo k jinému okamžiku, k němuž se sestavuje účetní závěrka, a to pouze u vyjmenovaného majetku a závazků.
 
Účetní jednotka si může stanovit vnitřním předpisem i pevný kurz devizového trhu, který je vyhlášený ČNB k prvnímu dni období, pro které je pevný kurz užíván.
 
Den uskutečnění účetního případu u konkrétních účetních operací si může účetní jednotka vnitřním předpisem stanovit, ovšem s ohledem na ZDPH, který ukládá povinnost přepočítat částky na daňovém dokladu dle kurzu ČNB ke dni vzniku povinnosti přiznat daň (tedy k DUZP).

Poštovné, balné a dopravné

Tzv. vedlejší výdaje, jako je například poštovné, balné nebo dopravné, dle § 36 odst. 4 ZDPH podléhají DPH, a to i v případě poštovného, které plátce nakoupil jako osvobozené od DPH. Poskytnutí poštovní služby je podle § 52 ZDPH osvobozeno od daně pouze při poskytnutí této služby držitelem poštovní licence. Vedlejší výdaje sledují sazbu daně hlavního zdanitelného plnění – tedy pokud bude zboží dodáváno v základní sazbě DPH, pak i vedlejší náklady budou zdaněny touto sazbou.
 
Pro úplnost doplním, že dodáním zboží do JČS osobě nepovinné k dani se jedná o tzv. „zasílání zboží“ dle ustanovení v § 8 ZDPH a plátce je povinen sledovat limit daného členského státu, do kterého zboží zasílá. Po překročení limitu se musí tuzemský plátce zaregistrovat k DPH v daném státě a přiznávat tam jejich daň. Konkrétně pro Slovensko činí limit pro registraci při zasílání zboží 35.000 EUR za kalendářní rok.
Vytisknout článek Odeslat článek mailem

Diskuse k článku

Jindra
19. 8. 2015 15:11:27
V aktuálních Pokynech k vyplnění přiznání k DPH:
35 000 EUR – Rakousko, Belgie, Kypr, Estonsko, Finsko, Řecko, Maďarsko, Irsko, Itálie, Lotyšsko, Malta, Portugalsko, Slovinsko, Slovensko, Španělsko
Hlášení závadného obsahu

JaP
19. 8. 2015 13:04:38
Dobrý den, jaký je prosím limit pro ostatní země EU, konkrétně pro Rakousko? Kde bych našla? Děkuji
Hlášení závadného obsahu

Přidat nový příspěvek do diskuse

Přihlásit k odběru

img_cancelvykricnik



 
 
Security code 
 

Užitečné informace




Firmy v Pohodě
 
Pohodový nákup
Spodní prádlo pro celou rodinu - v pohodě eshopu.
www.pohodovynakup.cz

K&M SVOBODOVI s.r.o.
Účetní společnost zabývající se účetními, daňovými a archivačními služ
www.kms-ucto.cz

Daňový kalendář

25. 4. 2019 Souhrnné hlášení (za březen 2019 a 1. čtvrtletí 2019)
25. 4. 2019 Kontrolní hlášení (za březen 2019 a 1. čtvrtletí 2019)
25. 4. 2019 Přiznání DPH (za březen 2019)
25. 4. 2019 Přiznání DPH (za 1. čtvrtletí 2019)

Další termíny

Kurzovní lístek

25,68 Kč
0,025 Kč
22,83 Kč
0,124 Kč

Více
Zdroj: ČNB, 18.04.2019

Ze života daňového poradce


Přihlášení k odběru newsletteru