Informace pro účetní a podnikatele

728 x 90

Prodej zboží do jiného členského státu

Prodej zboží do jiného členského státu

Jaký kurz použít při přepočtu na koruny pro potřeby DPH a účetnictví? Jak se vypořádat s vedlejšími výdaji typu poštovné v DPH? Odpovídáme na další z vašich dotazů, které vkládáte do online poradny.

 Dotaz:
Začali jsme prodávat zboží na Slovensko, zároveň jsme se stali plátci DPH v ČR. Slovenské faktury tedy vystavujeme v EUR s vyčíslením české DPH ve výši 21 %, problém nastává při přepočtu na CZK. Jaký kurz bude použit při přepočtu na CZK pro potřeby DPH a účetnictví? Rozhodující je den vystavení faktury, přijetí platby, odeslání zboží, převzetí zboží – co bude datem uskutečnění zdanitelného plnění (DUZP)? K ceně zboží se účtuje poštovné – využíváme služeb plátců i neplátců DPH (Česká pošta), jak to bude s ním?
 


 Odpovídá Bc. Michaela Hauzarová, účetní:

Dodáním zboží do jiného členského státu se dle § 13 odst. 2 zákona o DPH („ZDPH“) pro účely tohoto zákona rozumí dodání zboží, které je skutečně odesláno nebo přepraveno do jiného členského státu (JČS). Dle informací uvedených v dotaze se pravděpodobně jedná o zasílání zboží do JČS osobám neregistrovaným k dani v JČS (neplátcům DPH) a prodávajícímu tedy vzniká povinnost přiznat daň za zdanitelné plnění v tuzemsku.
 
Dle ustanovení v § 22 odst. 1 ZDPH daň na výstupu při dodání zboží do JČS, na které se nevztahuje osvobození od daně s nárokem na odpočet daně, je plátce povinen přiznat ke dni uskutečnění zdanitelného plnění nebo ke dni přijetí úplaty, a to k tomu dni, který nastane dříve. Den uskutečnění zdanitelného plnění se stanoví podle § 21 ZDPH – tedy stejným způsobem jako při dodání zboží v tuzemsku. Při dodání zboží do JČS je tedy DUZP okamžik převzetí zboží kupujícím (spotřebitelem).

Přepočet cizí měny na českou

Pravidla pro přepočet cizí měny na českou z hlediska účetnictví nalezneme v § 4 odst. 12 zákona o účetnictví („ZoÚ“), kde je uvedeno, že účetní jednotky jsou povinny vést účetnictví v peněžních jednotkách české měny.
 
Dále dle § 24 odst. 6 ZoÚ majetek a závazky vyjádřené v cizí měně přepočítávají účetní jednotky na českou měnu podle kurzu devizového trhu vyhlášeného Českou národní bankou (ČNB), a to:

  • k okamžiku uskutečnění účetního případu,
  • ke konci rozvahového dne nebo k jinému okamžiku, k němuž se sestavuje účetní závěrka, a to pouze u vyjmenovaného majetku a závazků.

 
Účetní jednotka si může stanovit vnitřním předpisem i pevný kurz devizového trhu, který je vyhlášený ČNB k prvnímu dni období, pro které je pevný kurz užíván.
 
Den uskutečnění účetního případu u konkrétních účetních operací si může účetní jednotka vnitřním předpisem stanovit, ovšem s ohledem na ZDPH, který ukládá povinnost přepočítat částky na daňovém dokladu dle kurzu ČNB ke dni vzniku povinnosti přiznat daň (tedy k DUZP).

Poštovné, balné a dopravné

Tzv. vedlejší výdaje, jako je například poštovné, balné nebo dopravné, dle § 36 odst. 4 ZDPH podléhají DPH, a to i v případě poštovného, které plátce nakoupil jako osvobozené od DPH. Poskytnutí poštovní služby je podle § 52 ZDPH osvobozeno od daně pouze při poskytnutí této služby držitelem poštovní licence. Vedlejší výdaje sledují sazbu daně hlavního zdanitelného plnění – tedy pokud bude zboží dodáváno v základní sazbě DPH, pak i vedlejší náklady budou zdaněny touto sazbou.
 
Pro úplnost doplním, že dodáním zboží do JČS osobě nepovinné k dani se jedná o tzv. „zasílání zboží“ dle ustanovení v § 8 ZDPH a plátce je povinen sledovat limit daného členského státu, do kterého zboží zasílá. Po překročení limitu se musí tuzemský plátce zaregistrovat k DPH v daném státě a přiznávat tam jejich daň. Konkrétně pro Slovensko činí limit pro registraci při zasílání zboží 35.000 EUR za kalendářní rok.

Zanechte komentář

Diskuse neslouží jako právní, daňová či účetní poradna. Je vyhrazena pro vzájemnou komunikaci čtenářů.

Pro přidání komentáře se přihlaste.

Komentáře

  • Jindra
    27. 08. 2015, 07:48

    V aktuálních Pokynech k vyplnění přiznání k DPH:
    35 000 EUR – Rakousko, Belgie, Kypr, Estonsko, Finsko, Řecko, Maďarsko, Irsko, Itálie, Lotyšsko, Malta, Portugalsko, Slovinsko, Slovensko, Španělsko

    Pro přidání komentáře se přihlaste Odpovědět
  • JaP
    19. 08. 2015, 13:04

    Dobrý den, jaký je prosím limit pro ostatní země EU, konkrétně pro Rakousko? Kde bych našla? Děkuji

    Pro přidání komentáře se přihlaste Odpovědět

Rychlé zprávy

  • Nové povinnosti zaměstnavatelů při odměňování od června 2025

    |

    Od 1. června 2025 začíná platit novela zákoníku práce, která přináší důležité změny v oblasti odměňování. Nově musí zaměstnavatel předat zaměstnanci mzdový nebo platový výměr nejpozději před zahájením výkonu práce, nikoliv až v den nástupu. Bezhotovostní výplata se stává standardem, výjimky budou možné jen na základě písemné dohody. Nově se řeší také výplaty v cizí měně, přesnější vymezení nelegální práce a náhrady zaměstnancům pracujícím v zahraničí, včetně podpory rodičů čerpajících dovolenou mimo ČR.

Kurzovní lístek

vlajka EU
Načítám hodnoty
vlajka USA
Načítám hodnoty

4 tisíce sledujících